Ptaki

Słowik Symbolika i znaczenie (+Totem, Duch & Omens)

Zobacz także

Słowik to ptak, który słynie ze swojego nocnego śpiewu. W rzeczywistości słowo „Słowik” pochodzi od starych germańskich słów oznaczających „noc” i „śpiewać”. Występujący w wielu piosenkach i wierszach, malutki słowik wydaje się mieć czarujący wpływ na ludzkość. (1)

Słowiki były kiedyś uważane za członków rodziny drozdów. Obecnie jednak ptaki te zaliczane są do muchołówek starego świata. Pieśń słowika jest powszechnie podziwiana. W opowieściach i mitach słowik jest często przedstawiany jako czarująca, ale nieco opuszczona śpiewaczka. Mimo że powszechnie przedstawia się je jako kobiety, słowiki, które można usłyszeć śpiewające przy świetle księżyca, są w rzeczywistości samcami.

Od klasycznych baśni po greckie mity, piękny głos i łagodna obecność słowika jest źródłem zarówno podziwu, jak i inspiracji. W tym artykule przyjrzymy się kilku historiom o słowikach, badając głęboką symbolikę związaną z tym uroczym małym ptakiem!

Symbolizm i znaczenie

Słowika

Słowiki najczęściej kojarzone są zarówno z pięknem, jak i melancholią. Być może dlatego, że ich piosenki przerywają ciszę nocną, słowiki są przedstawiane w wielu opowieściach jako żałobne ptaki. Słowik jest również bardzo często związany z artyzmem. Poeci i muzycy są często porównywani ze słowikami. Percy Shelley porównuje nawet poetów do słowików w swojej „Obronie poezji”.

„Poeta jest słowikiem, który siedzi w ciemności i śpiewa, aby rozweselić swoją samotność słodkimi dźwiękami; jego słuchacze są jak ludzie zauroczeni melodią niewidzialnego muzyka, którzy czują, że są poruszeni i zmiękczeni, ale nie wiedzą skąd i dlaczego”.

Fragment z „Obrony poezji” Percy’ego Shelleya (2)

Poniższy wiersz jest, być może, jednym z najsłynniejszych wierszy dotyczących słowika. Oda do słowika Johna Keatsa jest nieco zbyt długa, aby zamieścić ją tutaj w całości, jednak fragmenty zamieszczone poniżej pokazują, jak bardzo Keats jest zauroczony melodyjnym głosem tego ptaka.

Zdjęcie autorstwa użytkownika Wikimedia Commons Nikola Veljković. Udostępnione przez Wikimedia Commons na licencji Creative Commons 4.0

„Thou wast not born for death, immortal Bird!
No hungry generations tread you down;
The voice I hear this passing night was heard
In ancient days by emperor and clown:
Perhaps the self-same song that found a path
Through the sad heart of Ruth, when, sick for home,
She stood in tears among the alien corn;
The same that oftimes hath
Charm’d magic casements, opening on the foam
of perilous seas, in faery lands forlorn.

Forlorn! Samo słowo jest jak dzwon
By dzwonić od ciebie do mojego jedynego ja!
Adieu! fantazja nie może tak dobrze
oszukiwać, jak jest znana, oszukująca elfka.
Adieu! adieu! Thy plaintive anthem fades
Past the near meadows, over the still stream,
Up the hill-side; and now ’tis buried deep
In the next valley-glades:
Was it a vision, or a waking dream?
Fled is that music:-Do I wake or sleep?”

Fragment „Ody do słowika” Johna Keatsa (3)

Słowiki są również często związane z tematami wiosny, odmłodzenia i romansu. Szekspir używa słowika do przedstawienia nocy w Romeo oraz Juliet.

„Julia: Wilt thou be gone? it’s not yet near day:
It was the nightingale, and not the lark,
That pierced the fearful hollow of thine ear;
Nightly she sings on yon granatate-tree:
Believe me, love, it was the nightingale.
Romeo: To był skowronek, zwiastun poranka,
Żaden słowik: spójrz, kochana, jakie zazdrosne smugi
Koronkują zrywające się chmury na tamtym wschodzie:
Świece nocy są wypalone, a wesoły dzień
Stoi na palcach na zamglonych szczytach gór.
Muszę odejść i żyć, albo zostać i umrzeć”.

