Rośliny domowe

Pielęgnacja kaktusa wielkanocnego: Jak uprawiać rośliny domowe Hatiora gaertneri

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Hatiora gaertneriRoślina

kaktusa wielkanocnego zwiastuje wiosnę pokazem kolorowych kwiatów. Dowiedz się, jakiego światła, wody i wilgotności potrzebuje ten świąteczny kaktus oraz jak sprawić, by zakwitł.

Jasne światło wiosną przyniesie obfitość wspaniałych kwiatów. Zdjęcie: Matt Cody

Get to Know This Spring-Blooming

Cactus Kaktus

wielkanocny jest członkiem rodziny Cactaceae. Pochodzący z południowoamerykańskich lasów deszczowych kaktus jest epifitem, czyli zamieszkuje na drzewach. Trzyma się on gałęzi drzew za pomocą grubych, powietrznych korzeni.

Jego łodygi składają się z płaskich, wąskich segmentów połączonych środkowym żebrem. Można go odróżnić od innych kaktusów świątecznych, ponieważ jego segmenty łodygi nie są zgrubiałe lub ząbkowane, a także dzięki kwiatom w kształcie gwiazdek.

Największą różnicą jest czas kwitnienia. Wiosną – zazwyczaj w kwietniu lub maju – można spodziewać się obfitych kwiatów, które utrzymują się przez około miesiąc. Dostępne są odmiany w odcieniach różu, bieli, pomarańczu i czerwieni.

Wystaw kwitnący kaktus wielkanocny w wiszącym koszyku lub ustaw go na stojaku z roślinami, aby pokazać jego kolorowe kwiaty.

Jak sprawić, aby kaktus wiel

kanocny zakwitł Wywołaj kwitnienie

. Kwitnienie wynika z 8-10 tygodni krótszych, chłodniejszych dni. Sprawdź wymagania dotyczące temperatury poniżej. Zapewnij kaktusowi 14-godzinne noce. Jeśli trzeba zablokować światło słoneczne, przykryj go papierową torbą lub pudełkiem. Po zawiązaniu pąków nie ruszaj kaktusa. Pąki kwiatowe prawdopodobnie odpadną, jeśli roślina jest nagle narażona na zmiany temperatury lub światła.

Daj mu odpocząć. Po kwitnieniu, ten południowoamerykański sukulent potrzebuje miesięcznego odpoczynku. W tym czasie należy oszczędnie podlewać i nie nawozić. W razie potrzeby podlewaj roślinę codziennie, aby utrzymać wilgotność. Po tym okresie można wznowić regularne podlewanie i nawożenie.

Trzymaj go w doniczce. Ten świąteczny kaktus kwitnie najlepiej, gdy jego korzenie są ograniczone, więc nie spiesz się z przeniesieniem go do większej doniczki.

Dobra całoroczna pielęgnacja kaktusa wielkanocnego przyniesie pokaz kwiatów rok po roku.

Znajdziesz kaktus wielkanocny na sprzedaż w różnych kolorach, w tym różowym.

Pytania, problemy i rozwiązania dotyczące

kaktusa wielkanocnego

Zastanawiasz się, kiedy przesadzić? Przesadzać można późną wiosną lub wczesnym latem, po zakończeniu miesięcznego okresu spoczynku. Kaktus wymaga przesadzenia tylko wtedy, gdy przerośnie swój pojemnik, czyli prawdopodobnie co 2 lub 3 lata. Użyj doniczki z otworem drenażowym, aby zapobiec zamoknięciu gleby, gliniana doniczka jest idealna, ponieważ pozwala na szybsze wysychanie podłoża.

Opadły pąki lub kwiaty? Kiedy pąki zaczynają się rozwijać, warto ustawić kaktusa wielkanocnego w miejscu, w którym chcesz go wyeksponować. Zmiany światła, temperatury i wilgotności prawdopodobnie spowodują, że jego pąki i kwiaty odpadną. To dlatego kwitnące rośliny często zrzucają kwiaty po przyniesieniu ich do domu z kwiaciarni. Jeśli tak się stanie, nie martw się – kaktus wielkanocny zakwitnie obficie w przyszłym roku.

