Drzewa

Obozowicze odbudowują ekosystemy na całym świecie, w wielu społecznościach jednocześnie

Zobacz także

Innowacyjność jest kluczem do realizacji wielu Celów Zrównoważonego Rozwoju. W przypadku renowacji nie jest inaczej. Jedną rzeczą jest mieć marzenie o tym, jak pomysł może być przekształcający, ale inną zacząć go realizować. Obozy odbudowy ekosystemów to produkt powtarzającego się snu Johna D. Liu, filmowca i ekologa, w który uwierzyło wiele osób i nad którym teraz pracują.

Rozmawialiśmy z Cristiną Pianca, która pracuje jako koordynator obozów w ruchu Ecosystem Restoration Camps, gdzie zwykli, codzienni ludzie rozwijają innowacyjne podejście do przywracania ekosystemów.

Z myślą o tym, aby wszyscy mogli lepiej zrozumieć, dzielimy się tutaj kilkoma zredagowanymi fragmentami wywiadu.

Życie w obozach i przywracanie ekosystemów

Cristina: „Ecosystem Restoration Camps to młody, globalny, oddolny ruch osób i organizacji pracujących razem nad przywróceniem zdegradowanej ziemi na całym świecie, aby zapewnić ludzkości nadzieję i bardziej obfitą ziemię. Ruch powstał po tym, jak nasz założyciel John D. Liu miał powtarzający się sen o ludziach koczujących na ziemi i przywracających ją do życia.

Obozy odbudowy ekosystemów to żywe laboratoria, w których mieszkańcy i wolontariusze (nazywamy ich „obozowiczami”) nie tylko podejmują się odbudowy, ale także wprowadzają innowacje i rozwijają nowe techniki odbudowy, uczą się na podstawie swoich praktyk, udoskonalają je i dzielą się swoją wiedzą ze światem. Obozy rozwijają proof-of-concept w lokalnych krajobrazach, które zainspirują i przyciągną wszystkich, którzy tam mieszkają do wprowadzenia praktyk regeneracyjnych.

Obozy uczą się również od siebie nawzajem poprzez rozwijaną przez nas globalną platformę wymiany wiedzy, gdzie inni restauratorzy z całego świata, którzy zajmują się podobnymi problemami, mogą dzielić się swoimi sukcesami i porażkami, a także uczyć się od ekspertów w dziedzinie odnowy. Dzięki tej platformie wszystkie obozy stają się lepsze w tym, co robią.

Monitoring i ocena na obozach są również ważną częścią naszego podejścia do przywracania ziemi, ponieważ pomagają nam udowodnić siłę przywracania ekosystemów. Stworzyliśmy przewodnik dla obozów, jak przeprowadzać testy ekologiczne inspirowane podejściem citizen-science, a obecnie opracowujemy mechanizmy umożliwiające im dzielenie się wynikami badań z szerszą publicznością.

Pięć lat i liczenie

W 2017 roku w Hiszpanii powstał pierwszy obóz odbudowy ekosystemu (ERC). Obecnie ruch obejmuje około 50 obozów w ponad 30 krajach na sześciu kontynentach.

Do końca 2021 roku 16 662 obozowiczów wzięło udział w działaniach związanych z odbudową, a na obozach zasadzono 1 692 192 drzew i roślin. Łącznie 8 519 ha. było w trakcie rekultywacji, przy czym zbiorową ambicją obozów jest przywrócenie 3,1 mln ha.

Jako partner wspierający Dekadę ONZ na rzecz odbudowy ekosystemów, współpracujemy przy realizacji jej programów. Dzięki temu inspirujemy osoby i inne organizacje w pracy nad przywróceniem zdegradowanych ekosystemów i koniecznym wprowadzeniem regeneracyjnych praktyk rolniczych.

Nasza sieć Obozów Odnowy Ekosystemów ma na celu przywrócenie ekosystemów, a działają one często na obszarach, gdzie ziemia jest mocno zdegradowana. W rezultacie koszty zalesiania na takich zdegradowanych terenach są zwykle wyższe, a wysiłki wymagane do przywrócenia ziemi do życia są bardziej stopniowe i rozłożone w dłuższym okresie czasu.

