Ptaki

Symbolika i znaczenie strusia (+Totem, duch i znaki)

Zobacz także

Strusie są jednymi z najbardziej charakterystycznych i niezwykłych ptaków na Ziemi. Należący do grupy „bezgrzebieniowców” dużych ptaków nielotnych, do której należą emu, kazuary i, co dziwne, kiwi, struś jest zarówno najwyższym, jak i najcięższym ptakiem na świecie. (1)

Podobnie jak inne bezgrzebieniowce, strusie poświęciły zdolność latania na rzecz ciała, które jest duże, wytrzymałe, zwinne, szybkie i bardzo dobrze przygotowane do radzenia sobie z wymagającymi warunkami pustyń i sawann, które ten afrykański ptak nazywa domem.

Mogą wyglądać nieco głupkowato i być może mniej groźne niż drapieżniki i inne ptaki drapieżne, ale strusie są niesamowicie zaciekłe. W rzeczywistości strusie, wraz z kilkoma innymi bezgrzebieniowcami, są uważane za jedne z najbardziej niebezpiecznych i śmiercionośnych ptaków na świecie. Strusie są zdolne do wyprowadzania potężnych kopnięć, gdy są zagrożone, które są więcej niż wystarczające do wypatroszenia atakującego drapieżnika, takiego jak lew lub człowiek. (2)

Struś jest uderzającym przykładem tego, jak różnorodne i dziwne może być królestwo ptaków. Nie ma jednego „właściwego sposobu” na bycie ptakiem. Struś pokazuje, że ptak to nie tylko śpiewający ptak, który delikatnie żywi się z przydomowych karmników. Ptaki mogą być wojownikami, mogą być śmiertelnie niebezpiecznymi pustynnymi nomadami, mogą być nielotnymi bestiami ziemi. W tym artykule przyjrzymy się strusiowi w całej jego buntowniczej chwale!

Zdjęcie autorstwa Simon Infanger na Unsplash

Symbolika i znaczenie strusia

Jednym ze szczególnie interesujących symboli związanych ze strusiem jest symbol ptaka z „głową w piasku”. Symbolika ta jest powszechnie związana ze strusiem i jest używana do zademonstrowania głupoty, tchórzostwa i nieświadomości. Według legendy struś chowa głowę w piasek, gdy jest zagrożony, ponieważ wierzy, że jeśli on nie widzi zagrożenia, to zagrożenie nie widzi też strusia. Jedyny problem polega na tym, że nie jest to prawdą. Zagrożony struś zazwyczaj ucieka lub walczy, używając swoich potężnych nóg. Jednym z możliwych źródeł tego mitu jest fakt, że zagrożone strusie czasami próbują się ukryć, przyciskając całe ciało do ziemi. Mit ten mógł również powstać ze względu na fakt, że strusie gniazdują w dziurach w piasku. Od czasu do czasu opuszczają głowy na ziemię, aby odwrócić jaja w celu monitorowania ich temperatury. Strusie mogą reprezentować ideę chowania głowy w piasek, ale bardziej trafne byłoby połączenie ich z błędnymi przekonaniami lub błędną oceną. Strusie nie są tak głupie, jak sugeruje ten mit. (3)(4)

Strusie znane są z niewiarygodnej szybkości. W krótkich zrywach strusie mogą osiągnąć prędkość zbliżoną do czterdziestu pięciu mil na godzinę. Struś posiada rekord prędkości na lądzie dla całego świata ptaków. Z tego powodu strusie mogą być kojarzone z szybkością i zręcznością. Co więcej, wyścigi strusi są niszowym sportem od ponad wieku i są popularne w niektórych częściach Afryki, a nawet w kilku miejscach w Stanach Zjednoczonych. Strusie są znacznie trudniejsze do ujeżdżania niż konie i często główną atrakcją wyścigów strusi jest niezwykły spektakl oglądania dżokejów próbujących poradzić sobie z tymi nieokiełznanymi ptakami. Strusie mogą reprezentować ekscentryczność, dzikość, rywalizację lub widowisko. (5)

Strusie żyją w małych stadach liczących około dziesięciu ptaków. Czasami mogą gromadzić się w znacznie większe stada, ale te mniejsze stada są znacznie bardziej powszechne. ZW tych stadach pierwszeństwo mają dominujący lub „alfa” samiec i dominująca samica. Gniazdują wspólnie, ale jaja dominującej kury są umieszczane w centrum gniazda, co daje im największe szanse na wyklucie. Strusie mogą reprezentować społeczność lub współpracę, ale mogą również reprezentować hierarchię lub stratyfikację społeczną. (6)(7)

