Ptaki

Symbolizm i znaczenie sokoła (+Totem, Spirit & Omens)

Zobacz także

Jako dzikie zwierzęta i towarzysze ludzi, sokoły są najbardziej znane ze swoich niesamowitych umiejętności łowieckich. Szybki i zabójczy na skrzydłach, sokół jest kojarzony z szybkością, ostrością, siłą i umiejętnościami. Historia współpracy ludzi i sokołów jest długa i bogata, a kultury na całym świecie angażują się w tę starożytną praktykę łowiecką.

W tym artykule przeanalizujemy historię sokolnictwa, mitologię związaną z sokołami w różnych kulturach i wiele fascynujących lekcji, których możemy się nauczyć od tych niesamowitych ptaków drapieżnych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego o mądrości sokoła!

Spis treści

Symbolizm i znaczenie sokoła

Możesz nie wiedzieć o tym dzisiaj, ale ikoniczny sokół wędrowny kiedyś był bardzo blisko zniknięcia ze Stanów Zjednoczonych. Dzięki powszechnemu stosowaniu DDT, obecnie zakazanego pestycydu, który jest uznawany za powodujący gwałtowny spadek populacji kilku amerykańskich gatunków ptaków w połowie XX wieku, sokoły wędrowne nie były w stanie utrzymać swoich poprzednich populacji. DDT wpływa na sposób, w jaki ciała ptaków metabolizują i rozprowadzają wapń. Oznacza to, że ptaki o wysokim narażeniu na DDT, takie jak te na szczycie łańcucha pokarmowego, nie mogły wytworzyć skorupek jaj wystarczająco silnych, aby wytrzymać ciężar inkubującego rodzica, a nawet znajdującego się w środku pisklęcia. Do 1975 roku w całych Stanach Zjednoczonych pozostały tylko 324 pary sokołów wędrownych. W tym czasie zakazano stosowania DDT, a działania ochronne zaczęły się koncentrować na zmniejszającej się populacji sokoła wędrownego. Wyhodowane w niewoli ptaki zostały ponownie wprowadzone do środowiska naturalnego i były ściśle monitorowane. Trochę to trwało, ale w 1999 roku sokół wędrowny dokonał jednego z najbardziej niesamowitych powrotów w historii ochrony dzikich zwierząt. Zostały one usunięte z listy gatunków zagrożonych i do dziś pozostają wszechobecne w dużej części Stanów Zjednoczonych. Sokół wędrowny jest głównym symbolem ochrony przyrody, odpowiedzialności za środowisko i nadziei. (1)

Nazwa „Peregrine” pochodzi od „peregrin„, co po łacinie oznacza „podróżnik”. Nazwa ta została nadana tym sokołom ze względu na ich niezwykle długie trasy migracji. Sokół wędrowny może reprezentować podróż, przygodę, nawigację, pielgrzymki lub bezpieczne powroty do domu. (2)

Praktyka sokolnictwa ma co najmniej trzy tysiące lat. Sokolnictwo, którego początki sięgają starożytnego Egiptu i azjatyckich stepów, polega na udomowieniu sokołów i kilku innych rodzajów ptaków drapieżnych w celu polowania na drobną zwierzynę dla sportu. Sokoły są zazwyczaj wykorzystywane do łapania mniejszych gatunków ptaków, podczas gdy niektóre ptaki drapieżne są wykorzystywane do łapania królików lub wiewiórek. (3)

Orzeł dla Cesarza, Gyrfalcon dla Króla; Peregrine dla Księcia, Saker dla Rycerza, Merlin dla Damy; Goshawk dla Yeoman, Sparrowhawk dla Kapłana, Musket dla Urzędnika Świętej Wody, Kestrel dla Knave „.

The Book of Saint Albans ok. 1486 (4)

Ten wybór ze średniowiecznego manuskryptu opisuje różne role społeczne związane z różnymi ptakami, które są używane w sokolnictwie. Ogólnie rzecz biorąc, sokolnictwo bardzo często było uważane za szlachetną rozrywkę; sport przeznaczony dla książąt i arystokratów. Nie jest to jednak odzwierciedleniem całej jego historii. Niezależnie od tego, sokoły i sokolnictwo zachowują reputację szlachetności.y i regalności.

Jednym z popularnych elementów wizerunku sokoła jest kaptur sokolnika. Te małe kapturki zakładane są na twarze sokołów w celu zakrycia ich oczu. Chociaż kaptury te sprawiają, że sokół staje się ślepy, dopóki nie zostanie zdjęty, w rzeczywistości są one używane dla dobra ptaka. Kaptury zapewniają sokołom spokój i zapobiegają ich nadmiernemu stresowi. Ponieważ sokoły są wzrokowymi łowcami, nie reagują na niebezpieczeństwo, jeśli go nie widzą. Dzięki temu są dość oswojone, gdy mają zasłonięte oczy. Kaptur sokolnika może reprezentować relaks, zaufanie i zapomnienie. (5)

Sokoły są czasami uważane za najszybsze zwierzęta na całym świecie. Sokoły wędrowne mogą uzyskać prędkość nawet 242 mil na godzinę podczas nurkowania po swoją ofiarę. Ponadto uważa się, że wizja sokołów jest wystarczająco ostra, aby dostrzec ofiarę z odległości do dwóch mil. Sokoły są niewiarygodnie utalentowane zwierzęta z niesamowitą naturalną mocą. Sokoły mogą reprezentować granice swoich możliwości; niesamowite głębie potencjału, który ludzie i zwierzęta są w stanie osiągnąć. Sokoły reprezentują superlatywy. Reprezentują szybkość, moc i nadludzkie zdolności. (6)

Sokół Symbolizm rdzennie amerykański

W większości tradycji rdzennych Amerykanów, sokoły reprezentują odwagę, siłę, ochronę i czujność.