Jest to z pewnością jedna z przyczynwyzwania, z którymi zetknęła się ERC, ponieważ często systemy drzew i darczyńcy oferują niskie ceny, które nie są odpowiednie dla terenów zdegradowanych i/lub mają terminy sadzenia, których nie można dotrzymać w kontekstach, gdzie krajobraz powinien być zalesiany i przywracany stopniowo. Podobnie, darczyńcy często preferują projekty na dużą skalę, podczas gdy my skupiamy się na odbudowie prowadzonej przez społeczność, która często odbywa się na mniejszą skalę.

Jednak ruch ten szybko się rozwija. Coraz więcej projektów dołącza do sieci, a nasz wpływ jest coraz większy. Stajemy się poważną organizacją, która ma wyraźny wpływ na odbudowę ekosystemów na całym świecie.

Odkrywanie Plant-for-the-Planet i doświadczanie platformy

W grudniu 2020 roku uczestniczyłem w „Trillion Trees Global Summit Archive Launch & Networking Meetup”. Tam odkryłem Plant-for-the-Planet i miałem okazję dowiedzieć się więcej o tej wspaniałej organizacji.

Obozy odbudowy ekosystemów nie tylko sadzą drzewa, ale odbudowują całe ekosystemy, jednocześnie poprawiając byt lokalnych społeczności. Dlatego cena naszych drzew jest oczywiście wyższa niż w przypadku dużego projektu zalesiania, realizowanego na w miarę zdrowej ziemi i bez angażowania lokalnych społeczności.

Plant-for-the-Planet ma kluczowe znaczenie we wspieraniu projektów restytucji takich jak nasze, ponieważ podzielają one nasze holistyczne podejście do restytucji. Obozy odbudowy ekosystemów przywracają ekosystemy w odpowiednim tempie, sadząc stopniowo tylko tyle drzew, na ile pozwala ziemia, angażując w proces lokalne społeczności, aby zapewnić długoterminowy wpływ zalesiania.

Plant-for-the-Planet to fantastyczny model i świetna platforma. Pozwala ona projektom wybrać preferowaną cenę, która może pokryć wszystkie ich potrzeby i wydatki. Może to również obejmować wydatki na szkolenia dla członków lokalnej społeczności i wszystkie koszty potrzebne do tego, aby każde pojedyncze drzewo mogło rozwijać się przez dziesięciolecia, wspierane przez zdrowy ekosystem i chronione przez lokalne społeczności.

Trillion Tree Campaign to wspaniała inicjatywa, która osiąga ważne cele i stawia czoła istotnym wyzwaniom. Aby jeszcze bardziej ją ulepszyć, chcielibyśmy zobaczyć większe zainteresowanie ze strony niektórych grup darczyńców (takich jak korporacje). Czuję, że wciąż istnieje luka w finansowaniu i widoczności, a jestem pewna, że jest wystarczająco dużo środków, by uczynić tę inicjatywę jeszcze bardziej udaną.

Co więcej, ważne jest, aby Plant-for-the-Planet nadal promowała swoje podstawowe wartości: stawianie społeczności lokalnych i źródeł utrzymania w centrum podejścia do odnowy i płacenie uczciwej ceny za drzewa. W ten sposób zapewnimy, że te lasy będą chronione przez wiele kolejnych lat.

Sadzenie za pomocą Twojej darowizny w wielu krajach

Gdy zdecydujesz się posadzić drzewo na jednym z naszych obozów restytucyjnych, darowizna trafia najpierw do Fundacji ERC. Fundacja dba o to, by darowizna dotarła do wybranego miejsca sadzenia tak szybko, jak to możliwe. Twoje drzewo zaczyna życie jako mała sadzonka, w rękach jednego z naszych kierowników obozu. Kiedy sezon i warunki będą odpowiednie, Twoja sadzonka zostanie zasadzona.

