Rośliny domowe

Porady dotyczące pielęgnacji azalii w pomieszczeniach: Jak uprawiać, podlewać i przycinać tę roślinę florystyczną?

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Rhododendron simsii

Odpowiednia pielęgnacja różaneczników pomoże zachować ich piękno. W kwiaciarniach można znaleźć azalie na sprzedaż o każdej porze roku, ale te wspaniałe kwiaty są szczególnie popularne zimą, kiedy ogrody nie kwitną.

Jeśli Twoja azalia doniczkowa pochodzi z kwiaciarni lub centrum ogrodniczego, prawdopodobnie ma plastikową lub foliową osłonę na plastikowej doniczce. Należy natychmiast usunąć wszelkie opakowania, aby nie zablokować otworów odpływowych.

Szkółki hodują azalie w małych doniczkach, aby ograniczyć ich korzenie (w ten sposób kwitną najlepiej), więc nie przesadzaj rośliny. Jeśli chcesz zakryć zwykłą doniczkę ze szkółki, wsuń ją do cachepot (ozdobnego pojemnika bez otworów odpływowych). Ja trzymam kamyki na dnie cachepots, aby utrzymać wewnętrzną doniczkę powyżej wody drenażowej.

Ta czuła, kwitnąca roślina domowa, znana jako azalia florystyczna, kwitnie obficie w odcieniach różu, bieli, brzoskwini, lawendy, czerwieni lub dwukolorowo. Kwiaty azalii mają około 1-2 cale (2,5-5 cm) średnicy i często są podwójne lub półdwukrotne. Niektóre odmiany azalii mają faliste płatki.

Ciemnozielone, owalne liście pokrywają ten mały, rozłożysty krzew. Zdrewniałe pędy mają na końcach skupiska kwiatów. Przy jasnym świetle i chłodnej temperaturze różanecznik będzie kwitł przez około 3-4 tygodnie.

Całoroczna pielęgnacja azalii

Usuwanie przekwitłych kwiatów. Przycinanie opadłych kwiatów zachęca do dalszego kwitnienia i sprawia, że roślina wygląda jak najlepiej.

Spraw, aby ponownie zakwitła. Ta delikatna roślina kwiaciarska jest dość trudna do zakwitnięcia i często traktowana jest jako tymczasowa roślina domowa, którą wyrzuca się po przekwitnięciu. Do wytworzenia pąków potrzebuje około 2 miesięcy chłodnych, ale nie mroźnych temperatur (między 40-55°F/4-13°C) jesienią lub zimą.

Odpowiednia pielęgnacja azalii – staranne podlewanie, jasne światło, obcinanie główek – sprawi, że pojawią się piękne kwiaty.

Przycinanie rośliny. Przycinanie różaneczników zmusi pędy do rozgałęziania się, dzięki czemu roślina stanie się bardziej atrakcyjna. Coroczne przycinanie zapewni energiczny nowy wzrost. Nie bój się mocno przycinać dużych roślin po kwitnieniu. Azalie wytwarzają kwiaty na końcu nowych pędów, więc w ten sposób można uzyskać więcej kwiatów.

Wskazówka dotycząca przycinania różaneczników: należy przyciąć łodygę pod kątem 45°, 1/4 cala powyżej węzła liściowego (miejsca, w którym liść lub gałązka jest połączona z łodygą). Należy używać czystych, ostrych sekatorów, aby uniknąć rozerwania zdrewniałych pędów.

Opadły kwiaty? Należy chronić różaneczniki przed przeciągami. Pąki kwiatowe mogą wyschnąć i zbrązowieć, jeśli zostaną wystawione na działanie gorącego, suchego powietrza z wentylatora. Należy zapewnić dodatkową wilgotność powietrza za pomocą nawilżacza pokojowego lub umieszczając roślinę na tacy z mokrymi kamykami. Nie polecam zamgławiania, ponieważ azalia jest podatna na grzyby, które mogą zabić roślinę.

