Rośliny domowe

Porady dotyczące pielęgnacji storczyków Phalaenopsis

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Phalaenopsis gatunki i mieszańceZastanawiasz

się

nad pielęgnacją storczyków phalaenopsis? Nie musisz. Popularny Phalaenopsis (vel Storczyk ćmy) jest często nazywany „storczykiem dla początkujących” ze względu na swoją tolerancję dla przeciętnych warunków panujących w pomieszczeniu. Uprawa orchidei Phalaenopsis jest równie łatwa jak każdej innej kwitnącej rośliny domowej.

Storczyki Phalaenopsis rosną jako epifity w tropikalnych lasach deszczowych, na gałęziach drzew, gdzie zakotwiczają się swoimi grubymi korzeniami. Poznaj orchidee

Phalaenopsis

Dzięki kilku prostym wskazówkom dotyczącym uprawy orchidei w pomieszczeniach, będziesz miał wspaniałą roślinę kwitnącą przez wiele miesięcy późną zimą i wiosną.

Piękne i egzotyczne orchidee były kiedyś uważane za

rośliny

przeznaczone

tylko dla doświadczonych ogrodników szklarniowych. Bardziej dostępne odmiany i nowe hybrydy zmieniły to wszystko.

Istnieją dziesiątki tysięcy dostępnych odmian…a ich rozmiary, kształty i kolory są bardzo zróżnic

owane.

Wybierz roślinę z dużą ilością nieotwartych pąków kwiatowych. Każdy kwiat utrzymuje się przez kilka tygodni, a Ty będziesz cieszyć się sukcesywnym kwitnieniem, które trwa miesiącami.

Każda długa, łukowata łodyga kwiatowa wytwarza kilka płaskich kwiatów, które otwierają się kolejno od dołu łodygi do góry.

Kwiaty są dostępne w kolorze różowym, fioletowym, białym, czerwonym lub żółtym, czasami z plamkami, a często z kontrastującą wargą i żyłkami.

Możesz liczyć na to, że będą kwitły rok po roku, jeśli spełnisz wymagania dotyczące pielęgnacji storczyków phalaenopsis: wysoka wilgotność, jasne światło, wilgotna, ale nie mokra gleba i nawożenie. Jest to praca, ale efekty są tego warte.

Częste problemy ze storczykami, rozwiązania i odpowiedzi

Masz niechętnego do kwitnienia storczyka? Storczyki potrzebują dużo pośredniego światła, aby zakwitnąć, ale trzymaj je z dala od gorącego, bezpośredniego słońca. Nie masz dostępu do jasnego okna? Wystarczy sztuczne światło; patrz wskazówki „Światło” poniżej. Potrzebują również nieco chłodniejszych temperatur nocnych, aby naśladować ich rodzime środowisko (patrz „Temperatura” poniżej).

Brązowe końcówki liści są objawem zbyt dużej ilości nawozu. Chociaż storczyki lubią być regularnie dokarmiane, należy rozcieńczyć nawóz do storczyków do połowy ilości zalecanej na etykiecie. Po zakończeniu kwitnienia należy rozcieńczyć nawóz do jednej czwartej mocy.

Liście, które zmieniają kolor na jasnozielony, są zbyt mocno nasłonecznione.

Coś uwiera twoją orchideę? Mealybugs są powszechne, a także destrukcyjne szkodniki storczyków. Szukaj skupisk białych, bawełnopodobnych szkodników na liściach. Odizoluj każdą zaatakowaną roślinę i potraktuj ją od razu. Delikatne przetarcie liści wilgotną ściereczką nie tylko uchroni je przed kurzem, ale także może zapobiec zarażeniu.

Pielęgnacja storczyków Phalaenopsis po kwitnieniu

Przesadzać..

.lub nie. Przesadzanie storczyków jest konieczne co kilka lat, ponieważ drobnoziarnista kora jodłowa, w której rosną, rozkłada się i staje się zbita. W naturze jest to epifit, który lubi powietrze wokół swoich korzeni. Najlepszym momentem na przesadzenie jest wiosna, zaraz po zakończeniu kwitnienia. Trzymaj go w małej doniczce, w ten sposób rośnie najlepiej.

Jak przesadzić: Wyciągnij roślinę z doniczki i strzepnij starą mieszankę doniczkową z korzeni. Odetnij miękkie, zgniłe korzenie. Sprumieść pozostałe korzenie na świeżym podłożu w nowej doniczce. Po ustawieniu, wypełnij resztę doniczki mieszanką, aby ustabilizować storczyka phalaenopsis, uważając, aby połączenie korzeni i łodygi znajdowało się na powierzchni.

Po przekwitnięciu. Gdy wszystkie kwiaty wyblakną, znajdź drugi węzeł (miejsce, w którym kwiat był przymocowany do łodygi) od dołu łodygi kwiatowej i wykonaj cięcie tuż nad drugim węzłem. Używaj ostrych nożyc, aby uniknąć rozerwania łodygi, i tnij pod kątem. Usunięcie łodygi zachęci storczyka ćmowego do ponownego kwitnienia w następnym sezonie.

Phalaenopsis Orchid Care Tips

Pochodzenie: Azja tropikalnaWysokość

: 1-2 stopy (30-60 cm). Wysokie pędy kwiatowe wymagają palikowania, aby podtrzymać ich główki. Można użyć klipsów do storczyków lub miękkiego drutu florystycznego do przymocowania łodyg do palika.

Światło: Jasne światło jest potrzebne, aby te piękności zakwitły. Jeśli nie masz wystarczająco dużo światła w pobliżu okna, możesz umieścić Phalaenopsis pod świetlówkami. Umieść roślinę 6-12 w (15-30 cm) pod oprawą świetlną przez 12 do 16 godzin dziennie. Zacień od bezpośredniego słońca, które może przypalić jej liście.

Podlewanie: Podlej dokładnie mieszankę, a następnie pozwól górnej połowie podłoża doniczkowego wyschnąć przed podlaniem. Nie należy dopuszczać do przesuszenia podłoża, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni. Nadmierne podlewanie zabija więcej storczyków niż jakakolwiek inna przyczyna.

Wilgotność: Wysoka wilgotność jest koniecznością – około 60% wilgotności względnej jest idealne. Ustaw doniczkę na tacy z mokrymi kamykami lub użyj nawilżacza pokojowego z chłodną mgiełką.

Temperatura: 60-65°F/16-18°C w nocy i 75-80°F/24-27°C w dzień. Aby zapewnić kwitnienie, należy zapewnić orchidei nieco niższe temperatury w nocy.

Wystarczy

różnica 15°.

Gleba: Mieszanka doniczkowa do storczyków sprawdza się najlepiej, ponieważ zatrzymuje trochę wilgoci, ale pozwala na dostęp powietrza wokół korzeni storczyka.

Nawóz: Karmić co 2 tygodnie wiosną do jesieni nawozem specjalnie stworzonym dla storczyków. Nie podawać zimą.

Rozmnażanie: Podziel dojrzałą roślinę, gdy stanie się stłoczona w swojej doniczce. Najlepiej zrobić to wiosną, zaraz po zakończeniu kwitnienia.

  1. Strona główna
  2. ’ Pielęgnacja storczyków
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Ixora Coccinea: Uprawa kwiatów Flame of the Woods w doniczce

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja pelargonii bluszczolistnej: Jak uprawiać kwiaty pelargonii w pomieszczeniach?

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Mandevilla, wskazówki dotyczące uprawy i treningu Mandevilla Vine

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.