Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Plectranthus 'Mona Lavender’

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Plectranthus hybrid

’Mona Lavender’ to szybko rosnący krzew wieloletni, który szybko staje się ulubioną rośliną domową.

Ten miłośnik cienia to nowa, ekscytująca odmiana, która doskonale nadaje się do uprawy w pomieszczeniach. Niewiele innych roślin kwitnie tak niezawodnie w pomieszczeniach, przez tak wiele miesięcy, a jeszcze mniej jest tak łatwych w uprawie jak „Mona”.

Lawenda Mona zajmuje centralne miejsce, pod sadzonką Jenny pełzającej. Image by VictoriaLK

Poznaj Plectranthus 'Mona Lavender’

Wyprostowane pędy są gęsto pokryte ciemnozielonymi, owalnymi liśćmi o ząbkowanych brzegach. Błyszczące liście są zimozielone z purpurowym spodem, co sprawia, że jest to piękna roślina domowa przez cały rok.

Właśnie wtedy, gdy większość roślin zwalnia jesienią, ta kwitnąca piękność wypuszcza wysokie pędy rurkowatych, lawendowych kwiatów nakrapianych purpurą. Kwitnienie rozpoczyna się wraz z upływem czasu, dlatego nie należy umieszczać jej pod sztucznym oświetleniem. Kwiaty będą kwitły przez całą zimę i do wiosny.

Przycinaj i przycinaj. Przycinanie nowych końcówek pędów wspomaga rozgałęzianie się i utrzymuje roślinę w zwartej formie. (Nie wyrzucaj ich – możesz je łatwo rozmnożyć, aby uzyskać więcej roślin). Kwiaty rosną na czubkach nowych gałęzi, więc w ten sposób uzyskasz więcej kwiatów. Przycinaj także pędy kwiatowe, gdy kwiaty są już wyblakłe, aby zachęcić je do kwitnienia.

Przesadzajwiosną po zakończeniu kwitnienia. Przesadź roślinę do doniczki większej o 1-2 cale (2,5-5 cm), aby dać jej trochę przestrzeni do wzrostu. Użyj doniczki z otworami drenażowymi, aby zapobiec zamoknięciu gleby, co prowadzi do gnicia korzeni.

Problemy z tą rośliną są nieliczne. Gorące, bezpośrednie słońce i sucha gleba zabiją ją. Możesz trzymać roślinę w domu przez cały rok. Ale jeśli przenieść go na zewnątrz na lato, trzymać go w cieniu od bezpośredniego słońca. Należy również sprawdzać glebę co kilka dni, aby nie wyschła.

Wskazówka dotycząca zakupu lawendy Mona Lavender

’Mona Lavender’ jest nowszą odmian

ą.

Jeśli nie możesz jej znaleźć w lokalnym centrum ogrodniczym, zapytaj o nią. Warto ją uprawiać. Można ją znaleźć w szkółkach internetowych.

Pielęgnacja 'Mona Lavender’

Pochodzenie: Tropikalna Afryka Południowa

Wysokość: 60 cm (2 ft)

Światło: Jasne, pośrednie światło przez cały rok

Pod

lewanie:

Podlewaj dokładnie, a następnie pozwól, aby górna warstwa (2,5 cm) wyschła pomiędzy podlewaniami.

Wilgotność: Średnia w pomieszczeniu (około 40-50% wilgotności względnej). Powietrze w pomieszczeniach może być bardzo suche zimą; dobrze jest używać miernika wilgotności w pobliżu rośliny, a nie zgadywać. Użyj tacki z kamyczkami lub nawilżacza pokojowego z chłodną mgiełką, jeśli to konieczne.

Temperatura: Średnie temperatury pokojowe (65-80°F/18-27°C) są odpowiednie dla tej tropikalnej rośliny. Staraj się utrzymywać ciepłą temperaturę przez cały rok. Jeśli wystawisz 'Mona Lavender’ na lato na patio, przynieś ją z powrotem, gdy temperatura spadnie. Nie toleruje ona bowiem mrozów.

Gleba: Mieszanka doniczkowa na bazie mchu torfowego z dodatkiem perlitu i/lub wermikulitu dla dobrego drenażu. Idealna jest mieszanka doniczkowa dla fiołka afrykańskiego.

Nawóz: Zasilać co 2 tygodnie nawozem rozpuszczalnym w wodzie.

Rozmnażanie: Pobierać 4 in (10

cm) sadzonki wierzchołkowe wiosną lub latem. Łatwo się ukorzeniają w wilgotnej mieszance lub wodzie. Nasiona wysiewaj wiosną.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Blog o roślinach domowych

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin różowej lilii Calla: Uprawa Zantedeschia rehmannii w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

12 pomysłów na rozpoczęcie wysiewu nasion przy użyciu materiałów z recyklingu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.