Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin w cale: Uprawiaj Tradescantia Zebrina jako roślinę domową

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Tradescantiazebrina

Światło, wilgotność i woda to kluczowe czynniki w pielęgnacji rośliny Inch. Daj tej pochodzącej z tropików roślinie to, czego pragnie, a odwdzięczy się kolorowymi, lśniącymi liśćmi, dzięki którym będzie zachwycającą rośliną domową przez cały rok.

Jej długie, mięsiste łodygi są gęsto pokryte lancetowatymi liśćmi o długości około 5 cm. Każdy zielony i fioletowy liść jest oznaczony dwoma szerokimi, srebrnymi pasami, a od spodu jest ciemnofioletowy.

Małe, 3-płatkowe kwiaty mogą pojawić się wiosną, ale nie są one efektowne w porównaniu z kolorowymi liśćmi.

Najlepiej znana jako roślina wisząca, jest łatwa w pielęgnacji i szybko rośnie. Aby ją wyeksponować, umieść zwisającą roślinę domową w wieszaku na rośliny, ozdobnym kinkiecie lub na stojaku na rośliny.

Kolorowe liście sprawiają, że roślina Inch Plant jest zawsze popularną zwisającą rośliną domową. Zdjęcie: Tammarazzi

Inch Plant Pielęgnacja, rozwiązania i specjalne pomoce

Szczypanie

i przy

cinanie.

Przycinamy pędy do tyłu, aby roślina nie stała się zbyt niskopienna. Najlepszy czas na przycinanie to wiosna i lato, podczas najbardziej energicznego sezonu wzrostu tej rośliny. Sadzonki można łatwo rozmnażać, aby uzyskać więcej roślin. Starsze pędy w naturalny sposób tracą część liści i można je przyciąć na poziomie gleby.

Zwróć uwagę na szkodniki. Mszyce to małe, zielonkawe owady, które są przyciągane przez nowe przyrosty, których ta roślina ma pod dostatkiem. Szukajcie ich na łodygach nowych pędów. Zwróć też uwagę na pajęczyny między łodygami i na spodniej stronie liści, co jest oznaką obecności przędziorków. Nie są one powszechne, ale przędziorki mogą zaatakować rośliny domowe w miesiącach zimowych, gdy powietrze w pomieszczeniach jest suche. Użyj nawilżacza powietrza z chłodną mgiełką w pobliżu rośliny, aby je odstraszyć – a tropikalna roślina domowa pokocha wilgoć!

Przesadzaj wiosną, tylko wtedy, gdy roślina calowa przerośnie swoją doniczkę. Przenieś do jednego tylko 1-2 cale większe, ponieważ garnek, który jest zbyt duży będzie trzymać zbyt dużo wody. Najłatwiejszym sposobem na uniknięcie mokrej ziemi jest użycie pojemnika z otworami drenażowymi. Jeśli chcesz zakryć zwykłą donicę, włóż ją do cachepot – dekoracyjnego pojemnika bez otworów odpływowych. Na dnie cachepots umieszczam małe kamienie, aby utrzymać wewnętrzną doniczkę powyżej wody drenażowej.

Brązowe końcówki liści są spowodowane przez suche powietrze lub suchą mieszankę doniczkową. Pielęgnacja rośliny Inch obejmuje regularne podlewanie i utrzymywanie wysokiej wilgotności.

Czy Tradescantia jest trująca? Tak, ta popularna roślina domowa jest toksyczna dla kotów, psów i ludzi. Niestety, te długie, zwisające łodygi są atrakcyjne dla kotów – kolejny dobry powód, aby umieścić ją w wiszącym koszu, poza zasięgiem. Obsługa tej rośliny może również podrażnić skórę dla niektórych ludzi, więc to jest dobry pomysł, aby nosić rękawiczki podczas przycinania i przesadzania Inch Plant.