Romeo i Julia, Akt III Scena 5 (4)

W tym fragmencie Romeo i Julia spierają się o to, czy śpiew ptaków, który słyszą, to nocna pieśń słowika, czy chór skowronka o świcie. Po uświadomieniu sobie, że to jednak skowronek, kochankowie są zmuszeni przyznać, że jest ranek i Romeo zostanie odkryty, jeśli nie ucieknie. Podczas gdy skowronek reprezentuje godzinę, o której muszą się pożegnać, Słowik reprezentuje czas, w którym mogą bezpiecznie pozostać razem. Słowik reprezentuje więc miłość, romans i nadzieję.

Zdjęcie autorstwa J. Dietrich. Supplied via Wikimedia Commons under Creative Commons 3.0

W bajkach słowiki często występują jako symbole miłości, poświęcenia, łagodności i przyjaźni. Słowik jest czasem używany również jako symbol bezinteresowności.

Nightingale

Native American Symbolism

Nightingales nie występują w obu Amerykach. Dla rdzennych Amerykanów najbardziej prawdopodobnym sprawcą śpiewu ptaków o północy byłby prawdopodobnie kpiący ptak. Wiele plemion kojarzy mockingbirds z inteligencją i ochroną.

Słowik

Symbolika Chrześcijaństwa

Szokująco, pomimo szalejących połączeń między Słowikami a sztuką i literaturą, biblijne połączenia z tym ptakiem są pozornie nieistniejące. Słowik po prostu nie pojawia się w ikonografii chrześcijańskiej bardzo dużo. Jestem skłonny wskazać na słaby związek pomiędzy żałobnym, nocnym śpiewem tego ptaka, wraz z błędnym przekonaniem, że śpiewające słowiki są samicami, a Dziewicą Maryją. To połączenie wyróżnia się dla mnie z powodu częstego kojarzenia Maryi z żalem, żałobą i współczuciem.

Słowik celtycki

symbolika

Mitologia celtycka traktuje ptaki śpiewające jako emisariuszy z innego świata. Nawiedzająca pieśń słowika wzmacnia ten pomysł, jednocześnie łącząc tego ptaka z ptakami Rhiannon. Rhiannon, walijska bogini kobiecości i królowej, miała oczarować odwiedzających Inny Świat swoim chórem magicznych ptaków śpiewających. (5)

Słowik

we śnie

Śnienie

o słowiku może wskazywać na miłość lub tęsknotę. Pieśń Słowika jest na przemian związana z triumfującą miłością i tęskną samotnością. Tak więc sen o Słowiku może reprezentować albo uczucie do znaczącej osoby, albo samotność i pragnienie takiego połączenia. Sen o Słowiku może reprezentować również nieodwzajemnioną miłość. (6)

Sen

o słowikach może również symbolizować artyzm lub ekspresję. Słowiki są często uważane za muzy lub za artystycznych mistrzów piosenki. Sen o słowiku może reprezentować pragnienie wyrażenia siebie poprzez sztukę.

Słowiki są ściśle związane z nocą ze względu na ich zwyczaj śpiewania przez całą noc. Sen o słowiku może być po prostu oznaką odpoczynku.l i odmładzający sen.

Nightingale Encounters and Omens

Encountering a Nightingale may be seen as a sign that springtime is near. Słowiki są często związane z odrodzeniem i odnową, które przynosi początek wiosny. Spotkanie słowika może również oznaczać odpoczynek i uzdrowienie. Wraz z nadchodzącą wiosną, słowiki są związane z kojącym spokojem nocy. Ich pieśni są czasami uważane za kołysanki, które przynoszą odpoczynek śpiącym ludziom.

