Ptaki

Myna Symbolizm & Znaczenie (+Totem, Duch & Omeny)

Zobacz także

Ptaki Myna, pisane również jako „Mynah”, są członkami rodziny szpaków występujących w południowej Azji. Ptak Myna jest najbardziej znany ze swojej popularności jako zwierzę domowe dzięki imponującej zdolności do naśladowania dźwięków. Myna potrafi naśladować ludzką mowę, skomplikowane piosenki i szereg odgłosów wydawanych przez człowieka.

Myna jest inteligentnym, pięknym i interesującym ptakiem. Niestety, Myna ma skomplikowane relacje z ochroną i ekologią na całym świecie. Charakterystyczny Bali Myna jest jednym z najbardziej krytycznie zagrożonych ptaków na ziemi, z mniej niż setką dzikich osobników szacowanych w 2018 roku. Z drugiej strony, Common Myna jest jednym z zaledwie trzech ptaków wymienionych na liście IUCN stu najbardziej szkodliwych gatunków inwazyjnych. Myna pospolita pochodzi z Azji, ale rozprzestrzeniła się poprzez wprowadzone populacje do Australii, Nowej Zelandii, Południowej Afryki oraz znacznych części Europy i Stanów Zjednoczonych. W zdecydowanym przeciwieństwie do walki o utrzymanie malejących populacji Bali Myna, Common Myna jest odpowiedzialna za konkurowanie z rodzimymi gatunkami i jest uważana za główną uciążliwość dla architektury i rolnictwa. Pomimo tego inwazyjnego statusu pozostaje popularnym zwierzęciem domowym. (1)

Symbolizm i znaczenie

Myna

Ptaki Myna symbolizują pamięć, inteligencję, naśladownictwo i komunikację. Imponujący repertuar Myna czyni go jednym z najbardziej popularnych i utalentowanych „mówiących ptaków” na świecie. Niektórzy nawet uważają, że zdolność mówienia Myny jest na równi z papugą. (2)

Myny

to ptaki monogamiczne, które tworzą pary, odprawiają rytuały zalotów i zaciekle bronią swoich terytoriów. Oboje rodzice Myn inkubują swoje jaja i opiekują się powstałym potomstwem. Mynas, zatem, może reprezentować romans, ochronę, związki i rodziny. (3)

W niektórych częściach świata ptak Myna jest traktowany jako temat tej popularnej rymowanki dla dzieci:

„Jeden za smutek,
Dwa za radość,
Trzy za dziewczynę,
Cztery za chłopca,
Pięć za srebro,
Sześć za złoto,
Siedem za tajemnicę, której nigdy nie wolno zdradzić”.

Photo by Ugyen Tenzin on Unsplash

Inna starsza wersja rymowanki brzmi następująco:

„Jeden za smutek,
Dwa za mirth
Trzy za pogrzeb,
Cztery za narodziny
Pięć za niebo
Sześć za piekło
Siedem za diabła, jego własne ja”.

Rymowanka ta odnosi się zazwyczaj do srok. W Indiach jednak stosuje się ją do ptaków Myna. Z tego powodu spotkanie pojedynczego ptaka Myna jest postrzegane jako zły omen, który przynosi nieszczęście. Ludzie, którzy napotkają pojedynczego Myna, mogą nawet czekać, aż pojawi się drugi ptak Myna. Ponieważ rym mówi „jeden na smutek” i „dwa na radość”, uważa się, że napotkanie dwóch ptaków Myna przynosi szczęście, radość i potencjalny romans. (4)

Z

powodu tej rymowanki, grupy ptaków Myna mogą być kojarzone z różnymi rezultatami. Stado Myna może być postrzegane jako przepowiadające szczęście ze względu na swoją liczebność.

Ptaki Myna są niebezpiecznie inwazyjne w niektórych częściach świata. Stanowią one takie zagrożenie, ponieważ mają ogromne zdolności adaptacyjne i są w stanie stworzyć sobie domy w środowiskach miejskich. Mynas mają wątpliwe wyróżnienie bycia jednym z ptaków, jak Rock Goves, które są często określane jako „skrzydlate szczury” przez ich krytyków. Inwazyjne Mynas są poważnym problemem ekologicznym. Nie da się tego zakwestionować fakt. Trudno jednak nie podziwiać elastyczności, wytrwałości i determinacji, jaką wykazuje Myna. Myna to ptaki, które przetrwały i przystosowują się do wszelkich okoliczności. Okrutną ironią całej sprawy jest to, że pomimo tego ducha walki, Bali Myna znika, podczas gdy jej bardziej powszechni inwazyjni kuzyni nadal dominują w ekosystemach. Myna może reprezentować wytrwałość, zdolność adaptacji, ochronę, ekologię, inwazję, zarazę lub uciążliwość.

