Rośliny domowe

Rośliny domowe paproci miłorzębu – gatunek Adiantum

Zobacz także

Delikatna i przewiewna paproć Maidenhair wnosi przypływ zielonej witalności do pomieszczeń, w których panuje tropikalny klimat.

Choć paproć ta zachwyca swoim wyglądem, jej kiwające się listki wymagają wysokiej wilgotności powietrza, co sprawia, że trudno ją zadowolić w domu. Nie należy jednak jeszcze skreślać tej rośliny doniczkowej. Tutaj dowiesz się, co jest potrzebne, aby ta wybredna paproć była zdrowa i dobrze się rozwijała.

Poznaj paprocie miłorzębowe

Maidenhair Fern to roślina liściasta o łukowatych, czarnych, żylastych łodygach pokrytych zielonymi trójkątnymi listkami, zwanymi pinnae.

Adiantum raddianum, jedna z najczęściej uprawianych w pojemnikach, jest warta uprawy ze względu na wspaniałe liście. Będzie również żyła długo, jeśli zaspokoisz jej potrzebę wysokiej wilgotności.

Ta piękna paproć wyrasta z kłączy, które szybko rozprzestrzeniają się tuż pod powierzchnią gleby. Może osiągnąć szerokość 60 cm (24 cale) lub więcej. Rozmnażając tę paproć, z czasem będziesz cieszyć się wieloma roślinami. Łatwo ją podzielić.

Należy przesadzić ją wiosną, gdy wyrośnie z doniczki, używając pojemnika zapewniającego dobry drenaż. Jest to dobry moment na podzielenie paproci, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Nieco trudna w uprawie, ta tropikalna roślina wymaga wysokiej wilgotności, co nie jest praktyczne w większości domów. Najlepiej rośnie w terrariach, w których wilgotność jest utrzymywana na wysokim poziomie. Przeciągi i suche powietrze powodują wysychanie liści.

Wskazówka dotycząca przycinania: Odetnij łodygi u podstawy, jeśli liście wyschną lub odpadną. Utrzymuj wilgotną glebę i podnieś wilgotność wokół paproci, aby zachęcić ją do nowego wzrostu. Spryskiwać dwa razy dziennie do momentu pojawienia się nowych pędów.

Problemy z paprocią miłorzębową, rozwiązania i odpowiedzi

Żółte końcówki liści są często oznaką nadmiernego podlewania. Odetnij żółte listki, aby paproć wyglądała schludnie i ograniczyć podlewanie. Sprawdź również korzenie, aby zobaczyć, czy nie zgniły. Zdrowe korzenie paproci mają białe lub jasnobrązowe końcówki. Jeśli korzenie są w większości czarne, należy się ich pozbyć – są zbyt zniszczone.

Brązowe liście mogą być spowodowane niską wilgotnością, chociaż stare liście naturalnie brązowieją. Odetnij je i zwiększ wilgotność wokół paproci.

Zwiędłe liście są prawdopodobnie objawem podlewania. Zawsze dokładnie podlewaj, aby uniknąć suchych kieszeni w glebie.

Coś dokucza twojej paproci? Niewiele szkodników atakuje paproć Maidenhair. Najczęstszymi są jednak wełnowce i wełnowce. Regularnie sprawdzaj liście pod kątem inwazji. O wiele łatwiej jest im zaradzić, jeśli zostaną wcześnie złapane.

Czy paprocie Maidenhair są trujące? Nie, są nietoksyczne dla kotów, psów i ludzi. Oczywiście nie chcesz, aby twoje zwierzęta skubały rośliny domowe, ale o to nie musisz się martwić.

Przesadzaj roślinywiosną. Nie pakuj mieszanki doniczkowej; utrzymuj ją luźną, aby ułatwić drenaż. Możesz zachęcić małą paproć do wzrostu, przenosząc ją do nieco większej doniczki. Chcesz zachować małą roślinę? Wyjmij roślinę z pojemnika i przytnij do jednej trzeciej korzeni przed przesadzeniem jej do tej samej doniczki.

Spraye jasnozielonych listków na żylastych łodygach sprawiają, że Maidenhair Fern jest elegancką rośliną doniczkową. Photo credit ©Elena Vyaseleva

Wskazówki dotyczące uprawy paproci Maidenhair

Pochodzenie: Brazylia i Wenezuela

Wysokość: 6-15 cali (15-38 cm).

Światło: Umiarkowane do jasnego światło. Bez bezpośredniego nasłonecznienia.

Woda: Gleba powinna być równomiernie wilgotna, ale nie mokra. Pamiętaj, aby użyć doniczki z otworami drenażowymi, aby woda mogła swobodnie spływać.

Wilgotność: Wymaga wilgotnego powietrza, którego wilgotność względna rzadko spada poniżej 50%. Aby roślina była zdrowa, użyj nawilżacza powietrza z chłodną mgiełką lub posadź ją w terrarium. Brązowe końcówki liści są objawem suchego powietrza.

Temperatura: Średnia temperatura pokojowa (65-75°F/18-24°C) jest idealna. Ta pochodząca z lasów deszczowych roślina nie lubi wahań temperatury. Dobrym pomysłem jest trzymanie Maidenhair Fern z dala od przeciągów i otworów wentylacyjnych, gdzie może złapać podmuchy zimnego lub gorącego powietrza.

Gleba: Wymieszaj połowę podłoża ogrodniczego z połową mchu torfowca. Nie używaj podłoża zawierającego nawóz (może on rozpuścić się zbyt szybko i spalić delikatne korzenie paproci).

Nawóz: Nawozić raz w miesiącu od wiosny do lata zrównoważonym nawozem do roślin doniczkowych rozcieńczonym o połowę. Nawozić po podlaniu, aby zapobiec poparzeniu korzeni.

Rozmnażanie: Podział. Paproć ta wyrasta z kłączy, które rozprzestrzeniają się poziomo tuż pod powierzchnią gleby. Podzielić kępę wiosną, pozostawiając kłącze połączone z 1-2 liśćmi, i przesadzić do własnego pojemnika.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

12 pomysłów na rozpoczęcie wysiewu nasion przy użyciu materiałów z recyklingu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja wiśni jerozolimskiej: Uprawa Solanum pseudocapsicum w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Roślina kukurydzy cukrowej (Manettia inflata) Pielęgnacja winorośli petarda w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.