Dzięki wieloletniemu, a nawet kilkudziesięcioletniemu doświadczeniu w terenie, nasi kierownicy obozów wiedzą, jak najlepiej rekultywować teren. Znają lokalną pogodę, sezonowe wzorce, jakość gleby i sposób, w jaki woda wpływa na ich pracę na ziemi. Nie ma znaczenia, czy wybierzeszwybierz projekt w Boliwii, Włoszech, Egipcie, Brazylii lub Hiszpanii – nasi kierownicy obozów dokładnie wiedzą, kiedy jest właściwy czas na posadzenie Twojego drzewa! I są wspierani przez Radę Doradczą ERC, w tym jednych z czołowych światowych ekspertów w dziedzinie odbudowy ekosystemów, rolnictwa regeneracyjnego, permakultury i innych istotnych dziedzin. Nasi kierownicy obozów nie są sami, gdyż to imponujące bogactwo wiedzy kieruje ich działaniami.

Następnie Twoja sadzonka jest sadzona w ziemi. Obozy odbudowy ekosystemów współpracują z lokalnymi społecznościami i rolnikami, aby upewnić się, że wysiłki związane z zalesianiem i rehabilitacją są wspierane przez mieszkańców regionu. Dzięki temu Twoja sadzonka będzie rosła zdrowo, w ekosystemie, który rozkwita wracając do dawnej świetności, z rosnącą różnorodnością roślin, owadów i zwierząt.

Praca ze społecznościami, łagodzenie lęków ekologicznych

Umożliwiamy zwykłym ludziom wzmocnienie pozycji poprzez fizyczne uczestnictwo w przywracaniu ziemi do życia w obozach, zamiast czekać, aż inni podejmą działania. To łagodzi eko-pokój, przekształca życie poprzez zmianę relacji ludzi z ziemią i inspiruje innych ludzi do zaangażowania się poprzez historie pozytywnego wpływu.

Przywrócenie ziemi powoduje znaczne zmniejszenie ubóstwa poprzez przywrócenie zrównoważonych źródeł utrzymania na obszarach zdegradowanych. A najbardziej wzmacniającą częścią tego jest to, że w obozach to sami mieszkańcy wprowadzają te zmiany, pracując ramię w ramię z globalną społecznością zaangażowaną we wspieranie ich w tworzeniu zdrowej, zrównoważonej przyszłości dla naszej planety.

Wybór odpowiednich gatunków do sadzenia

Każdy obóz jest wyjątkowy i ma inny model. Niektóre obozy mają szkółki, które mogą produkować sadzonki, inne obozy polegają na lokalnych szkółkach, aby kupić swoje drzewa.

Kierownicy naszych obozów zawsze preferują gatunki endemiczne, a czasami integrują rodzime drzewa drzewiaste z rodzimymi drzewami owocowymi i orzechowymi. Niektóre projekty to głównie projekty agroleśnicze i w tym przypadku wszystkie wybrane drzewa owocowe są lokalne i/lub dobrze przystosowane do klimatu i biosu, w którym są sadzone.

Wszystkie posadzone drzewa muszą być korzystne dla przywrócenia funkcji ekosystemu, zwłaszcza bioróżnorodności roślin, a także dla zapewnienia lokalnym społecznościom zdrowego środowiska i poprawy warunków życia.

Zapraszamy do udziału w naszych obozach

Wiele z obozów odbudowy ekosystemów – takich jak Camp Mombasa Mangrove Forest w Kenii, Camp Farm of the Future w Brazylii i Camp Arcoora w Australii – koncentruje się na odbudowie lasów i agroleśnictwie oraz oferuje praktyczne możliwości dla osób poprzez zorganizowane doświadczenia odbudowy w obozach.

Poprzez platformę wymiany wiedzy udostępniamy odpowiednie zasoby (takie jak prace badawcze, publikacje, artykuły i dokumenty) kierownikom obozów, jak również wszystkim innym osobom pragnącym przyłączyć się do tego ogólnoświatowego wysiłku na rzecz odbudowy ekosystemów.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wziąć udział w tym „wielkim dziele naszych czasów” do przyłączenia się do naszego potężnego ruchu jako zwolennik, partner lub obozowicz.”

Zobacz także

Odwiedź projekty Ecosystem Restoration Camps w Boliwii, Hiszpanii, Włoszech, Egipcie i Brazylii, aby dowiedzieć się więcej.

Powiązane artykuły
Drzewa

Przycinanie drzew a przycinanie

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Apel o przeciwdziałanie pożarom

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

12 miesięcy do wejścia w życie: Rozporządzenie UE w sprawie wylesiania

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.