Myna Native American Symbolism

Mynas nie pochodzą z obu Ameryk. Najbliższy odpowiednik, który możemy zbadać to prawdopodobnie Mockingbird. W kulturach rdzennych Amerykanów ptaki te występują w wielu różnych formach. Różne źródła podają, że wiele plemion kojarzy te ptaki z inteligencją. Takie źródła zawierają nawet relacje z tradycji, w których głowy lub serca ptaków szydlastych byłyby karmione małymi dziećmi z nadzieją, że dzięki temu wyrosną one na mądre. (5)

Symbolika Myna chrześcijańska

Naukowa nazwa Common Hill Myna, jednego z najbardziej popularnych gatunków zwierząt domowych i znakomitych mimików, brzmi „Gracula religiosa.” Wynika to z praktyki używania rozległych zdolności Myna do naśladowania, aby nauczyć tego ptaka recytować krótkie fragmenty modlitw. Z tego powodu ptak Myna może być łączony z modlitwą i wiarą. Modlitwa jest oczywiście głównym i znaczącym aspektem chrześcijańskich praktyk religijnych.

„A kiedy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy, bo oni lubią się modlić stojąc w synagogach i na rogach ulic, aby inni ich widzieli. Zaprawdę powiadam wam, oni otrzymali swoją nagrodę w całości. Ale kiedy się modlisz, wejdź do swojego pokoju, zamknij drzwi i módl się do swojego Ojca, który jest niewidzialny. Wtedy Ojciec wasz, który widzi, co się robi w ukryciu, nagrodzi was. A kiedy się modlicie, nie mówcie dalej jak poganie, bo myślą, że zostaną wysłuchani z powodu swoich wielu słów. Nie bądźcie jak oni, bo Ojciec wasz wie, czego potrzebujecie, zanim go poprosicie.”

Mateusz 6:5-8 (6)

Myna

Celtycka symbolika

Myny

nie występują naturalnie w Europie, ale mitologia celtycka zawiera wiele znaczących ptaków śpiewających. Myna może być związana na przykład z ptakami Rhiannon. Rhiannon jest ważną boginią, która uosabia królewskość, inność świata i kobiecą moc. Rhiannon zabawia odwiedzających sferę nadprzyrodzoną pozwalając swojemu chórowi ptaków śpiewać dla nich. Mówi się, że pieśń ptaków Rhiannon jest tak czarująca, że słuchacz może się zapomnieć i słuchać jej przez wieki, nie zauważając upływu czasu. (7)

Myna we śnie

Sen o

ptaku Myna może wskazywać na komunikację. Sen o ptaku Myna może odnosić się do odczuwania potrzeby mówienia i bycia wysłuchanym. Nie powstrzymuj się przed wyrażaniem swoich prawdziwych myśli i uczuć.

Ptak Myna pojawiający się we śnie może również wskazywać, że śniący czuje się zmuszony do naśladowania innych lub „wtapiania się” w tłum, aby czuć się komfortowo. Często mówi się, że Mynas naśladują inne dźwięki, ponieważ brakuje im własnej piosenki. Nie jest to do końca prawda, ale sen o Mynie może być świetnym przypomnieniem o tym, aby czuć się komfortowo z wyróżnianiem się. Bycie sobą jest ważne, nawet jeśli sprawia, że czujesz się bezbronny.

Photo by Sreenivas on Unsplash

Sen o samotnym Myna may wskazują na strach lub niepokój. Jest to spowodowane tym, że Myna uzurpuje sobie rolę sroki w rymie „jeden za smutek, dwa za radość”. Samotna Myna może wskazywać na izolację i samotność, jak również.

Spotkania i omeny My

na

Jak wspomniano w poprzedniej części, napotkanie różnych ilości ptaków Myna może wiązać się z rymem „jeden za smutek, dwa za radość”. Mając to na uwadze, uważa się, że spotkanie samotnej Myny przynosi nieszczęście. Dwie Myny oznaczają szczęście i romans. Trzy ptaki Myna oznaczają przyszłą córkę. Cztery Mynas uważa się za zapowiedź przyszłego syna. Kolejne Mynas są zazwyczaj postrzegane jako zapowiedź bogactwa i sukcesu finansowego.

Napotkanie inwazyjnego ptaka Myna w regionie, w którym te ptaki nie są rodzime, może odnosić się do szkodników i inwazji. Pomimo tego, spotkanie z Myna w środowisku miejskim może odnosić się do wytrwałości lub zdolności adaptacyjnych.

Spotkanie ze zwierzęciem domowym Myna może odnosić się do poczucia uwięzienia lub utknięcia w rutynowych czynnościach. Ptaki Myna mogą być szczęśliwe i wygodne przy odpowiedniej opiece i ćwiczeniach. Takie spotkanie może być przypomnieniem, aby kultywować rzeczy, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy, aby czuć się bardziej wolnym.

Myna

w mitologii i folklorze

Poza rymowanką przedszkolną, którą szeroko omówiliśmy w powyższych sekcjach, ptaki Myna nie pojawiają się często w tradycjach mitologicznych. Mimo to podsumuję to, co udało mi się znaleźć na temat mitów i folkloru Myny.

