Ptaki

Orzeł widziany w Walii ponad 150 lat od wyginięcia

Zobacz także

Symbolizując królewskość, przywództwo, odwagę i szlachetność, orły są powszechnym symbolem występującym w całej europejskiej heraldyce. Orzeł bielik, znany również jako orzeł bielik lub po prostu „orzeł morski”, jest największym ptakiem drapieżnym w Wielkiej Brytanii. Nie tak dawno temu ptak ten wyginął w Wielkiej Brytanii z powodu nadmiernych polowań w XIX wieku. Wysiłki na rzecz reintrodukcji i ochrony przywróciły brytyjską populację bielika z krawędzi, ale nadal istnieją obszary historycznego rodzimego zasięgu tego ptaka, gdzie jeszcze nie powrócił.

Powiązany artykuł: Gatunki w centrum uwagi: Rybitwa popielata

Jednym z takich regionów jest Walia. Dawno, dawno temu bielik żył i rozmnażał się w Walii, ale w ciągu ostatnich 150 lat w ogóle tego nie robił. W rzeczywistości bieliki nie były powszechne w Walii od co najmniej 1860 roku. Niestety, orły w ogóle są nieobecne w Walii od ponad 150 lat.

Jest jednak nadzieja. W 1975 roku 82 orły bieliki zostały sprowadzone do Wielkiej Brytanii i wypuszczone na wyspie Rum w ciągu dekady. Do 1985 roku kampania reintrodukcji przyniosła pierwszą parę lęgową, a niegdyś wymarły ptak ponownie wzbił się w niebo Wysp Brytyjskich. Kolejne reintrodukcje wzmocniły pierwotną populację i obecnie w Szkocji istnieje zdrowa populacja lęgowa orłów bielików. W 2005 r. podobną kampanię rozpoczęto w Irlandii w celu stworzenia zdrowej irlandzkiej populacji orłów bielików.

Na obszarach, gdzie reintrodukcja zakończyła się sukcesem, bielik dokonał obiecującego, choć niepewnego, powrotu. Jednak pomimo kampanii reintrodukcyjnych w innych częściach Wysp Brytyjskich, Walia pozostała bez orła bielika. Aż do teraz.

Niedawna obserwacja wzbudziła zarówno tajemnicę, jak i zdumienie walijskich grup ochrony przyrody. Rolnik z Gwynedd zrobił zdjęcie na początku stycznia 2024 roku. Zdjęcie przyciągnęło natychmiastową uwagę jako pierwszy od ponad 150 lat dowód na obecność orła w Walii. Bielik był widziany przez kilku pracowników farmy, a zdjęcia wydają się przedstawiać niedojrzałego dorosłego osobnika. To, co jest w tym niezwykłe, to młody wiek ptaka. Jest to prawie na pewno dziki ptak, a nie reintrodukowany. Walia nie była domem dla orłów od 150 lat, ale co więcej, orły bieliki nie były widywane w Walii od XVI wieku. Jest to obserwacja, na którą czekano 500 lat.

Warto zauważyć, że ptak ten prawie na pewno nie urodził się w Walii. Orzeł bielik gniazdujący w Walii byłby ogromną wiadomością i raczej nie umknąłby uwadze. To powiedziawszy, nikt nie wie, skąd się wziął. Pojawienie się dzikiego ptaka, który z pewnością nie jest niedawną reintrodukcją, w Walii jest źródłem nadziei, której od wieków brakowało na walijskim niebie.

Zobacz także

Popularny artykuł: Gatunki w centrum uwagi: Sikorka górska

Powiązane artykuły
Ptaki

Badanie wskazuje, że lepsi śpiewacy mogą być również lepszymi myślicielami

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Niezwykle rzadki ptak "pół samiec" i "pół samica" znaleziony w Kolumbii

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Gatunki w centrum uwagi: Cietrzew górski

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.