Rośliny domowe

Roślina kukurydzy cukrowej (Manettia inflata) Pielęgnacja winorośli petarda w pomieszczeniach

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Manettia inflata

Silnie rosnące pnącze, można uprawiać Candy Corn Plant na kratach. Jej gęsto pokryte liśćmi, wijące się łodygi wyglądają jeszcze bardziej bujnie, gdy są zebrane wokół podpory.

W tym przewodniku dowiesz się, jak uprawiać tę pochodzącą z Ameryki Południowej roślinę domową. Wkrótce dowiesz się, ile światła potrzebuje ta kwitnąca winorośl, kiedy i jak przesadzać oraz dlaczego warto ją przycinać.

Zbliżenie na kolorowy kwiat Manettia inflata. Zdjęcie ©Mario Krpan

Możesz również posadzić tę piękną, tropikalną winorośl w wiszącym koszu – jeśli chcesz – gdzie będzie się piąć tak długo, jak jej na to pozwolisz.

Candy Corn Plant szybko osiągnie duże rozmiary, jeśli pozwoli się jej rosnąć. Jak duża będzie? Jej łodygi osiągną około 6 stóp (1,8 m) lub więcej, jeśli nie zostaną przycięte.

Naturalnie się rozgałęzia, ale wiosną należy przyciąć pnącza, aby były zwarte i krzaczaste.

Wskazówka dotycząca przycinania: Przycinaj pędy o połowę na wiosnę, gdy rozpocznie się nowy wzrost. Uważaj, aby nie usunąć pąków kwiatowych. Przycinanie promuje nowy wzrost i utrzymuje kształt. Używaj ostrych sekatorów, aby uniknąć rozdarcia łodyg.

Candy Corn Plant stała się nowością późnym latem i jesienią (kiedy kwitnie) ze względu na podobieństwo do popularnego cukierka o tej samej nazwie.

Informacje o kwiatach

Niezwykłe, owłosione, rurkowate kwiaty są czerwono-pomarańczowe z żółtymi końcówkami. Kwiaty mają prawie 2,5 cm długości i wyrastają z kątów liści na krótkich szypułkach.

Zapewnij Candy Corn Plant jasne światło, którego potrzebuje, a będziesz cieszyć się wspaniałym pokazem kwitnienia od lata do późnej jesieni. To tropikalne kwitnące pnącze kwitnie obficie przez kilka miesięcy. Nawet młode rośliny chętnie kwitną.

Mało kwiatów? Twoja roślina Candy Corn nie otrzymuje wystarczającej ilości światła. Jeśli nie masz słonecznego okna, użyj lampy do uprawy w pomieszczeniach. Nakarm ją nawozem pobudzającym kwitnienie, aby nadać jej dodatkowy wigor.

Jeśli chcesz, możesz przenieść ją na lato na zewnątrz, ale pamiętaj, aby przenieść ją z powrotem do domu, gdy temperatura spadnie jesienią. Jest to roślina odporna na mróz. W rzeczywistości ten tropikalny tubylec w ogóle nie lubi niskich temperatur.

Kiedy i jak przesadzać roślinę Candy Corn?

Przesadzaj wiosną, gdy zobaczysz korzenie wyrastające z otworów drenażowych doniczki.

Przenieś tylko o 1 rozmiar doniczki (od 1 do 2 cali większy), ponieważ ta kwitnąca winorośl kwitnie najlepiej, gdy jest lekko związana z doniczką. Upewnij się, że używasz doniczki z otworem drenażowym w dnie. Jeśli chcesz użyć ozdobnego pojemnika bez otworu drenażowego, użyj go jako doniczki podręcznej. Wystarczy wsunąć zwykłą doniczkę do pojemnika. Na dnie umieszczam małe kamienie, aby utrzymać wewnętrzną doniczkę nad wodą drenażową.

Użyj lekkiej, przewiewnej mieszanki (patrz „Gleba” poniżej), ponieważ ta tropikalna winorośl lubi luźną, napowietrzoną mieszankę do szybkiego drenażu. Najszybszym sposobem na uśmiercenie tej tropikalnej winorośli jest pozostawienie jej w rozmoczonym podłożu doniczkowym, co prowadzi do gnicia korzeni.

Nie martw się o przycinanie i przesadzanie w tym samym czasie. Ta silna, pnąca roślina może to zrobić.

Czy wiesz, że…

Kukurydza cukrowa należy do rodziny Rubiaceae. Chociaż nie ma żadnego podobieństwa, dzieli to drzewo genealogiczne zz krzewami kawy i gardenii.

Manettia inflata jest dawniej znana jako Manettia luteorubra i czasami jest sprzedawana pod tą nazwą. Ta niezwykła winorośl znana jest również pod kilkoma innymi popularnymi nazwami: Firecracker Vine, Candy Corn Vine i Brazilian Firecracker. Niektóre inne rośliny dzielą te nazwy, więc szukaj nazwy botanicznej, aby mieć pewność, że otrzymujesz tę roślinę.

Pielęgnacja rośliny Candy Corn

Światło: Jasne światło do pełnego słońca z okna wychodzącego na południe lub zachód. Przeniesienie rośliny na zewnątrz na wiosnę i lato zapewni jej słońce potrzebne do wzrostu i kwitnienia.

Woda: Utrzymuj glebę równomiernie wilgotną od wiosny do jesieni. Podlewaj oszczędnie zimą, gdy wzrost jest wolniejszy.

Wilgotność: W razie potrzeby użyj nawilżacza powietrza, aby utrzymać wilgotność względną powyżej 45%. Dobrym pomysłem jest użycie miernika wilgotności w pobliżu rośliny doniczkowej, zamiast zgadywać. Powietrze w pomieszczeniach może stać się bardzo suche, szczególnie w miesiącach zimowych, bez zauważenia tego. Brązowe końcówki liści są objawem suchego powietrza.

Temperatura: Średnia temperatura pokojowa (65-75°F/18-24°C). Jeśli przeniesiesz roślinę na zewnątrz na lato, nie martw się – zniesie upały. Nie będzie jednak tolerować niskich temperatur (poniżej 55°F/13°C). Manettia inflata jest mrozoodporna w amerykańskich strefach klimatycznych 9-11.

Gleba: Winorośl Candy Corn preferuje dobrze napowietrzoną mieszankę doniczkową zapewniającą dobry drenaż. Użyj równych części dobrej jakości, uniwersalnej mieszanki doniczkowej, perlitu i mchu torfowego.

Nawóz: Nawozić co 2 tygodnie od wiosny do jesieni nawozem o wysokiej zawartości fosforu rozcieńczonym o połowę.

Rozmnażanie: Wiosną lub wczesnym latem pobrać niekwitnące sadzonki wierzchołkowe i ukorzenić w wilgotnej glebie.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Ixora Coccinea: Uprawa kwiatów Flame of the Woods w doniczce

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja pelargonii bluszczolistnej: Jak uprawiać kwiaty pelargonii w pomieszczeniach?

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Mandevilla, wskazówki dotyczące uprawy i treningu Mandevilla Vine

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.