Pomarszczone, wiotkie łodygi to znak, że roślina jest zbyt sucha. Podlej ją dokładnie, a następnie pozwól, aby wierzchnia warstwa gleby wyschła pomiędzy podlewaniem. Żółte łodygi wskazują na zbyt dużą ilość wody.

Złamane łodygi?.

ose powłóczyste pędy są nieco kruche i mogą się łamać między segmentami. Dobrze jest trzymać roślinę w miejscu, gdzie nie będzie o nią ocierać. Nie wyrzucaj tych kawałków ł odyg – możesz z nich wyhodować nowe rośliny. (Zobacz „Rozmnażanie” poniżej).

Przycinać…czy nie przycinać? Nie jest to konieczne. Pędy będą się naturalnie rozgałęziać, więc nie trzeba ich przycinać, chyba że chcesz zapobiec temu, by kaktus stał się „legendarny”. Poczekaj do lata, po miesięcznym odpoczynku. Użyj ostrych, czystych sekatorów do cięcia między segmentami łodyg.

Coś przeszkadza twojej roślinie domowej? Maczużniki są przyciągane do roślin kaktusowych. Wyglądają one jak małe plamki bawełny i mają tendencję do gromadzenia się u podstawy łodyg. Można je zeskrobać, a następnie potraktować kaktus mydłem owadobójczym.

Porady dotyczące pielęgnacji kaktusa wielkanocnego

Pochodzenie: Brazylia

Wysokość: 30-60 cm.

Światło: Jasne, pośrednie światło. Niski poziom światła powoduje wrzecionowaty wzrost i mało kwiatów.

Woda: Utrzymuj glebę równomiernie wilgotną, ale nie mokrą podczas wzrostu rośliny. Po zakończeniu kwitnienia, oszczędnie podlewać przez miesiąc, gdy roślina odpoczywa. Łodygi będzie skurczyć lub więdną, jeśli korzenie są zbyt suche. Żółte łodygi wskazują na nadmierne podlewanie.

Wilgotność: Postaraj się utrzymać 50% wilgotności względnej dla tej rodzimej rośliny z lasu deszczowego. Można użyć nawilżacza powietrza lub postawić doniczkę na tacy z mokrymi kamykami. Sprawdź te wskazówki, jak zwiększyć wilgotność dla roślin domowych.

Temperatura: Do zawiązania pąków kwiatowych roślina potrzebuje chłodnych dni 60-65°F/16-18°C i nocy 45-55°F/7-13°C. Gdy pąki się zawiążą, należy stosować temperaturę 70-75°F/21-24°C w dzień i 60-70°F/16-21°C w nocy.

Gleba: Wymieszać 1 część mieszanki doniczkowej i 1 część drobnoziarnistej kory jodłowej. Niezbędny jest dobry drenaż.

Nawóz: Zasilać co 2 tygodnie zbilansowanym nawozem rozpuszczalnym w wodzie podczas podlewania. Po zakończeniu sezonu kwitnienia należy zaprzestać nawożenia na miesiąc, gdy roślina odpoczywa, a następnie wznowić normalną pielęgnację.

Rozmnażanie: Latem pobrać sadzonki łodygowe z 1-4 segmentami. Pozostawić odcięte końce do wyschnięcia przez kilka dni przed wstawieniem pionowo w wilgotnym perlitem. Pędy kaktusa wielkanocnego łatwo się ukorzeniają, w ciągu około 3-4 tygodni.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Roślina kukurydzy cukrowej (Manettia inflata) Pielęgnacja winorośli petarda w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin wiosłowych: jak uprawiać Kalanchoe Thyrsiflora Succulent Indoors

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Terrarium wiszące - łatwe w pielęgnacji terraria z roślinami powietrznymi lub mchem

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.