Ptaki

Symbolizm i znaczenie chrząszczy (+Totem, Duch & Omens)

Zobacz także

Od egipskich skarabeuszy po uroczą biedronkę, chrząszcze są przedmiotem znaczącej symboliki dla kultur na całym świecie. Nie jest to zaskoczeniem. W rzeczywistości, chrząszcze są tak liczne i zróżnicowane, że istnieje ponad 350 000 opisanych gatunków chrząszczy. Nawet jeśli w tej liczbie uwzględnimy rośliny, to gdyby policzyć każdą żywą istotę na ziemi, co piąta byłaby chrząszczem! Przy tak wielu różnych i wspaniałych chrząszczach do docenienia, łatwo jest zobaczyć, dlaczego te błędy robią tak duże wrażenie! (1)

Spis treści

Symbolika i znaczenie

żuków

W zależności od kontekstu i kultury, żuki mogą reprezentować wszystko od zarazy i rozkładu, do kosmicznej wiedzy, do dziecięcej niewinności. Symbolika żuków jest tak różnorodna i fascynująca jak same żuki!

Chrząszcz jest jednym z wielu owadów, które są konsekwentnie związane z gniciem i rozkładem. Zarówno dlatego, że jedzą rozkładającą się materię, jak i dlatego, że czasami polują na inne owady, które są przyciągane do rozkładu i śmierci, chrząszcze są często przyciągane do martwych rzeczy, a niektóre gatunki stały się silnie związane z procesem rozkładu. Z tego powodu chrząszcze mogą być związane ze śmiercią, smutkiem, nietrwałością lub strachem. (2)

W niektórych częściach świata, takich jak Japonia, zbieranie chrząszczy jest popularnym hobby dziecięcym. W Japonii, podobnie jak w kilku innych regionach, chrząszcze kojarzone są z wiosną i latem. W tych miesiącach dzieci często wychodzą na zewnątrz i łapią chrząszcze, które są trzymane jako zwierzęta domowe, a nawet czasami pozwalają im walczyć ze sobą, aby udowodnić swoją siłę. Z tego powodu chrząszcze mogą być związane z młodością, dzieciństwem, odmłodzeniem, niewinnością lub czystością. (3)

Wcześniej omawialiśmy związek chrząszczy z rozkładem, ale ważne jest, aby zauważyć, że zwierzęta, które odgrywają rolę w rozkładzie są niezbędne do oczyszczania ziemi. Bez nich materiały nie mogłyby się rozkładać, a ziemia byłaby bardzo niehigienicznym miejscem. Stworzenia takie jak żuk gnojowy, które są najbardziej znane z toczenia kul zwierzęcego łajna, które mogą karłowacieć w rozmiarze ich własnych ciał, są związane z oczyszczaniem, obowiązkiem i służbą. Na podobnej zasadzie, podczas gdy wiele chrząszczy jest szkodnikami rolniczymi, niektóre chrząszcze są uwielbiane za zjadanie szkodliwych szkodników i w ten sposób chronią uprawy. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku biedronek.(4)

Rdzenna symbolika żuka

Rdzenne

legendy

amerykańskie

dotyczące żuków są zaskakująco sk

ąpe.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje podwójne powiązanie między chrząszczami a śmiercią i ciemnością lub dobrobytem i płodnością. W wielu legendach, wszelkiego rodzaju robaki są uważane za przynoszące ze sobą czarną magię i zarazę. Mimo to, wiele opowieści nadal łączy chrząszcze z płodnością i życiodajnymi właściwościami natury. (5)

Według mitologii Hopi, chrząszcz jest głęboko związany z deszczami, które przynoszą życie do ziemi i kończą rozpacz i niebezpieczeństwo sezonu suszy. Hopi wierzą, że ludzie-żuki pewnego dnia poczuli się spragnieni w swoich podziemnych domach i wyszli na powierzchnię, gdzie zastali spieczoną ziemię. Żuki od razu zrozumiały, że ziemia rozpaczliwie potrzebuje deszczu. Aby sprowadzić deszcz, żuki postanowiły wykonać specjalny taniec. Taniec ten spodobał się chmurom, które utworzyły się na niebie i spełniły życzenie żuków. Ziemia została oblana wodą i odmłodzona po raz kolejny. (6)</p>