Zdjęcie autorstwa użytkownika Flickr Katya. Supplied via Wikimedia Commons under Creative Commons 2.0

Spotkanie słowika może oznaczać chęć połączenia się z innymi na głębokim poziomie. Pieśni słowika są często związane z tęsknotą. Usłyszenie śpiewu słowika może oznaczać, że czujesz głębokie pragnienie, by ktoś, kto cię rozumie, odpowiedział na twoją własną pieśń.

Słowik

w mitologii i folklorze

Najbardziej znana opowieść o słowiku pochodzi od autora Małej Syrenki, Hansa Christiana Andersena. Andersen napisał ” Słowika ” w 1844 roku i do dziś jego motywy są silnie związane z tym ptakiem. Akcja Słowika rozgrywa się w Chinach i opowiada historię rozpieszczonego cesarza, który odkrywa, że w jego własnym ogrodzie mieszka najwspanialsza śpiewaczka, jaką kiedykolwiek słyszano. Kiedy cesarz słyszy plotki, że Słowik w jego ogrodzie może śpiewać tak dobrze, że sprawia, że ludzie zapominają o swoich problemach, każe go do siebie przyprowadzić. Słowik śpiewa dla cesarza, a ten wzrusza się do łez. Proponuje Słowik nagrodę, ale ona odmawia, ponieważ jest wystarczająco zadowolona, że doprowadziła cesarza do płaczu. (7)

Przez pewien czas cesarz trzyma Słowika na swoim dworze i jest on wielką sensacją. W końcu jednak zaczyna tęsknić za ogrodem. W tym samym czasie cesarz otrzymuje w prezencie wysadzanego klejnotami mechanicznego słowika, który może śpiewać bez końca. Zaczyna faworyzować tę nową zabawkę i tak naprawdę nie zauważa, kiedy jego przyjaciel Słowik ucieka z powrotem do ogrodu. Kiedy zauważa się, że nie ma jej, Słowik zostaje wygnany za karę. Przed długi czas, choć, mechaniczny Słowik zaczyna rosnąć powtarzalne i ostatecznie łamie. Ludzie z dworu są zmuszeni przyznać, że muzyka prawdziwego słowika nie miała sobie równych w swoim naturalnym pięknie. W tym czasie cesarz zapada na zdrowiu i uważa się, że jest na łożu śmierci. Zanim cesarz może umrzeć, prawdziwy Słowik powraca i śpiewa dla niego. Po wszystkich sposobach, w jakie ją zaniedbywał, jest wciąż wdzięczna za docenienie jej muzyki i zgadza się śpiewać w jego oknie każdej nocy na zawsze. Pieśń słowika uzdrawia cesarza, który jest wdzięczny za swojego skrzydlatego przyjaciela. (8)

Ta historia jest jednym z głównych powodów, dla których słowiki nadal są związane zarówno z bezwarunkową miłością, jak i uzdrowieniem. Pomimo zaniedbania, niedocenienia i wygnania, mały słowik jest nadal pełen wdzięczności za sposób, w jaki cesarz po raz pierwszy odpowiedział na jej pieśń. Bezinteresownie decyduje się mu pomóc, mimo że on ją zdradził.

Mitologia grecka:

Grecki mit o Philomeli i Procne jest jednym, w którym pojawia się Słowik. Według legendy, Philomela była siostrą Procne, która była żoną człowieka o imieniu Tereus. Tereus był synem Aresa i królem Tracji. Tereus i Procne mieli syna i razem rządzili Tracją. Pewnego dnia Prokne przyszła do Tereusa i błagała go, aby pozwolił jej ukochanej siostrze, Filomeli, na przyjechać do Tracji i odwiedzić ich. Tereus zgodził się i Filomela zamieszkała z nimi w Tracji. Podczas gdy Filomela była w odwiedzinach, Tereus zaczął odczuwać pożądanie do żony swojej siostry i postanowił zwabić ją do lasu, by móc ją zgwałcić. Po zaatakowaniu Filomeli, Tereus wyciął jej język, aby nie mogła nikomu powiedzieć, co się z nią stało. Filomela była jednak sprytna i utkała z tych wydarzeń gobelin, który zaniosła Prokne. Prokne była wściekła i siostry poprzysięgły zemstę. Zabiły syna Prokne i Tereusa i nakarmiły nim ojca. Gdy Tereus dowiedział się, że zjadł własne dziecko, pogonił siostry i próbował zabić je obie. W panice Prokne i Filomela błagały o pomoc bogów. Bogowie zlitowali się nad całą nieszczęśliwą rodziną i zamienili każdą z nich w ptaka. Prokne stała się jaskółką, a Tereus został przekształcony w dudka. Filomela, której kiedyś skradziono głos, stała się Słowikiem, by znów mogła śpiewać. (9)

