Drzewa

Pęknięcie w pniu drzewa?

Zobacz także

Czy zauważyłeś pęknięcia i rozszczepienia w pniu swojego drzewa? Czy Twoje liście znajdują się w miejscu narażonym na mroźne zimy? Jeśli tak, to może to być pęknięcie mrozowe! Pojawiają się one jako pionowe pęknięcia wzdłuż pnia drzewa. Takie uszkodzenie może być niebezpieczne dla drzewa, ponieważ jest na tyle poważne, że może spowodować jego rozszczepienie.

Na szczęście dzięki kilku dodatkowym zabiegom pielęgnacyjnym w ciągu roku możesz zapobiec tym uszkodzeniom i sprawić, że Twoje drzewa pozostaną zdrowe i w jednym kawałku! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zapobiegać i leczyć pęknięcia mrozowe.

Przyczyny powstawania pęknięć mrozowych

Te pionowe pęknięcia powstają, gdy pień drzewa jest narażony na ekstremalne zmiany temperatury między zimą a latem. Powtarzające się ogrzewanie i chłodzenie może powodować lekkie rozszerzanie i kurczenie się cząsteczek, co powoduje powstawanie pęknięć kory jako reakcji na ekstremalne zmiany. Poniżej przedstawiono sposoby, które pomogą Twojemu drzewu przetrwać zimowe miesiące.

Odwracanie szkód

Czy jeśli zauważysz pęknięcia, powinieneś coś z tym zrobić? Niekoniecznie, ponieważ w większości przypadków drzewo jest w stanie samo się zregenerować dzięki naturalnym procesom leczenia.

Możesz jednak pomóc mu wrócić do zdrowia i zapobiec rozszczepieniu pnia, uszczelniając pęknięcie za pomocą tworzywa sztucznego. Uszczelnienie z tworzywa sztucznego chroni otwór przed potencjalnymi infekcjami spowodowanymi przez bakterie i szkodniki. Bądź jednak ostrożny! Przed latem należy usunąć z drzewa wszelkie opakowania, które się na nim znajdują. W przeciwnym razie może ona sprzyjać infekcjom, zamiast im zapobiegać.

Metody zapobiegania pęknięciom mrozowym

Izolacja – Ponieważ pęknięcia mrozowe powstają w wyniku zmiany temperatury, można zapobiec pękaniu pnia drzewa, izolując jego podstawę.

Izolacja polega na owinięciu pnia grubą warstwą ochronną. Idealnie byłoby użyć czegoś, co utrzyma ciepło, np. brezentu, burpsu lub tkaniny.

Możesz także pomóc w izolacji pnia drzewa, sadząc wokół niego rośliny i krzewy zimozielone. Utrzymywanie dolnej części drzewa w bujnej roślinności i krzewach pomoże utrzymać ciepło podczas zimy i zapobiegnie głębokiemu zamarzaniu.

Dbaj o zdrowie drzew – zdrowe i pełne wigoru drzewo ma większą zdolność do gojenia się po pęknięciu i jest bardziej odporne na pękanie kory w pierwszej kolejności. Czytaj dalej, aby poznać sposoby na utrzymanie zdrowych liści.

Każdego lata zapewnij glebie świeżą warstwę nawożonego brudu, który wymieszasz z już obecnym podłożem. Na wierzchu połóż warstwę mulczu lub kawałków kory, aby pomóc w upakowaniu nowej gleby. Ta technika mulczowania będzie również działać jako forma izolacji w okresie zimowym.

Podlewanie drzewa podczas suchych okresów zimowych jest również bardzo ważne. Nawet gdy na zewnątrz jest zimno, liście muszą mieć zapewniony dostatek wody, aby zachować zdrowie.

Przycinanie lub przycinanie liści może również zachęcić je do wypuszczania nowych, zdrowych pędów, co poprawi ich ogólny stan zdrowia. Należy jednak zatrudnić profesjonalistę, ponieważ samodzielne wykonywanie tej czynności może być niebezpieczne.

Uważaj, gdzie stawiasz drzewo – lokalizacja odgrywa ogromną rolę dla zdrowia liści w okresie zimowym! Aby uniknąć rozszczepienia pnia, uważaj, aby drzewo nie było wystawione na działanie silnych zimowych wiatrów, ponieważ wtedy kora staje się jeszcze zimniejsza i ma większe szanse na pęknięcie.

Płytka i porowata gleba/podłoże to zły pomysł ze względu na to, jak ważne jest nawilżenie liści zimą. Trzymaj się miejsc, w których korzenie drzewa mogą sięgać bardzo daleko w dół, aby uzyskać więcej wsparcia i hea

ltrudniejszy system korzeniowy.

Najlepiej wybrać miejsce o sprawdzonym systemie glebowym utrzymującym wodę. Takie miejsca pomogą Twojemu drzewu zachować zdrowie na tyle, aby uniknąć pęknięć i wyleczyć ewentualne pęknięcia w przyszłości!

Drzewa

podatne na pęknięcia mrozowe

Jak wszystkie organizmy, drzewa przystosowały się do przetrwania w różnych klimatach. Niektóre z nich lepiej niż inne przystosowały się do obszarów o intensywnych zimach i są mniej narażone na rozszczepienie pnia.

Jeśli nie jesteś zdecydowany, jaki gatunek drzewa zastosować, oto kilka, które są mniej odporne na zimy i bardziej narażone na pęknięcia kory:

lipa –

jawor

dąb

orzech

wierzba

klon

Jako zasada, im cieńsza kora na drzewie, tym mniejsza odporność

na pęknięcia.

W zimnym klimacie należy wybierać drzewa o grubej korze, takie jak osiki!

Pęknięcia

mrozowe powstają, gdy drzewa przechodzą przez ekstremalne zimno i ciepło. Lekkie rozszerzanie i kurczenie się cząsteczek wewnątrz drzewa powoduje pękanie kory na jego powierzchni.

Jeśli zauważysz, że tak się dzieje, dobrze jest zapobiec infekcjom i inwazji szkodników, owijając je folią. Rozważ izolację pnia drzewa za pomocą burlapu, plandeki lub wiecznie zielonych krzewów, aby uniknąć pękania w ogóle. Utrzymuj swoje drzewo w zdrowiu, nawożąc je, podlewając, przycinając i dodając warstwę mulczu.

Jeśli zachowasz te wskazówki podczas umieszczania i dbania o swoje drzewo, będziesz ustawiony na to, aby oprzeć się pionowym pęknięciom nawet w najsurowszych zimach!

Zobacz także

Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany na stronie: http://www.72tree.com/crack-in-your-tree-trunk/

Powiązane artykuły
Drzewa

Przycinanie drzew a przycinanie

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Apel o przeciwdziałanie pożarom

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

12 miesięcy do wejścia w życie: Rozporządzenie UE w sprawie wylesiania

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.