Tak więc chrząszcze mogą być związane z deszczem i pogodą. W innym sensie jednak, chrząszcz jest związany z ważnymi rytuałami kulturowymi Hopi i czcią dla natury, która jest wymagana w kulturze Hopi, aby czerpać z niej korzyści. (7)

Symbolika wschodnia

chrząszczy

Jak już wcześniej wspomniano, chrząszcze pełnią wyjątkową rolę w kulturze japońskiej. Są one popularnymi zwierzętami domowymi i ulubioną letnią rozrywką dla dzieci. W rzeczywistości twórca globalnej sensacji „Pokemon”, Satoshi Tajiri, stworzył serię z nostalgii za jego mile wspominanymi dniami dzieciństwa, w których łapał żuki i porównywał je ze swoimi przyjaciółmi. Zabawa w łapanie potworów w Pokemonach jest bezpośrednio inspirowana tą japońską tradycją! (8)

W chińskim folklorze żuk jest związany z dobrobytem i bogactwem. Według jednej z chińskich bajek strasznie biedna wdowa, która nie miała co jeść ani czym nakarmić swojego syna, została kiedyś odwiedzona przez ducha, który podarował jej amulet w kształcie złotego żuka. Posiadając złotego chrząszcza, kobieta mogła sprawić, że w jej garnku pojawiła się dowolna potrawa. Kobieta była tak zadowolona, że zapomniała o swojej skromności i zaczęła organizować wystawne kolacje dla swoich chłopskich przyjaciół. W odpowiednim czasie jej sąsiedzi odkryli magię uroku żuka i zaczęli zazdrościć jej szczęścia.

W

końcu żuk został jej skradziony. (9)

Chrześcijańska symbolika

żuka

Powszechnie cytuje się, że biolog J.B.S. Haldane zwrócił kiedyś uwagę, że badając świat przyrody, można dojść do wniosku, że ulubionym stworzeniem Boga do stworzenia musiały być żuki ze względu na ich niezwykłą częstotliwość w przyrodzie. (10)

Stwórca wydaje się być obdarzony pasją do gwiazd, z jednej strony, a do chrząszczy z drugiej, z tego prostego powodu, że istnieje prawie 300.000 gatunków chrząszczy znanych, a może więcej, w porównaniu z nieco mniej niż 9.000 gatunków ptaków i nieco ponad 10.000 gatunków ssaków. Chrząszcze są właściwie liczniejsze niż gatunki jakiegokolwiek innego rzędu owadów. Tego rodzaju rzeczy są charakterystyczne dla natury”.

J.B.S. Haldane

Podczas gdy chrząszcze jako „ulubieńcy Boga” mogą być nieco bluźnierczym założeniem, można w nich znaleźć więcej prostych lekcji. Jedną z nich jest to, że Bóg docenia całe stworzenie, aż do najmniejszych owadów, które mogą być niezauważone przez człowieka. Inną jest to, że ogrom stworzenia może odzwierciedlać jego twórcę w sposób, którego nie możemy ani pojąć, ani przewidzieć.

W Księdze Kapłańskiej 11:20-22, chrząszcz jest wymieniony z konikiem polnym i łysą szarańczą. Ale eksperci mówią teraz, że ten zapis jest błędny.