Porady dotyczące zakupu

Kilka gatunków z rodziny Spiderwort nosi wspólną nazwę Inch Plant. Wybierz ten, który Ci się podoba, wszystkie są łatwe w uprawie. Wszystkie są też bardzo żywotne. Jeśli kupisz małą roślinę, nie będziesz długo czekać, aż te bujne, zwisające łodygi rozleją się po bokach pojemnika.

Tradescantia albiflora jest jedną z najczęściej spotykanych. Zarówno odmiana 'Variegata’ jak i 'Quicksilver’

Mają zielone liście z kremową bielą.

Tradescantia nanouk ma wspaniałe zielone i różowe paski, z ciemnoróżowymi spodami.

Tradescantia zebrina (pokazana tutaj) ma wspaniałe zielono-purpurowe liście, połyskujące srebrnymi paskami. 'Quadricolor’ ma pasiaste liście w kolorze zielonym, srebrnym, purpurowym i różowym.

Mieniące się zielone i purpurowe liście sprawiają, że nie można się oprzeć tej roślinie. Inch

Plant Care Tips

Pochodzenie: Meksyk i Ameryka PołudniowaWysokość

: Pędy mogą piąć się do 2 stóp (60 cm) lub więcej.

Światło: Jasne, pośrednie światło. Długie przestrzenie między liśćmi są spowodowane zbyt małą ilością światła. Przyciąć leggy łodygi i przenieść roślinę do jaśniejszego miejsca. Liście stracą też swoje wariacje, jeśli nie dostaną wystarczająco dużo światła.

Podlewanie: Utrzymuj glebę lekko wilgotną w sezonie wegetacyjnym, nieco suchszą w zimie. Użyj garnka z otworami drenażowymi; podlewaj dokładnie, aż woda wyjdzie z dna, a następnie opróżnij tacę drenażową. Z Inch Plant należy zadbać o to, aby nie pozwolić na mokrą glebę – pewny sposób na zabicie go. Łodygi, które wyglądają na zwiędłe mogą być oznaką gnicia korzeni. Odetnij wszystkie zwiędłe łodygi i pozwól, aby mieszanka doniczkowa trochę wyschła przed ponownym podlaniem.

Wilgotność: Staraj się utrzymać 45% wilgotności względnej lub wyższej dla pielęgnacji Inch Plant. Powietrze w pomieszczeniach może stać się bardzo suche podczas zimowych miesięcy, bez naszego zauważenia. To dobry pomysł, aby użyć monitora wilgotności w pobliżu rośliny domowej, a nie zgadywać. Jeśli końcówki liści stają się brązowe, powietrze jest zbyt suche. Zwiększ wilgotność używając nawilżacza pokojowego z chłodną mgiełką.

Temperatura: Średnie temperatury pokojowe 65-75°F/18-24°C odpowiadają tej tropikalnej roślinie przez cały rok. Zimą toleruje minimum 55°F/13°C.

Gleba: Mieszanka doniczkowa na bazie mchu torfowego z dodatkiem perlitu działa najlepiej, ponieważ jest to luźniejsza mieszanka dla szybszego drenażu. Idealna jest mieszanka doniczkowa dla fiołka afrykańskiego.

Nawóz: Zasilać co 2 tygodnie wiosną i latem zbilansowanym (10-10-10 NPK) nawozem rozpuszczalnym w wodzie rozcieńczonym o połowę. Tradescantia nie jest ciężką rośliną. Zbyt duża ilość nawozu może spowodować utratę variegacji liści.

Rozmnażanie: Łatwa do rozmnażania z sadzonek z końcówką łodygi. Weź 3 in (7,5 cm) sadzonki wiosną lub latem i umieścić w wilgotnej glebie. Sadzonki ukorzenią się w ciągu około 3 tygodni.

  1. Home
  2. ’ Rośliny domowe A-Z

More to Explore

Moses in the Cradle i Purple Heart Plant to piękni krewni tej rodziny

Zobacz także

roślin.

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Blog o roślinach domowych

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin różowej lilii Calla: Uprawa Zantedeschia rehmannii w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

12 pomysłów na rozpoczęcie wysiewu nasion przy użyciu materiałów z recyklingu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.