Ptaki

Oksytocyna i nauka piosenek u młodych zięb zebrowatych

Zobacz także

Zeberki to jedne z najpopularniejszych zięb domowych. Pochodzące z Australii, te kolorowe i ożywione małe ptaki są uwielbiane za swoje unikalne oznaczenia i towarzyskość. Zeberki łączą się w pary na całe życie i często są trzymane w grupach przez właścicieli zwierząt domowych, ponieważ dobrze się rozwijają dzięki dużej ilości kontaktów społecznych. Osiągając dojrzałość w zaledwie 70 dni po wykluciu, są jednymi z najszybciej dojrzewających ptaków na świecie.

Powiązany artykuł: Zoo w Miami przeprasza za wirusowe niewłaściwe obchodzenie się z ptakiem kiwi

Częścią procesu dojrzewania samców zeberek jest nauka śpiewu. Różne gatunki ptaków radzą sobie z tym procesem w różny sposób, ale w ostatnich latach zainteresowanie naukowców zwróciło się w kierunku rozwoju „języka” ptaków jako modelu uczenia się ludzi.

W przypadku zeberek nauka śpiewu odbywa się zwykle poprzez słuchanie dorosłego samca-mentora. Młode samce uczą się śpiewać od swoich ojców lub innych ptaków, które przyjęły tę rolę. W wieku około 50 dni samce wchodzą w eksperymentalny etap „dojrzewania”, w którym ćwiczą śpiew ojca, słuchają piosenek innych samców i ćwiczą wokalizację. Po 100 dniach ten proces rozwoju jest zakończony, a samiec zięby zebry ma własną pieśń, zwykle bardzo podobną do pieśni ojca.

Ostatnie badania nad tym procesem wykazały, że hormon oksytocyna odgrywa w nim znaczącą rolę. Oksytocyna wysyła sygnały chemiczne do mózgu, które u ludzi stymulują takie uczucia jak zaufanie, przywiązanie rodzic-dziecko, romantyczne uczucia i podniecenie seksualne.

Aby przetestować udział oksytocyny w procesie uczenia się piosenek przez młode zięby zebry, naukowcy wystawili je na działanie różnych piosenek od różnych „opiekunów” płci męskiej. W przypadku niektórych opiekunów receptory oksytocyny ptaków zostały zablokowane, ale w przypadku innych ptaki mogły normalnie przetwarzać ten hormon. Badanie wykazało, że młode ptaki nie tylko dorastały do śpiewania piosenki, która bardziej przypominała ich odblokowanego nauczyciela, ale także angażowały się w bardziej aktywne słuchanie, gdy odtwarzano piosenkę wspomnianego nauczyciela.

Dodatkowo ptaki zostały przeszkolone do naciskania różnych dźwigni, aby usłyszeć różne piosenki. Nawet po odstawieniu blokerów oksytocyny młode ptaki aktywnie wolały naciskać dźwignię, aby usłyszeć piosenkę opiekuna, którego słyszały podczas otrzymywania oksytocyny, w porównaniu z opiekunami, których słyszały, gdy były zablokowane.

Naukowcy uważają, że proces nauki języka u zeberek jest głęboko zakorzeniony we wczesnych zachowaniach więzi społecznych. Może to okazać się przydatnym modelem do zrozumienia wczesnego rozwoju poznawczego u ludzi.

Zobacz także

Popularny artykuł: Świadomość i zasięg w Światowym Dniu Papugi

Powiązane artykuły
Ptaki

Jak znaleźć swoje zwierzę duchowe

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie przepiórki (+ zwierzę duchowe i totem)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie wydry (+ zwierzę duchowe, totem i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.