„Jednak te możecie jeść z każdej latającej gadziny, która chodzi na czworakach, która ma nogi nad nogami, aby skakać po ziemi, nawet te z nich możecie jeść; szarańcza po swoim rodzaju, i łysa szarańcza po swoim rodzaju, i chrząszcz po swoim rodzaju, i konik polny po swoim rodzaju.” (11)

The New King James Bible poprawia je na świerszcze, aby opisać skaczące owady z Leviticus 11:20-22. W każdym razie, można przypuszczać, że istnieje związek między chrząszczami a zarazą i/lub gniewem Boga. (12)

Symbolizm celtycki

chrząszcza

Chrząszcze są złośliwe w dużej części świata celtyckiego. W rzeczywistości, w Irlandii, „dearg-a-daol,” lub „diabelski koń pociągowy”, rodzaj chrząszcza Rove, jest uważany za reprezentanta wszystkiego, co złośliwe i nieświęte. Owad ten jest tak nieufny dzięki, po części, postawie ciała, gdy jest zagrożony, przypominającej postawę skorpiona. Dodatkowo, mówi się, że chrząszcz ten ma bolesne ukąszenie i wydziela nieprzyjemny zapach.

Według niektórych legend chrząszcz ten był zdrajcą Chrystusa, co przyczyniło się do jego ukrzyżowania. W innych opowieściach żuk Rove jest związany z ludźmi, którzy zostali odsunięci od cywilizowanego społeczeństwa. Ten chrząszcz jest nawet związany z siedmioma grzechami śmiertelnymi. (13)

Chrząszcz

afrykański symbolika

Chrząszcz

skarabeusz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i ważnych symboli starożytnego Egiptu. Egipskie społeczeństwo połączyło te owady ze wzrostem, rozwojem i kompetencjami. Według starożytnej mitologii egipskiej, Bóg, Khepsis, Scarab Beetle, przyniesie o poranku każdego dnia przez toczenie porannego słońca do nieba w modę chrząszcza toczenia łajna. Kiedy egipska religia zaczęła skupiać się bardziej zdecydowanie na bogu słońca, żuk skarabeusz stał się jednym z wielu symboli z nim związanych. (14)

Jednym z wielu procesów balsamowania przeprowadzanych przez starożytne społeczeństwa egipskie było usunięcie serca zmarłego. Ponieważ skarabeusze były tak mocno związane z odrodzeniem, serce zastępowano kamiennym amuletem lub figurką skarabeusza, która symbolizowała i pomagała w zmartwychwstaniu, które, jak sądzono, miało nastąpić, gdy zmarły obudził się w królestwie zmarłych. (15) (16)

Chrząszcz

we śnie

Śniąc o chrząszczu możesz wskazać na początek nowego cyklu w swoim życiu. Wiele gatunków chrząszczy jest dość krótko żyjących i pojawiają się wiosną tylko po to, aby zginąć w ciągu kilku miesięcy. Inne chrząszcze są długowieczne i mogą mieć znaczenie bardziej związane z długowiecznością i mądrością. W każdym razie sen o chrząszczu może wskazywać na nadchodzącą zmianę lub metamorfozę. Pamiętaj, że bez względu na to, jaką formę przybierzesz, Twoja istota nie musi się zmienić.

Śnienie o chrząszczu może również odnosić się do dobrobytu. Podczas gdy niektóre chrząszcze są szkodnikami, inne są ważnymi współtwórcami ogrodu lub pola. Chrząszcze chronią uprawy poprzez zjadanie szkodliwych szkodników. W ten sposób sen o chrząszczu może ostrzegać Cię przed zbyt pochopnym osądzaniem innych. Taki sen może również ostrzegać Cię przed zbytnim ingerowaniem w naturalne cykle życia. Rzeczy są zobowiązane do wystąpienia w sposób, który dyktuje natura. Często lepiej jest być spokojnym i obserwować niż ingerować. (17)

Spotkania z żukami i omeny

Spotkanie z żukami

jest wspaniałym przypomnieniem ogromu i złożoności świata przyrody. Żuki są doskonałym przykładem obszaru natury, który jest tak rozległy, że nie wiadomo, czy w rzeczywistości nawet go odkryliśmy.