Według jednego z mitów rdzennych Amerykanów, pierwsze sokoły narodziły się z człowieka, który zakochał się w pannie, która pochodziła z królestwa gwiazd. Gwiezdna panna była jedną z kilku sióstr, które codziennie podróżowały na ziemię, aby wspólnie tańczyć. Pewnego dnia wielki myśliwy o imieniu Waupee był świadkiem tańca sióstr. Zakochał się w najmłodszej z nich i postanowił się z nią ożenić. Niestety, gdy tylko zbliżał się do sióstr, one się bały i uciekały przed nim. Waupee obmyślił pewien plan. (7)

Pewnego dnia Waupee ukrył się z grupą myszy wewnątrz pniaka. Kiedy siostry przyszły na ziemię, zaczęły gonić myszy, a Waupee wykorzystał swoją szansę i schwytał najmłodszą siostrę. Chociaż panna była jego niewolnicą, w końcu zakochała się w Waupee i razem mieli syna. Pewnego dnia gwiezdna panna poczuła się smutna i zatęskniła za swoim domem wśród gwiazd, więc zabrała swojego syna do nieba, aby poznać jego dziadka. Kiedy Waupee zobaczył, że ich nie ma, miał złamane serce. Wtedy wódz gwiazd dał Waupee misję. Kazał Waupee upolować każde zwierzę na ziemi i przynieść kawałek jego ciała do gwiazd. Kiedy to zostało zrobione, każdy z ludzi gwiazd wybrał część zwierzęcia i stał się zwierzęciem, które wybrał. W nagrodę za swój niesamowity wyczyn, Waupee otrzymał wybrane przez siebie zwierzęta. Waupee, jego żona i syn wybrali pióra sokoła i cała trójka stała się sokołami. (8)

Symbolizm wschodni sokoła

Takagari” to japońskie słowo oznaczające sokolnictwo. Tradycyjnie, sokolnictwo było praktykowane w Japonii jako szlachetny sport zarezerwowany dla mężczyzn o statusie. Z tego powodu, sokoły są często uważane za symbole statusu, bogactwa i szlachetności.

Według jednego z japońskich mitów, sokół z ogonem zrobionym z mieczy terroryzował kiedyś region Koya. W odpowiedzi na drapieżność tego potwora, wysłano do Koya szlachetnego księcia, aby zabił bestię. Podczas pobytu w Koya, książę potrzebował miesięcy, aby zlokalizować sokoła, który był podstępny i unikał. Ponieważ książę spędził tak długo w mieście, poznał jego mieszkańców i zakochał się w pewnej młodej kobiecie.. Wtedy książę w końcu zabił złośliwego sokoła. Kochanka księcia miała złamane serce, ponieważ wiedziała, że książę nie będzie musiał już przebywać w Koya. Z bólem serca kochanka księcia popełniła samobójstwo i obwiniała śmierć sokoła za zabranie jej kochanka. (9)

Sokół symbolika chrześcijaństwa

Sokoły nie pojawiają się w samej Biblii, ale wiele ptaków drapieżnych znajduje się w całym chrześcijańskim obrazowaniu. (10)

„Czy jastrząb leci dzięki twojej mądrości, a skrzydła swe rozciąga ku południu? Czy orzeł wznosi się na twój rozkaz i zakłada swoje gniazdo na wysokościach? Mieszka i przebywa na skale, na skale i na mocnym miejscu. Stamtąd szuka zdobyczy, a oczy jej patrzą daleko.”

-Job 39:26-29 (11)

Falcons móc wtedy the naturalny rozkaz the świat jako ustawiać Bóg.

Symbolizm celtycki sokoła

Jeden z celtyckich mitów opisuje człowieka, który żył przez wiele wieków w różnych formach. Kiedy życie człowieka zaczęło rosnąć zbyt długo i melancholijnie, aby mógł je znieść, człowiek wylewa swoje serce do jastrzębia, który ujawnia się, że żył przez wieki, jak również. Dwie starożytne istoty opisują sobie nawzajem swoje długie życie, jak również sposoby, w jakie ich życie splotło się na przestrzeni wieków. Po podzieleniu się swoimi historiami, obie istoty w końcu umierają. (12)

Chociaż w tej historii pojawia się jastrząb, a nie sokół, sokoły nadal mogą być związane z mądrością, wiekiem, długowiecznością i wiedzą. (13)

Symbolizm afrykański sokoła

Egipski bóg, Horus, jest zwykle przedstawiany jako humanoid z głową sokoła. Sokół jest jednym z najważniejszych symboli egipskich. Mówi się nawet, że sokolnictwo wywodzi się ze starożytnego Egiptu.

