Ptaki

Nielegalne strzelanie bardziej prawdopodobną przyczyną śmierci ptaków w pobliżu linii energetycznych niż porażenie prądem

Zobacz także

Linie energetyczne stanowią historyczne zagrożenie dla ptaków. Zrozumienie, dlaczego tak jest, jest intuicyjne. Ptaki wszelkiego rodzaju często przesiadują na słupach energetycznych lub na samych liniach. Jeden niewłaściwy krok podczas przesiadywania wśród linii wysokiego napięcia może łatwo doprowadzić do śmiertelnych obrażeń elektrycznych. Przypadki porażenia ptaków przez linie energetyczne mogą być również odpowiedzialne za przerwy w dostawie prądu.

Powiązany artykuł: Zoo w Dallas świętuje pierwsze pisklę żurawia krzykliwego

Dlatego też firmy energetyczne zwracają uwagę na aktywność ptaków w pobliżu linii energetycznych. W rzeczywistości wiele firm poświęca czas i energię na rejestrowanie zgonów ptaków w pobliżu linii energetycznych i zapewnianie środków bezpieczeństwa, aby im zapobiegać, gdy jest to możliwe. Bezpieczne grzędy wabiące ptaki z dala od bardziej niebezpiecznych obszarów i izolacja zapobiegająca obrażeniom to dwa z powszechnych środków podejmowanych przez właścicieli linii energetycznych w celu zapobiegania śmierci ptaków i szkodom, które mogą wynikać z ich śmierci.

Kiedy ptak zostaje znaleziony martwy w pobliżu linii energetycznej, można przypuszczać, że został porażony prądem, ale ostatnie badania poddają to w wątpliwość. Po wprowadzeniu wszystkich środków bezpieczeństwa, naukowcy z Boise State University’s Raptor Research Center postanowili ustalić, dlaczego tak wiele ptaków wciąż znajdowano martwych wzdłuż linii energetycznych. Przyczyna wielu z tych zgonów jest nieoczekiwana i niepokojąca.

Zespół badawczy spędził cztery lata na zbieraniu martwych ptaków wzdłuż linii energetycznych w czterech stanach. Ustalono, że 410 martwych ptaków, które odzyskali, należało głównie do gatunków chronionych federalnie. Wśród nich było wiele ptaków drapieżnych, w tym bieliki. Badania rentgenowskie wykazały, że 66% z 410 znalezionych ptaków zostało zastrzelonych.

Wyniki badania sugerują, że nielegalne strzelanie do ptaków, czy to w błędnych próbach ochrony zwierząt gospodarskich, czy dla „zabawy”, może stanowić znacznie większy obszar niewyjaśnionych zgonów ptaków, niż wcześniej sądzono. Strzelanie do ptaków chronionych federalnie jest oczywiście przestępstwem, jednak trudno jest je wyegzekwować, a dodatkowo utrudnia je fakt, że wiele z tych ptaków po zastrzeleniu zderza się z liniami energetycznymi, przez co ich śmierć wygląda na wypadek.

Nie potrafię powiedzieć, dlaczego ktokolwiek miałby niepotrzebnie strzelać do chronionego federalnie drapieżnika. To, co wiemy, to fakt, że strzelaniny stanowią 66% tych zgonów, co wskazuje, że problem ten jest prawdopodobnie znacznie bardziej rozpowszechniony, niż ktokolwiek zdawał sobie sprawę. Mam nadzieję, że odkrycie tego problemu może być dużym krokiem w kierunku jego rozwiązania. Naukowcy twierdzą, że odkryte przez nich informacje przyczynią się do dochodzeń organów ścigania mających na celu egzekwowanie ochrony federalnej.

Zobacz także

Popularny artykuł: Krukowate uczą się używać kolców przeciw ptakom do budowy gniazd

Powiązane artykuły
Ptaki

Jak znaleźć swoje zwierzę duchowe

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie przepiórki (+ zwierzę duchowe i totem)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie wydry (+ zwierzę duchowe, totem i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.