Rośliny domowe

Sznur bananów Pielęgnacja roślin: jak uprawiać Senecio Radicans w pomieszczeniach

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Senecio radicans

Roślina String of Bananas dodaje kaprysu każdemu pomieszczeniu. Ta przyciągająca wzrok roślina doniczkowa wygląda dokładnie tak, jak brzmi, z liśćmi w kształcie bananów, rosnącymi wzdłuż smukłych łodyg. Z pewnością zbierze komplementy od przechodniów, a ponadto jest po prostu zabawna.

Chcesz więcej? Pielęgnacja bananowca jest tak łatwa, że może zepsuć ci wszystko inne.

Senecio radicans wygląda jeszcze bardziej oszałamiająco z bliska. Zdjęcie © Vadim Lerner

Co warto wiedzieć na temat Senecio radicans

Biorąc pod uwagę wystarczającą ilość światła słonecznego, ten egzotyczny sukulent jest bardzo silny. Jego zwisające łodygi mogą osiągać 90 cm (3 stopy), szybko opadając kaskadowo na bok doniczki. Jeśli długie łodygi staną się wybujałe, można je odciąć. Wbij zdrowe sadzonki z powrotem do gleby, aby stworzyć pełną, bujną roślinę doniczkową. (Zobacz wskazówki dotyczące rozmnażania poniżej).

Chcesz rozgałęzić swój Sznur Bananów? Po prostu odetnij łodygę w dowolnym miejscu, a wyrośnie z niej wiele łodyg. W ten sposób uzyskasz pełniejszą roślinę.

Roślina ta, spokrewniona z rośliną String of Pearls, ma podobne warunki wzrostu. Jednak wiele osób mówiło mi, że String of Bananas jest łatwiejsza w uprawie. Wiem, że jego łodygi są grubsze, co prawdopodobnie sprawia, że ten sukulent jest bardziej odporny na suszę.

Pochwal się jego urzekającymi, zwisającymi łodygami, sadząc tę soczystą roślinę doniczkową w wiszącym koszu.

Wiszący soczysty sznur bananów to zabawna w uprawie roślina doniczkowa. Zdjęcie © Katkami

Sznur bananów – problemy, rozwiązania i odpowiedzi

Spraw, by zakwitła. Zimą należy utrzymywać roślinę w chłodnym miejscu (55-60°F/13-16°C). Ogranicz podlewanie w miesiącach zimowych, ale nie dopuść do całkowitego wyschnięcia podłoża. Te chłodne i suche warunki mogą sprzyjać kwitnieniu w zimie. A kwiaty są spektakularne – białe, puszyste kwiaty pojawiają się na wyprostowanych łodygach.

Zastanawiasz się, czy przesadzić? Przesadzanie String of Bananas jest konieczne tylko co kilka lat. Wiosna lub lato to najlepszy czas na przesadzanie, kiedy ten sukulent zaczyna swój najbardziej energiczny wzrost. Nie używaj zbyt dużej doniczki – zwiększ ją o jeden rozmiar (np. z doniczki 4-calowej do doniczki 6-calowej). Dlaczego? Zbyt duża doniczka zatrzyma zbyt dużo wody, co może zabić tego sukulenta. Podczas przesadzania utrzymuj koronę rośliny na tym samym poziomie gleby, na którym znajdowała się w starej doniczce – łodygi zgniją, jeśli zostaną zakopane. Użyj piaszczystej mieszanki do szybkiego drenażu i doniczki z otworami drenażowymi.

Coś dokucza roślinie doniczkowej? Uważaj na wełnowce – małe, podobne do bawełny szkodniki, które chowają się wzdłuż łodyg. Wysysają one soki z łodyg, osłabiając roślinę, a następnie wydzielają lepką substancję zwaną spadzią. Natychmiast odizoluj każdą zaatakowaną roślinę doniczkową, aby zapobiec ich inwazji na inne rośliny, a następnie potraktuj roślinę doniczkową, aby się ich pozbyć.

Sznurekbananów brązowieje? Prawdopodobnie dostaje zbyt dużo gorącego, bezpośredniego światła słonecznego. Trzymaj roślinę z dala od bezpośredniego nasłonecznienia.

Czy jest trująca? Nie – roślina String of Bananas jest bezpieczna dla kotów i psów. Oczywiście nie chcesz, aby Twój zwierzak żuł tę roślinę – kolejny powód, aby ją powiesić.

Wskazówka dotycząca zakupu

Znajdziesz String of Bananas na sprzedaż w niektórych centrach ogrodniczych i szkółkach internetowych. Ten sukulent rośnie szybko, więc można kupić niewielką roślinę.

Sznur bananów Pielęgnacja roślin

Pochodzenie: Afryka Południowa

Wysokość: Szlaki do 3 stóp (90 cm)

Światło: Jasne światło pośrednie przez cały rok. Senecio radicans toleruje bezpośrednie nasłonecznienie, jeśli temperatury nie są wysokie. String of Bananas może przetrwać przy niższych poziomach oświetlenia, ale „banany” będą małe, a wzrost rośliny będzie powolny.

Woda: Roślinę String of Bananas należy dokładnie podlewać w sezonie wegetacyjnym (od wiosny do jesieni), a następnie pozwolić, aby górne 5 cm podłoża wyschło przed ponownym podlaniem. Ogranicz ilość wody w zimie, podlewając tylko tyle, aby zapobiec wysychaniu podłoża doniczkowego. Pomarszczone „banany” to znak, że gleba jest zbyt sucha. Podlewaj, ale uważaj, aby nie przesadzić. Ten sukulent nie toleruje podmokłej gleby, co może prowadzić do gnicia korzeni.

Wilgotność: Przeciętne pomieszczenie (około 40% wilgotności względnej) będzie odpowiednie dla tej łatwej w uprawie rośliny domowej. Suche powietrze również jej nie zaszkodzi.

Temperatura: Ciepła od wiosny do jesieni (70-80°F/21-27°C). Zimą chłodna (55-60°F/13-16°C). Chcesz przenieść String of Bananas na zewnątrz na ciepłe miesiące? Zniesie upały, ale latem należy chronić ją przed gorącym południowym słońcem, które spali jej liście.

Gleba: Szybko przesychające podłoże doniczkowe, takie jak podłoże do kaktusów. Mokre podłoże prawdopodobnie spowoduje gnicie korzeni.

Nawóz: Nawozić raz w miesiącu od wiosny do jesieni płynnym lub rozpuszczalnym w wodzie nawozem przeznaczonym specjalnie dla sukulentów. Używam połowy ilości zalecanej na opakowaniu. Roślina String of Bananas nie jest wymagająca.

Rozmnażanie: Wiosną lub latem należy pobrać sadzonki o długości 10 cm i umieścić je w wilgotnym podłożu. Wciśnij je w podłoże, aż liście będą prawie przykryte. Podłoże powinno być lekko wilgotne. Sadzonki szybko ukorzenią się z kątów, w których liście są przymocowane do łodygi.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Ixora Coccinea: Uprawa kwiatów Flame of the Woods w doniczce

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja pelargonii bluszczolistnej: Jak uprawiać kwiaty pelargonii w pomieszczeniach?

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Mandevilla, wskazówki dotyczące uprawy i treningu Mandevilla Vine

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.