Zdjęcie autorstwa Catherine Merlin na Unsplash

Strusie są jedynymi ptakami na świecie, które mają tylko dwa palce. Większość swojego ciężaru opierają na jednym większym palcu, podczas gdy drugi mniejszy palec służy do utrzymywania równowagi. Jest to szczególnie imponujące, biorąc pod uwagę sposób, w jaki strusie manewrują przy dużych prędkościach. Strusie często używają swoich dużych nielotnych skrzydeł jako „sterów” do utrzymywania równowagi i skręcania podczas sprintu przez pustynię. Skrzydła te są również wykorzystywane przez samce w pokazach zalotów. Strusie mogą zatem reprezentować równowagę, zwrotność, wdzięk i nieoczekiwane talenty. (8)(9)

Udomowienie strusi było w dużej mierze wynikiem popytu na strusie pióra w XIX wieku. Wraz z wygaśnięciem tego popytu, hodowla strusi znacznie się zmniejszyła, jednak wiele farm istnieje do dziś. Strusie produkują luksusowe pióra, skórę, która jest elastyczna i trwała, mięso, które jest porównywane do czerwonego mięsa, ale jest bardziej chude i uważane za zdrowsze, a także ogromne jaja. Tak więc strusie mogą reprezentować rolnictwo, luksus lub utrzymanie. (10)

Symbolika strusia w chrześcijaństwie

Zaskoczeniem może być fakt, że strusie pojawiają się w Biblii. W poniższym fragmencie Księgi Hioba struś jest używany do zademonstrowania nieodgadnionej mądrości Bożego stworzenia:

„Pawiom dałeś piękne skrzydła, a strusiom skrzydła i pióra? Który jaja swe zostawia w ziemi i ogrzewa je w pyle, i zapomina, że stopa może je zmiażdżyć lub że dzika bestia może je rozbić. Jest zatwardziała wobec swoich młodych, jakby nie były jej; jej praca jest daremna bez strachu; Ponieważ Bóg pozbawił ją mądrości, ani nie dał jej zrozumienia „.

Job 39:13-17 (11)

W następnej sekcji, z Lamentacji, używa strusia jako przykładu okrutnej dzikiej bestii:

„Nawet potwory morskie wyciągają pierś, dają ssać swoim młodym: córka mego ludu stała się okrutna, jak strusie na pustyni”.

Lamentacje 4:3 (12)

W obu rozdziałach macierzyństwo strusi jest używane jako przykład okrutnego lub niekochającego macierzyństwa. Struś reprezentuje dzikość i bestialstwo.

Struś we śnie

Marzenie o strusiu może reprezentować wiele pomysłów opartych na kontekście snu i okolicznościach śniącego. Marzenie o stadzie strusi może reprezentować społeczność. Marzenie o walczących strusiach może reprezentować uczucie niezadowolenia z własnego miejsca w świecie lub z hierarchii społecznych w swoim życiu.

Marzenie o samotnym strusiu może wskazywać na izolację lub bezbronność. Marzenie o strusiu z głową w piasku reprezentuje ideę, że ktoś może ignorować coś strasznego. Taki sen może również reprezentować umyślną ignorancję.

Zdjęcie Max Murauer na Unsplash

Marzenie o jeździe na strusiu może mówić o frustracji, która pojawia się, gdy nie ma się poczucia kontroli nad sobą.własnego życia. Taki sen może być przypomnieniem, aby przejąć stery i wziąć odpowiedzialność za kierunki, w których może pójść twoje życie.

Spotkania i znaki strusia

Spotkanie strusia może być przejmującym przypomnieniem, aby nie lekceważyć innych. Strusie mogą wydawać się nieco głupie, ale ptaki te są jednymi z najbardziej śmiercionośnych na naszej planecie. Zawsze mądrze jest traktować je z szacunkiem.

Spotkania ze strusiami mogą również reprezentować równowagę i zdolność adaptacji. Strusie są szybkie i zwinne, mimo że mają tylko dwa palce. Używają każdego narzędzia, które zapewnia ich unikalna anatomia, aby przetrwać w trudnych i bezlitosnych środowiskach.

Struś w mitologii i folklorze

W tej sekcji omówimy kilka afrykańskich mitów, w których występuje struś, a także jedną z bajek Ezopa.

Mitologia afrykańska:

Jeden z elementów afrykańskiego folkloru sugeruje, że długa szyja strusia pochodzi z kłótni małżeńskiej. W tej opowieści struś i jego żona zgadzają się na zmianę siedzieć na gnieździe jaj. Ponieważ jego pióra są czarne, ojciec struś siedzi na gnieździe w nocy, podczas gdy jego żona biega i rozprostowuje nogi. Pewnej nocy struś siedział na gnieździe, gdy usłyszał śmiech swojej żony. Wyciągnął szyję, by spojrzeć i zobaczył ją grającą w zalotną grę w berka z innym samcem strusia. Struś był tak zły, że chciał ją zbesztać, ale nie mógł opuścić gniazda. Tak więc przez całą noc ojciec strusia nadstawiał karku, by obserwować zachowanie swojej żony. Kiedy wróciła do gniazda o świcie, zaczął ją karcić. Kiedy jednak spojrzał na nią z góry, stwierdził, że jest bardzo daleko. W ciągu nocy jego szyja wydłużyła się z powodu rozciągania. (13)