Mitologia laotańska:

Według laotańskiego mitu, istniał kiedyś ptak, który był czczony za swoją zdolność do mówienia. Ptak ten potrafił mówić w ludzkich językach i samodzielnie tworzyć nowe zdania. Z tego powodu ptak ten był powszechnym i poszukiwanym zwierzęciem domowym. Pewnego dnia mężczyzna ukradł sąsiadowi krowę, oskórował ją i ukrył mięso w swoim magazynie ryżu. Następnego dnia sąsiad przyszedł do mężczyzny i zapytał go, czy widział jego krowę. Ptak podniósł się i powiedział: „zabił i zjadł twoją krowę. Jej mięso jest w magazynie ryżu”. Sąsiad nie mógł zdecydować, komu wierzyć i ptak oraz dwaj mężczyźni musieli udać się do sądu, aby uporządkować sprawę. W noc przed tym, jak udali się do sądu, mężczyzna przykrył pokrywę klatki ptaka garnkiem i oblał go wodą, a następnie pobił łyżką.

Photo by Lenstravelier on Unsplash

Następnego dnia, gdy sędzia przesłuchał ptaka, mężczyzna powiedział sędziemu, że nie można mu ufać. Ostrzegł sędziego, że ptak skłamie, jeśli zostanie zapytany o to, jak wyglądała poprzednia noc. Sędzia zapytał ptaka, a ten opisał deszcz i burzę. To była jasna noc, więc ptak nie został uwierzony. Ptak został wyrzucony z domu mężczyzny. Pewnego dnia w lesie ptak zobaczył papugę i Myna, którzy zbliżali się do wioski. Mówili oni w ludzkim języku. Ptak podszedł do nich i ostrzegł, że ludzkość nie traktuje życzliwie mówiących ptaków, zwłaszcza gdy mówią prawdę. To jest powód, że papugi i ptaki Myna tylko naśladują to co mówimy i nie przemawiają do nas własnymi myślami. (8)

Mitologia hinduska:

„Myna” pochodzi od hinduskiego słowa oznaczającego „rozkoszny” lub „radosny”. Nie mogłem tego całkowicie zweryfikować, ale niektóre źródła wskazują, że to imię z kolei pochodzi od starszego sanskryckiego słowa oznaczającego „posłańca Boga”. (9)

Myna

Spirit

Animal

Jeśli Myna jest twoim zwierzęciem duchowym to prawdopodobnie jesteś ekstrawertyczny i komunikatywny. Ludzie ze zwierzęciem duchowym Myna lubią rozmawiać z innymi i mogą czuć się nieswojo będąc sami przez długie odcinki. Duch Myna jest skłonny do samotności.

Ludzie, którzy mają Myna jako swoje zwierzę duchowe, są zazwyczaj inteligentni i szybko mówiący. Dla ducha Myna, zadowolenie innych jest główną motywacją. Duża część dowcipu ducha Myny jest wykorzystywana do zabawiania innych i rozśmieszania ich.

Duchowe zwierzę Myna lubi zagadki i wyzwania. Uczenie się nowych rzeczy jest niezwykle stymulujące i satysfakcjonujące dla ducha Myna.

Zwierzę

totemowe Myna Jeśli Twoim zwierzęciem totemowym jest Myna to prawdopodobnie jesteś osobą, która potrafi dostosować się do każdej sytuacji. Ludzie z Myną jako zwierzęciem totemowym są odważni i wytrwali. Totem Myna jest fantastyczny w wykorzystywaniu trudnych okoliczności.

Photo by Lenstravelier on Unsplash

Ludzie z Myną jako ich totemem są absolutnymi optymistami. Nie pozwalają, aby trudne sytuacje padały na ich parady. Myna zawsze potrafi znaleźć srebrną podszewkę, bez względu na to, jak ciemna może być chmura.

Zwierzę mocy

Myna Siłą

ptaka Myna jest przewidywanie. Ludzie posiadający zwierzę mocy Myna mają niezwykłą zdolność przewidywania sekwencji wydarzeń, które nastąpią po ich wyborach. Jest to dalekie od nieomylności, ale ten zaawansowany foresight pomaga zwierzęciu mocy Myna określić najbardziej fortunną ścieżkę.

Znaczenie tatuażu

Myna Tatuaż

Myna może reprezentować inteligencję, ciekawość, komunikację lub domowość. Dla kogoś z Azji Południowej, pojedynczy tatuaż Myna prawdopodobnie będzie reprezentował nieszczęście. Wiele Mynas może reprezentować bardziej pozytywne pomysły.

Ponieważ Mynas są czasami uczone „modlitwy”, tatuaż Myna może reprezentować wiarę lub skupienie.

Podsumowanie

Zobacz także

Ptaki Myna są zarówno wyjątkowo piękne, jak i nieskończenie fascynujące. Nieczęsto zdarza się, że nie-marchewka wdziera się w szeregi popularnych ptaków domowych, które mówią i naśladują. Chociaż z pewnością istnieją ustawienia, w których Mynas są szkodliwe, powszechna atrakcyjność tych ptaków sprawia, że oczywiste jest, że są one zbyt urocze, aby nie kochać!

Powiązane artykuły
Ptaki

Jak znaleźć swoje zwierzę duchowe

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie przepiórki (+ zwierzę duchowe i totem)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie wydry (+ zwierzę duchowe, totem i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.