Horus jest boskim synem Izydy i Ozyrysa. Ozyrys to król krainy zmarłych, który został zamordowany przez swojego zazdrosnego brata. Mówi się, że Horus jest prawowitym królem stworzenia i przeznaczonym przeciwnikiem zła tego świata. „Oko Horusa” jest często używane jako symbol wizji, ochrony, królowania lub czujności. (14)

Sokół we śnie

Sen o sokołach może reprezentować czyjeś cele lub talent. Sokoły są często uważane za symbole osiągnięć i zdolności. Sen o sokole w locie może wskazywać na skupienie się na swoich ambicjach.

Sen o parze sokołów może symbolizować oddanie lub romans. Chociaż spędzają większość swojego życia w samotności, sokoły mają tendencję do łączenia się w pary na całe życie, tak długo jak ich partner jest zdrowy i dostępny. Para sokołów reprezentuje partnerstwo i współpracę.

Sen o polującym sokole może symbolizować czujność, niebezpieczeństwo lub postrzeganie.

Spotkania z sokołem i omeny

Spotkanie z sokołem może być bardzo znaczącym doświadczeniem. Sokoły są pięknymi i bardzo efektownymi zwierzętami. Kiedyś spotkanie sokoła było niezwykle rzadkim wydarzeniem. Obecnie, sokoły dokonały imponującej odbudowy. Spotkanie z sokołem może być fantastycznym przypomnieniem o znaczeniu ochrony przyrody i nagrodach, jakie mogą zapewnić takie wysiłki.

Spotkanie sokoła może również oznaczać ochronę przed niebezpieczeństwem. (15)

Mitologia i folklor sokoła

Wcześniej omawialiśmy rolę sokoła w mitologii egipskiej. Sokoły często łączone są z Horusem. Nie jest to jednak zakres ro sokołach w Egipcie, chociaż. Ważny egipski bóg, Ra, jest często przedstawiany jako sokół lub humanoid z głową sokoła. Ra jest bogiem słońca, który każdego dnia przenosi słońce po niebie w łodzi. Ra jest związany z władzą, królowaniem, potęgą i słońcem. (16)(17)

Sokół Duchowe zwierzę

Jeśli twoim zwierzęciem duchowym jest sokół, to prawdopodobnie jesteś osobą o wysokich osiągnięciach i skoncentrowanej osobowości. Duchowe zwierzę sokoła jest kwintesencją osobowości typu A. Ludzie z sokołem jako zwierzęciem duchowym są zdeterminowani i pełni pasji.

Sokół jest zwierzęciem duchowym o silnej woli i ma bardzo silną etykę pracy. Ludzie z sokołem jako ich zwierzęciem duchowym są marzycielami, którzy oczekują od siebie wielkich rzeczy, jednak wiedzą, jak włożyć pracę, aby sprostać swoim wysokim oczekiwaniom. (18)

Sokół Zwierzę totemowe

Jeśli sokół jest twoim zwierzęciem totemowym, to prawdopodobnie jesteś nieustraszony i dumny. Sokół jest zwierzęciem totemowym, które nie boi się kołować i nurkować po niebie w poszukiwaniu swoich celów. Podczas gdy większość stworzeń bałaby się nurkować po niebie z rekordowymi prędkościami, sokoły wierzą w swoje możliwości i ufają, że ich talenty je przeniosą.

Zwierzę totemowe sokoła przypomina o tym, aby mieć wiarę we własne możliwości i stać na własnych siłach.

Zwierzę mocy sokoła

Zwierzę mocy sokoła jest związane z wizją i przewidywaniem. Sokół jest znany ze swojej niesamowitej wizji. Ludzie z sokołem jako zwierzęciem mocy mają niesamowitą zdolność do oglądania wydarzeń z daleka, co daje im szczególnie silne poczucie perspektywy.

Zwierzę mocy sokół może być pomocnym symbolem, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji. Zwierzę mocy sokół symbolizuje mądrość długoterminowego planowania i myślenia przyszłościowego. (19)

Falcon Tattoo Meaning

Tatuaż sokoła może reprezentować szlachectwo lub hobby sokolnicze. Tatuaż zawierający sokoła w stylu egipskim lub „Oko Horusa” może reprezentować ochronę lub mądrość.

Tatuaże sokoła mogą również reprezentować ochronę, wizję, osiągnięcia lub zdolności.

Wniosek

Zobacz także

Sokoły są jednym ze starożytnych towarzyszy ludzkości. Od starożytnych egipskich bogów, poprzez średniowieczne sokolnictwo, aż po współczesne działania ochronne, populacje sokołów od dawna są splecione z ludzkimi kulturami. Dumny i szybki, sokół wzbudza zarówno respekt jak i podziw u ludzi, którzy wchodzą z nim w interakcje.

Powiązane artykuły
Ptaki

Symbolika i znaczenie łabędzia (+ totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie wilgi (+Totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie kawki (+ totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.