Zdjęcie Wolfganga Hasselmanna na Unsplash

Według innej afrykańskiej opowieści, struś polował niegdyś obok lwicy jak równy z równym. Struś potrafił zabić gazelę, tak samo jak lwica. Lwica założyła więc, że okrutny ptak musi być drapieżnikiem takim jak ona. Pewnego dnia lwica i struś złapali gazelę, a lwica zaproponowała strusiowi pierwszy kęs. Struś odmówił i powiedział, że wypije krew, ale nie ugryzie padliny. Zdziwiło to młode lwicy. Tej nocy, gdy struś spał, młode postanowiły to sprawdzić. Zajrzały do dzioba strusia i odkryły, że ptak nie ma zębów. Kiedy powiedziały o tym matce, ta poczuła, że została oszukana. Wyzwała strusia na pojedynek. Struś zgodził się i kazał lwicy czekać obok wysokiego kopca termitów. Wtedy struś kopnął kopiec na lwicę, zabijając ją. (14)

Mitologia grecka:

Według jednej z bajek Ezopa, pelikan karmił swoje młode własną krwią. Pewnego dnia strusia była tego świadkiem i była zszokowana. Upomniała pelikana i ostrzegła, że poświęcanie własnej krwi nie jest warte zaspokajania głodu jej młodych. Opowiedziała pelikanowi, jak jej własne pisklęta urodziły się w dziurach w piasku i zostały wychowane przez naturę bez tak czułej opieki matki. Pelikan był przerażony i upierał się, że nie ma większego powodu, dla którego można się poświęcić niż macierzyństwo. (15)

Duchowe zwierzę strusia

Jeśli twoim zwierzęciem duchowym jest struś, to prawdopodobnie jesteś bardzo wyjątkową osobą. Zwierzę duchowe strusia tańczy w rytm własnego bębna. Ludzie z tym zwierzęciem duchowym są zazwyczaj pewni siebie, proud i ekscentryczny. Zwierzę duchowe strusia jest często niedoceniane, ale ludzie z tym zwierzęciem duchowym są zarówno utalentowani, jak i mają bardzo silną wolę. Ta niesamowita siła woli pozwala strusiowi osiągnąć prawie wszystko, na co się zdecyduje.

Zwierzę totemiczne strusia

Zwierzę totemowe strusia jest związane z umiejętnością adaptacji. Ludzie z tym zwierzęciem totemowym mogą zmieniać kierunki w mgnieniu oka, nawet z zawrotną prędkością. Zwierzę totemowe strusia jest zdolne do radzenia sobie z życiowymi wyzwaniami i zawsze znajduje sposób, by wyjść na prostą. Ciężkie czasy nie są niczym wielkim dla totemu strusia, który szuka nowych ścieżek i nowych rozwiązań w obliczu wyjątkowego problemu.

Zwierzę mocy strusia

Zwierzę mocy Struś jest związane z wytrwałością. Strusie są czasami nazywane „ptakami wielbłądowatymi”, ponieważ mają długie szyje i rzęsy, podobnie jak wielbłądy, a także dlatego, że wyrzeźbiły sobie życie w trudnym środowisku spieczonych pustynnych krajobrazów. Strusie otrzymują całą wodę, której potrzebują z pożywienia, co pozwala im wytrzymać wysokie temperatury i karzące susze. Tak więc strusie zwierzę mocy reprezentuje zdolność do przetrwania i znalezienia sposobów na rozwój w niemal każdych warunkach.

Zdjęcie autorstwa Zoë Reeve na Unsplash

Znaczenie tatuażu strusia

Tatuaż strusia może być wybrany do reprezentowania odwagi, zdolności adaptacyjnych, ekscentryczności lub dzikości. Można również wybrać tatuaż strusia jako symbol niesamowitej dzikiej przyrody afrykańskiej sawanny. Tatuaże strusia są idealne dla wyjątkowych osób, które są dumne ze swojej zdolności do stawienia czoła niemal każdemu wyzwaniu.

Podsumowanie

Zobacz także

Jak widzieliśmy, struś nie jest ptakiem, którego należy lekceważyć. Zaciekły, potężny i rekordowo szybki, struś jest śmiertelną siłą, z którą należy się liczyć, a także pięknym i majestatycznym członkiem rozległego ptasiego drzewa genealogicznego. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi dowiedziałeś się więcej o wyjątkowych i imponujących strusiach!

Powiązane artykuły
Ptaki

Symbolika i znaczenie łabędzia (+ totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie wilgi (+Totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie kawki (+ totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.