Brązowe liście są często objawem chorób azalii, takich jak grzyb lub zgnilizna korzeni. Zaatakowana roślina powinna zostać wyrzucona, ponieważ nie będzie w stanie się zregenerować.

Przesadzać należy tylko w razie potrzeby, co około 3 lata. Azalie kwitną najlepiej, gdy są lekko związane z doniczką. Nigdy nie przesadzaj rośliny, gdy kwitnie, gdyż może to spowodować opadnięcie kwiatów. Należy poczekać do końca kwitnienia i użyć donicy z drenażem. otwór. Użycie glinianej pół doniczki – zwanej również doniczką do azalii – jest idealne dla ograniczenia korzeni rośliny, a także pozwala na dobry drenaż.

Coś dokucza Twojej roślinie? Suche powietrze w pomieszczeniach może przyciągać przędziorki do roślin domowych. Prawdopodobnie odkryjesz pajęczyny między liśćmi i łodygami jako pierwszy znak rozpoznawczy tych szkodników. Natychmiast zwalczaj każdą infestację. Jeśli nie zostaną one wcześnie opanowane, mogą zniszczyć twoją roślinę i przenieść się na inne rośliny domowe. Jeśli różanecznik jest mocno zaatakowany, należy się go pozbyć.

Przy dobrej opiece nad różanecznikiem, ten piękny kwitnący krzew będzie niezawodnie produkował kwiaty przez wiele lat. Należy pamiętać, że jest ona odporna na mróz. W przeciwieństwie do odpornych różaneczników, które mogą być uprawiane w ogrodzie, ten typ różanecznika nie wytrzymuje ujemnych temperatur i nie powinien być sadzony na zewnątrz, chyba że mieszkasz tam, gdzie zimy są krótkie i łagodne.

Porady dotyczące pielęgnacji azalii

Pochodzenie: Mieszańce azjatyckie

Wysokość: Do 2 stóp (60 cm) jako roślina doniczkowa. Karłowe azalie są bardziej kompaktowe.

Światło: Jasne światło, bez bezpośredniego słońca.

Podlewanie: Użyj doniczki z otworami drenażowymi i podlej dokładnie, aby zmoczyć wszystkie korzenie. Należy opróżnić tackę drenażową, aby roślina nie siedziała w wodzie. Jeśli pozwoli się jej wyschnąć, liście się kurczą, a kwiaty więdną. Ta kwasolubna roślina nie powinna być podlewana twardą wodą. Należy używać wody deszczowej lub destylowanej.

Wilgotność: Umiarkowana (co najmniej 40% wilgotności względnej) lub wyższa. Nie zamgławiaj wodą, ponieważ zamgławianie może prowadzić do powstania grzybów. Najlepiej użyć nawilżacza pokojowego z chłodną mgiełką, aby podnieść wilgotność powietrza wokół roślin domowych.

Temperatura: Chłodna do średniej temperatura w pomieszczeniu (60-70°F/16-21°C)

Gleba: Mieszanka doniczkowa na bazie torfu (bez wapna)

Nawóz: Nawożenie azalii w trakcie sezonu wegetacyjnego sprawi, że będą zdrowe i kwitnące. W przypadku azalii należy stosować nawóz stworzony specjalnie dla roślin kwasolubnych. Co 2 tygodnie należy zasilać nawozem o wysokiej zawartości fosforu, zawierającym żelazo, rozcieńczonym o połowę. Żółte liście z zielonymi żyłkami są oznaką niedoboru składników pokarmowych spowodowanego zbyt dużą ilością wapna.

Rozmnażanie: Może być rozmnażana z sadzonek łodygowych, choć wolno się ukorzenia, a rezultaty rzadko dorównują jakości oryginalnej rośliny.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Ixora Coccinea: Uprawa kwiatów Flame of the Woods w doniczce

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja pelargonii bluszczolistnej: Jak uprawiać kwiaty pelargonii w pomieszczeniach?

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Mandevilla, wskazówki dotyczące uprawy i treningu Mandevilla Vine

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.