Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin aloesu – jak uprawiać aloes w domu

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Aloe barbadensis

Aloes znany jest z leczniczych właściwości swojego soku. Nazywany również rośliną na oparzenia lub rośliną leczniczą, wiele osób używa żelowego płynu ze złamanego liścia do łagodzenia drobnych oparzeń i otarć.

Sok z odłamanego liścia ma właściwości regenerujące, które można stosować bezpośrednio na skórę. Sok z aloesu jest powszechnie stosowany w lekach, balsamach i kosmetykach na całym świecie.

Poznaj aloes

Rośliny aloesu są odpornymi, wolno rosnącymi sukulentami, które rosną w rozetach pulchnych, zakrzywionych w górę zielonych liści. Liście aloesu są lekko nakrapiane i obrzeżone miękkimi ząbkami.

Czy kwitnie? Być może. Rośliny uprawiane na zewnątrz często kwitną wiosną żółtymi, rurkowatymi kwiatami na wysokich pędach. Jednak rzadko kwitnie w pomieszczeniach.

Aloes jest łatwy w uprawie i dość bezproblemowy. Jest tak wydajny w magazynowaniu wody, że rzadko potrzebuje napojów. Czy jesteś zapominalski? Jeśli tak, to ten sukulent jest idealną rośliną domową dla Ciebie.

Jest również długowieczny. Zapewnij jej dużo światła słonecznego, a będziesz cieszyć się nią przez lata. Chcesz więcej? Aloes łatwo wyrasta z odrostów, które można oddzielić, aby uzyskać więcej roślin.

Problemy i rozwiązania związane z pielęgnacją aloesu

Nie pozwól roślinie spłonąć. Jeśli przenosisz roślinę na zewnątrz na lato, rób to stopniowo. Jak na ironię, aloes łatwo ulega poparzeniom słonecznym, jeśli nagle zostanie wystawiony na pełne słońce, co objawia się brązowymi lub szarymi wypalonymi plamami na liściach.

Uważaj na szkodniki. Raz na jakiś czas sprawdzaj swoją roślinę aloesu pod kątem owadów łuskowych i wełnowców, które mogą zaatakować tę roślinę. Natychmiast zwalczaj wszelkie inwazje tych szkodników roślin domowych.

Przesadzaj zatłoczone rośliny. Przesadzaj młode rośliny wiosną, gdy wyrastają z doniczek. Tego typu sukulenty swobodnie wytwarzają odrosty. Możesz zapobiec przeludnieniu roślin, rozmnażając odrosty, gdy zaczną tworzyć rozety.

Jaki typ doniczki wybrać?

Terakota jest idealna dla sukulentów, ponieważ jest porowata, dzięki czemu podłoże szybciej wysycha. Te łatwe do znalezienia doniczki mają również otwory drenażowe – niezbędne dla sukulentów, które są podatne na gnicie, jeśli ich korzenie pozostają mokre.

Brązowe końcówki liści aloesu zwykle wskazują, że roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości wody. Dokładnie podlej roślinę i pozwól, aby nadmiar wody spłynął.

Czarne plamy na liściach są często spowodowane nadmiernym podlewaniem. Nie należy dopuszczać do gromadzenia się wody w rozetach liści, co powoduje gnicie rośliny.

Kup roślinę aloesu

Rośliny aloesu można znaleźć w sprzedaży pod nazwą zwyczajową lub naukową Aloe barbadensis. Ten popularny sukulent jest łatwy do znalezienia w wielu centrach ogrodniczych przez cały rok i online.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin aloesu

Pochodzenie: Afryka Północno-Wschodnia

Wysokość: 1-2 stopy (30-60 cm)

Światło: Jasne światło, z bezpośrednim nasłonecznieniem w zimie. Latem należy trzymać aloes z dala od gorącego, bezpośredniego światła słonecznego, które może przypalić jego liście. Dobrym pomysłem jest obracanie rośliny co tydzień, aby wystawić wszystkie strony na działanie promieni słonecznych w celu równomiernego wzrostu.

Podlewanie: Od wiosny do jesienil, podlać dokładnie, pozwalając podłożu prawie wyschnąć przed ponownym podlaniem. Nie pozwól, aby woda osadziła się w rozecie liści, ponieważ łatwo gniją. Podlewaj oszczędnie zimą, gdy wzrost jest wolniejszy. Nie należy jednak dopuścić do całkowitego wyschnięcia gleby. Gdy aloes jest zbyt suchy, liście marszczą się.

Wilgotność: Średnia (około 40% wilgotności względnej) do suchej wilgotności w pomieszczeniu.

Temperatura: Średnia temperatura pokojowa (65-75°F/18-24°C) przez cały rok. Jeśli przeniesiesz aloes na zewnątrz na lato, nie martw się – wytrzyma upały.

Gleba: Mieszanka doniczkowa do kaktusów jest idealna, ponieważ szybko przesycha. Można też dodać 1 część piasku ogrodniczego z 2 częściami uniwersalnej mieszanki doniczkowej.

Nawóz: Od wiosny do jesieni należy co miesiąc nawozić sukulenty nawozem 2-7-7. Zaprzestać nawożenia zimą, gdy wzrost jest powolny.

Rozmnażanie: Odcinać nowe odrosty wiosną lub wczesnym latem. Pozostaw odciętą część do wyschnięcia na dzień lub dwa, aby zapobiec wyciekaniu soku, a następnie umieść ją w doniczce w ledwo wilgotnej piaszczystej mieszance doniczkowej.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Ixora Coccinea: Uprawa kwiatów Flame of the Woods w doniczce

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja pelargonii bluszczolistnej: Jak uprawiać kwiaty pelargonii w pomieszczeniach?

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Mandevilla, wskazówki dotyczące uprawy i treningu Mandevilla Vine

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.