Drzewa

Pożary w Las Américas 7 i 6: przegląd wydarzeń

Zobacz także

Pod koniec marca i na początku kwietnia 2023 roku w różnych częściach naszych obszarów restytucji na Jukatanie w Meksyku (Las Américas 7a, 7.2, 7.1 i Las Américas 6) doszło do kilku pożarów. W sumie ucierpiało 0,57 procent naszych obszarów restytucyjnych.

Na szczęście pożary zostały całkowicie ugaszone, a nasz zespół i strażacy ciężko pracują, aby wykluczyć możliwość ponownego wybuchu pożarów.

Pożary były częścią dużej serii pożarów lasów na tym obszarze, a mianowicie w gminach Champotón, Escárcega i Calakmul (zob. raport w meksykańskim dzienniku Tribuna, wspominający o pomocy Plant-for-the-Planet w gaszeniu pożarów).

Zespół odbudowy Plant-for-the-Planet działał szybko, aby opanować pożar.
Zdjęcie autorstwa koordynatora ds. restytucji Ivett Reynoso.

Pożar 1: Las Americas 7.2
29 marca wybuchł pożar na powierzchni 5,7 hektara. Pożar rozpoczął się na sąsiedniej nieruchomości Las Américas 7.2. Ważne, by wiedzieć: Wśród niektórych mieszkańców regionu panuje zwyczaj czyszczenia domów poprzez rozpalanie ognisk. Najprawdopodobniej jednak sąsiad w tym miejscu nie podjął odpowiednich środków ostrożności (np. wystarczającej przerwy na ogień). To, w połączeniu z silnym wiatrem, doprowadziło do rozprzestrzenienia się ognia na naszą posesję.

Pożar 2: Las Americas 7a
Kolejny pożar wybuchł tego samego dnia na 23,49 ha w Las Américas 7a. Przyczyna pożaru jest nadal niejasna. Jedna z naszych przecinek zdołała skutecznie powstrzymać pożar i zapobiec dalszym szkodom. Nie ucierpiały żadne posadzone drzewa, ponieważ Plant-for-the-Planet nie sadziła jeszcze na tym terenie.

Pożar 3: Las Americas 7a
Największy jak dotąd pożar wybuchł 30 marca w Las Americas 7a w miejscach renowacji z lat 2021 i 2022. Nasz zespół strażaków szybko ugasił pożar. Niemniej jednak, 60,68 hektarów zostało dotkniętych.

Mapa pokazuje dotknięte obszary na terenie nasadzeń Las Américas 7 w dniach 03/29 i 03/30.

Pożar 4: Las Américas 6
Pożar lasu, który wybuchł 3 kwietnia w sąsiednim obszarze Xbonil, rozprzestrzenił się na miejsca odnowy Las Américas 6. Ogółem pożar objął 7 hektarów.
We współpracy z Comisión Nacional Forestal (CONAFOR) utworzono przecinki oraz wdrożono środki łagodzące i gaśnicze. Żadne z posadzonych przez nas drzew nie ucierpiało. Pożar został odkryty podczas wizyty kontrolnej.

Mapa pokazuje obszar dotknięty pożarem na terenie sadzenia Las Américas 6 w dniu 04/03.

Pożar 5: Las Américas 7.1
W dniu 11 kwietnia wybuchł pożar w zachodniej części Las Américas 7.1, zajmując 45,22 ha. Pożar został zgłoszony przez właściciela nieruchomości przylegającej do Americas 7.1. Przyczyna nie została jeszcze ustalona. Comisión Nacional Forestal (CONAFOR) został natychmiast powiadomiony, ale ze względu na warunki panujące na terenie pożaru, nie był w stanie prowadzić działań ograniczających i gaszących aż do wczesnego dnia następnego, kiedy to udało się go opanować. Obszar ten obejmuje miejsca odbudowy w latach 2021 i 2022.

Mapa pokazuje obszar dotknięty pożarem na terenie plantacji Las Américas 7.1 w dniu 04/11.

Plant-for-the-Planet będzie nadal ściśle współpracować z lokalnymi władzami, aby zapewnić ochronę lasu i okolicznych terenów.

Kryzys klimatyczny podsyca pożary lasów, takie jak ten. Jesteśmy obecnie w środku pory suchej (styczeń – czerwiec) na Półwyspie Jukatan, podczas której pożary występują regularnie.

W tym roku zostały bardzo mocno dotknięte. Ale pomimo poważnych niepowodzeń w Las Américas 7 i 6, prace są kontynuowane: Szczególnie teraz potrzebujemy nienaruszonych ekosystemów leśnych, które są odporne na skutki kryzysu klimatycznego – takie jak pożary lasów czy powodzie. I te ekosystemy leśne są tym, co Plant-for-the-Planet, wraz z innymi organizacjami, przywraca i chroni. Lasy są naszymi sojusznikami w walce z kryzysem klimatycznym.

Zobacz także

Plant-for-the-Planet jest również w trakcie tworzenia aplikacji FireAlert App, która ma pomóc jej samej i innym organizacjom w przypadku pożarów lasów. Dzięki niej można zgłaszać pożary w czasie rzeczywistym za pomocą przyjaznego dla użytkownika interfejsu. Aplikacja wykorzystuje technologię FIRMS (Fire Information for Resource Management System) opracowaną przez NASA. Oznacza to, że w przyszłości działania przeciwko pożarom mogą być podejmowane jeszcze szybciej. „Aplikacja FireAlert App pozwoli nam jeszcze bardziej stale monitorować, a tym samym szybciej reagować na istniejące pożary i obszary, które mogą stanowić zagrożenie” – mówi Ivett Reynoso, koordynator ds. restytucji w Plant-for-the-Planet i ekolog.

Powiązane artykuły
Drzewa

Choroba parcha jabłoni i jej leczenie

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Nasiona transformacji: Spostrzeżenia Tamary Cibulkovej na temat odbudowy lasów przez społeczność z Plant-for-Ghana

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Przycinanie drzew a przycinanie

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.