Ponadto spotkanie z chrząszczem przypomina nam o tym, że należy być twardym i niezłomnym w swoich obowiązkach. Przy odpowiedniej determinacji, bez narzekania i zwątpienia, żuk może przenieść kulę gnoju nawet 250 razy większą od siebie. Chrząszcze przypominają, że jesteś w stanie zrobić o wiele więcej, nawet jeśli zdajesz sobie z tego sprawę. (18)

Beetle Mythology and Folklore

Według starożytnego greckiego mitu, żuk był kiedyś aroganckim muzykiem o imieniu Cerambus. Cerambus był tak utalentowany, że nimfy leśne uwielbiały zbierać się i słuchać jego muzyki, podczas gdy on zajmował się swoim stadem owiec. Cerambus był synem Posejdona i był bardzo arogancki i dumny. Pewnego dniaPodczas gdy nimfy obserwowały go, Cerambus zaczął przechwalać się, że nie są prawdziwymi synami Zeusa i że te nimfy są niższego urodzenia niż on. W odwecie nimfy pozwoliły jego owcom wędrować na śmierć i przemieniły Cerambusa w pokornego żuka. (19)

Beetle Spirit Animal

Jeśli twoim zwierzęciem duchowym jest chrząszcz, to prawdopodobnie jesteś niezłomny, pracowity i zdecydowany. Ludzie, których duchowym zwierzęciem jest żuk, nie marudzą i nie narzekają, kiedy stają przed wyzwaniem. Po prostu zabierają się do roboty.

Zwierzę duchowe chrząszcza nie oddaje się zwątpieniu w siebie. Zamiast tego, duch żuka wierzy, że może osiągnąć to, co musi. Zwierzę duchowe chrząszcza ma silne poczucie obowiązku. Ludzie z tym zwierzęciem duchowym mają wrodzone pragnienie bycia użytecznym dla innych.

Zwierzę totemowe

żuka

Zwierzę totemowe żuka jest związane z płodnością, dobrobytem i sezonem wiosennym. Ludzie z tym zwierzęciem totemowym mają specjalne połączenie z naturą i często są przyciągane do hobby na świeżym powietrzu, takich jak ogrodnictwo i wędrówki. Zwierzę totemowe chrząszcz uważa się za zarządcę i przyjaciela przyrody. Aby połączyć się z tym zwierzęciem totemowym, pozbieraj śmieci w lokalnym parku lub posadź kilka kwiatów, które przyciągają i karmią zapylacze!

Zwierzę

mocy żuk Moc żuka to surowa siła. Pomimo niewielkich rozmiarów, chrząszcz może poruszać obiektami, które karłowacieją pod względem wielkości i wagi. Jeśli problemy, z którymi się borykasz, wydają się ogromne, skorzystaj z pomocy zwierzęcia mocy żuka.

Silniejszy niż wygląda i zdolny do wytrzymania wszystkiego, zwierzę mocy chrząszcza pomoże ci przejść przez trudne czasy bez utraty pozytywnego ducha lub poczucia radości. (20)

Beetle Tattoo Meaning

A beetle tattoo może być wybrany jako symbol odnowy lub odmłodzenia. (20)

Dodatkowo, tatuaże żuka mogą być wybrane do reprezentowania wewnętrznej siły, męstwa lub etyki pracy.

Dla kogoś narodowości japońskiej, tatuaż z chrząszczem może reprezentować niewinne i radosne rozrywki młodości.

Podsumowanie

Żuki są wszędzie wokół nas! Są one w rzeczywistości najbardziej powszechnymi zwierzętami na tej szerokiej ziemi. Więc to ma sens, że jest wiele, że możemy się od nich nauczyć. Oczywiście, coś co robią chrząszcze pracuje dla nich! Tajemnica chrząszcza ma potężny urok w kulturach ludzkich od czasów starożytnych.

Zobacz także

Powiązane

Powiązane artykuły
Ptaki

Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy pomaga w ochronie gęsi

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Gatunki w centrum uwagi: Orzeł harpia

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Gatunki w centrum uwagi: Petrel olbrzymi

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.