Rośliny domowe

Pielęgnacja Jewel Orchid: Jak uprawiać Ludisia Discolor w pomieszczeniach?

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Ludisia discolor

Jewel Orchid w końcu zyskuje trochę uwagi, na którą zasługuje. Chociaż kwitnie tylko przez kilka tygodni, jego wyjątkowe ulistnienie sprawia, że jest on godną polecenia rośliną domową przez cały rok.

Poznajcie Jewel

Orchid

Aksamitne, bordowo-czarne liście mają eleganckie prążki, które nadają tej orchidei arystokratyczny charakter. U odmiany Dawsoniana sieć czerwonych i kremowych żyłek jest bardzo wyraźna.

Wysokie, kremowobiałe kłosy kwiatów, które pojawiają się latem, wydają się być tylko dodatkową atrakcją do olśniewającego ulistnienia. Dojrzałe rośliny mogą wytwarzać kilka kłosów kwiatowych, kwitnących jednocześnie.

Nie tak dobrze znana jak inne storczyki, Ludisia discolor może być trudna do znalezienia w szkółkach. Wcześniej znana była jako Haemaria discolor.

Jest to jeden z niewielu storczyków naziemnych, który dobrze rośnie w pomieszczeniach. Nie przechodzi w stan spoczynku, utrzymuj go w cieple i wilgoci przez cały rok.

Problemy, rozwiązania i odpowiedzi

Brak kwitnienia? Chociaż storczyki te dobrze znoszą niskie lub umiarkowane natężenie światła, nie zakwitną bez jasnego (pośredniego) światła. Zapewnij klejnotowi orchidei nieco chłodniejszą temperaturę w nocy, aby promować kwitnienie.

Podawaj

także nawóz do storczyków.

Szczęśliwy z wilgotnością

.

Znalazłem tylko jedno wyzwanie dla tej łatwej do zadowolenia orchidei. Ten tropikalny tubylec potrzebuje wyższej wilgotności niż ta, która zwykle panuje w domu. Odkryłem, że taca z kamyczkami lub nawilżacz pokojowy działa jak urok.

Czasami jestem zaskoczony, jak bardzo wilgotność może spaść w pomieszczeniach podczas zimy. Jednym z najbardziej poręcznych urządzeń, jakie znalazłem, jest monitor wilgotności w pomieszczeniach. Umieść go w pobliżu swojej rośliny, aby uzyskać dokładny odczyt, ponieważ różne końce pokoju mogą się różnić.

Daj mi schronienie. Mniejsze storczyki pięknie pasują do skrzynki Wardiana, która zatrzymuje wilgoć i chroni rośliny przed pobliskimi otworami wentylacyjnymi. Wyłożenie dna skrzyni wilgotnym mchem sphagnum zwiększy wilgotność dla tej tropikalnej orchidei.

Wysokie kłosy białych kwiatów dodają uroku Jewel Orchid. Zdjęcie ©Carmen Hauser

Zastanawiasz się czy przesadzić? Dobrym pomysłem jest przesadzanie Ludisia discolor co roku, ponieważ mieszanka doniczkowa do storczyków z czasem staje się zbita, gdy jest wilgotna. Podawanie

storczykowi

świeżego podłoża pomoże zapobiec gniciu korzeni.

Uważaj na mączniaka; wyglądają one jak małe plamki bawełny, które ukrywają się w pobliżu podstawy liści. Jest to jeden z najbardziej przerażających szkodników na roślinach domowych, ponieważ ssą soki roślinne, uszkadzając rośliny. Należy odizolować każdą zaatakowaną roślinę i natychmiast ją leczyć.

Jewel Orchid Care Tips

Pochodzenie: Południowo-wschodnia AzjaWysokość

:

Liście mogą osiągnąć 10 cali (25 cm); kłosy kwiatowe do 24 cali (60 cm)

Światło: Jasne, pośrednie światło przez cały rok. Ludisia discolor dobrze rośnie pod lampami fluorescencyjnymi. Unikać bezpośredniego światła słonecznego, które powoduje blaknięcie koloru liści.

Woda: Storczyki klejnotowe są storczykami lądowymi i wymagają stałej wilgoci wokół korzeni. Nie należy jednak utrzymywać podłoża w doniczce w stanie nasyconym, ponieważ korzenie będą miały problemy z utrzymaniem wilgoci. gnicie. Oszczędnie podlewać zimą, kiedy wzrost jest wolniejszy.

Wil

gotność:

Umiarkowana, najlepiej 50-60% wilgotności względnej. Powietrze w pomieszczeniach może stać się bardzo suche w miesiącach zimowych. Używam wilgotnościomierza w pobliżu moich roślin tropikalnych; jest to jedyny pewny sposób, aby wiedzieć, czy moje rośliny cierpią w suchym powietrzu.

Postaw

doniczkę na podstawce z kamykami lub użyj nawilżacza z chłodną mgiełką, aby podnieść wilgotność powietrza dla swojego storczyka.

Temperatura: 60-65°F/16-18°C w nocy i 75-80°F/24-27°C w dzień. Chłodniejsze temperatury w nocy pomagają tej piękności zakwitnąć. Trzymaj roślinę z dala od zimnych przeciągów z okien i drzwi, jak również od otworów wentylacyjnych.

Gleba: Mieszanka doniczkowa do storczyków jest idealna, ponieważ szybko się osusza, pozwalając na dostęp powietrza wokół korzeni.

Nawóz: Zasilaj co 2 tygodnie nawozem do storczyków, gdy klejnotowy storczyk rośnie i kwitnie. Brązowe końcówki liści są częstą oznaką zbyt dużej ilości nawozu.

Rozmnażanie: Pokrój łodygę na małe kawałki, każdy z 2 uśpionymi pąkami. Łatwo się ukorzeniają w wilgotnym podłożu doniczkowym.

  1. Strona główna
  2. ’ Pielęgnacja storczyków
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Blog o roślinach domowych

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin różowej lilii Calla: Uprawa Zantedeschia rehmannii w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

12 pomysłów na rozpoczęcie wysiewu nasion przy użyciu materiałów z recyklingu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.