Zwierzę

duchowe

Słowik

Jeśli twoim zwierzęciem duchowym jest Słowik to prawdopodobnie jesteś artystą w sercu. Ludzie z duchowym zwierzęciem Słowik są często obdarzeni talentem artystycznym. Mają tendencję do odczuwania silnego popędu do wyrażania swoich pomysłów poprzez tworzenie czegoś ekscytującego i nowego. Duch Słowika jest pomysłowy i ciągnie do eksperymentowania z nowymi pomysłami.

Zdjęcie autorstwa użytkownika Flickr gailhampshire. Supplied via Wikimedia Commons under Creative Commons 2.0

Jeśli Twoim zwierzęciem duchowym jest Słowik to możesz wydawać się skryty i tajemniczy dla innych. Ludzie, którzy nie znają cię dobrze, mogą nie dostrzec twojej prawdziwej natury. Prawda jest taka, że duch Słowika, choć nie jest dokładnie społecznym motylem, tęskni za połączeniem z innymi na znaczącym i intymnym poziomie.

Zwierzę

totemowe Słowik

Jeśli Twoim zwierzęciem totemowym jest Słowik to jesteś kimś, kto jest bezinteresowny i współczujący. Ludzie z totemem Słowika są obdarzeni rzadką zdolnością do całkowitego przebaczenia. Podczas gdy przebaczenie może nie być łatwe do wykonania, totem Słowik wie jak bardzo uwalniające może być puszczenie gniewu i wybranie dostrzegania dobra w innych.

Zwierzę totemowe Słowik lubi łagodzić ból, cierpienie i winę tych, którzy są wokół niego.

Zwierzę

mocy

Słowik Moc Słowika

to odpoczynek. Pieśń słowika jest jak kołysanka, która przynosi ukojenie i uzdrowienie każdemu, kto ją słyszy. Ten ptak ma niesamowitą moc komunikowania się z wszystkimi wokół, że wszystko będzie w porządku. Zwierzę mocy Nightingale jest niesamowitym antidotum na niepokój.

Ludzie z Nightingale jako ich zwierzęciem mocy są naturalnymi uzdrowicielami, którzy czerpią wielką radość z pocieszania innych.

Nightingale Tattoo Meaning

A Nightingale tattoo może symbolizować sztukę, kreatywność, miłość, tęsknotę, smutek lub triumf. Ktoś, kto wybiera tatuaż Nightingale, może to zrobić, aby wyrazić miłość do poezji lub literatury. Słowik jest jednym z najbardziej popularnych ptasich tematów poezji i wydaje się, że był ulubionym Williamem Shakespearem.

Tatuaż Nightingale może również reprezentować bezinteresowność lub poświęcenie.

Wniosek

Zobacz także

Słowik może być najbardziej bogatym w symbolikę ptakiem w całej literaturze i poezji. Szczerze mówiąc, jest zbyt wiele materiałów dotyczących tego uroczego małego ptaka śpiewającego, abyśmy mogli zarysować powierzchnię w jednym artykule. Od love i romans do samotności, pieśń słowika ma niezwykłą zdolność do przemawiania do ludzkiego serca i inspirowania szeregu emocji.

Powiązane artykuły
Ptaki

Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy pomaga w ochronie gęsi

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Gatunki w centrum uwagi: Orzeł harpia

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Gatunki w centrum uwagi: Petrel olbrzymi

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.