Ptaki

Papugi nawiązują wirtualne przyjaźnie, by walczyć z samotnością

Zobacz także

Rok 2020 był trudny dla prawie wszystkich. Pandemia Covid-19 zatrzymała codzienne życie większości ludzi na świecie i zmusiła nas do znalezienia nowych sposobów na łączenie się i utrzymywanie relacji. Od spotkań na świeżym powietrzu oddalonych od siebie o sześć stóp po wirtualne „happy hours”, niektóre eksperymenty pozwoliły nam utrzymać przyjaźnie z kwarantanny. Inne były tylko trudnymi przypomnieniami o tym, jak różne stały się rzeczy. Jedno jest jednak pewne, ludzie nigdy nie byli bardziej zainteresowani rozmowami wideo. Od spotkań towarzyskich po codzienne spotkania, rozmowy wideo stały się regularną częścią ludzkiego życia. Teraz wydaje się, że może stać się również codzienną częścią życia papug.

Powiązany artykuł: Posłowie walczą z uciekającym emu w Ohio

Niedawne badania wskazują, że papugi mogą czerpać przyjemność z rozmów wideo i mogą otrzymywać satysfakcję społeczną z tych wirtualnych interakcji. Papugi są zarówno wysoce inteligentnymi, jak i wysoce społecznymi stworzeniami. Ludzcy opiekunowie często nie doceniają potrzeb papug. Papugi często żyją bardzo długo i mogą nawet przeżyć swoich właścicieli. Potrafią być głośne, destrukcyjne, a nawet agresywne, gdy ich potrzeby psychiczne, emocjonalne i fizyczne nie są odpowiednio zaspokajane. Z tego powodu organizacje zajmujące się ratowaniem papug często mają trudności z nadążeniem za liczbą oddawanych ptaków.

Cokolwiek można zrobić, aby zapewnić urozmaicenie i zdrową stymulację dla papug żyjących w niewoli, absolutnie należy to zrobić. To nowe badanie wskazuje, że być może jedno dodatkowe narzędzie do urozmaicenia życia papug mogło być na wyciągnięcie ręki właścicieli przez cały czas. Co zaskakujące, każdy ptak, który został przeszkolony do korzystania z funkcji połączeń wideo w celu kontaktowania się z innymi papugami w ramach tego badania, wykazał wysokie zaangażowanie i zainteresowanie. We wszystkich przypadkach właściciele papug zgłaszali korzyści, z których niektóre były znaczące, takie jak nowo wyuczone pozytywne zachowania.

Badanie trwało ponad trzy miesiące i obejmowało szereg gatunków papug. Wszystkie ptaki biorące udział w badaniu zostały nauczone przywoływania innego ptaka poprzez wybranie jego wizerunku dziobem lub językiem. Po nauczeniu, każda papuga używała tego systemu do prowadzenia rozmów wideo.

Chociaż badanie to może stanowić ogromną szansę na wykorzystanie nowych technologii w odniesieniu do wzbogacania papug i stymulacji umysłowej, pokazuje ono również poważne niedociągnięcia związane z trzymaniem egzotycznych ptaków, takich jak te. Inteligencja papug jest często porównywana do inteligencji naczelnych. Ptaki te są zdolne do rozwiązywania problemów i posługiwania się narzędziami na poziomie, który niekiedy porównywany jest nawet do inteligencji ludzkich dzieci w wieku szkolnym. Oprócz tego, że są inteligentne, papugi są zwierzętami społecznymi, skłonnymi do życia w stadach i tworzenia głębokich i długotrwałych więzi w parach. Dlaczego więc tak wiele papug wydaje się prowadzić życie pozbawione innych ptaków? Czy ludzka potrzeba towarzystwa naprawdę ma jakiekolwiek prawo do zastępowania niezwykle złożonych potrzeb, jakie mają papugi? W każdym razie badanie to stanowi namacalną lekcję na temat intensywnych popędów społecznych tych niesamowitych ptaków.

Zobacz także

Popularny artykuł: Mieszkańcy Phillip Island ograniczają sztuczne oświetlenie, aby pomóc pisklętom mew szetlandzkich

Powiązane artykuły
Ptaki

Badanie wskazuje, że lepsi śpiewacy mogą być również lepszymi myślicielami

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Niezwykle rzadki ptak "pół samiec" i "pół samica" znaleziony w Kolumbii

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Gatunki w centrum uwagi: Cietrzew górski

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.