Drzewa

Toksyczność drzewa czarnego orzecha włoskiego

Zobacz także

Zapobiegaj frustracji i zakłopotaniu związanym z sadzeniem pięknego ogrodu, tylko po to, aby w ciągu kilku tygodni zwiędł i obumarł. Wiedza o tym, jak toksyczne są drzewa orzecha czarnego, pomoże Ci sadzić wrażliwe gatunki poza ich zasięgiem.

72tree.com zebrał następujące informacje na temat toksyczności drzewa orzecha czarnego, jak zapobiec jego śmierci na podwórku i w ogrodzie, jakie gatunki roślin są na nie odporne i jak usunięcie drzewa może nie wyeliminować jego toksyczności.

Czym jest toksyczność drzewa orzecha czarnego?

Orzech czarny (Juglans nigra L.) jest bardzo poszukiwanym, rodzimym amerykańskim drzewem tartacznym. Orzech czarny jest zwykle uprawiany jako drzewo cieniujące w krajobrazie i często dla jego jadalnych orzechów. Podczas gdy niektóre rośliny i drzewa dobrze rosną w pobliżu orzecha czarnego, istnieje wiele gatunków roślin i drzew, na których wzrost drzewo to ma negatywny wpływ.

Drzewa orzecha czarnego wytwarzają substancję chemiczną zwaną juglonem (5 hydroksy-1,4 napthoquinone), która naturalnie występuje we wszystkich częściach drzewa. Wyższe stężenie tej substancji znajduje się w pąkach, łupinach orzechów i korzeniach drzewa. Liście i pędy zawierają mniejsze ilości juglonu, który po opadnięciu jest wymywany do gleby. Wysokie stężenie juglonu występuje w glebie pod koronami drzew. Jednak bardzo wrażliwe rośliny mogą wykazywać objawy toksyczności daleko poza linią kroplową korony. Dzieje się tak, ponieważ rozkładające się korzenie mają tendencję do uwalniania juglonu.

Inne blisko spokrewnione drzewa również produkują juglon, ale w znacznie niższych stężeniach niż orzech czarny. Rzadko kiedy drzewa te produkują lub koncentrują wystarczającą ilość juglonu, aby negatywnie wpłynąć na wrażliwe rośliny. Do drzew tych należą:

– Orzech angielski
– Pekan
– Butternut
– Shagbark Hickory

Uwaga: Związek między roślinami, w którym jedna wytwarza substancję wpływającą negatywnie na wzrost lub zdrowie innej, znany jest jako „allelopatia”.

Wskazówka: Jeśli rozważasz usunięcie swojego orzecha czarnego, aby ograniczyć toksyczne działanie juglonu, weź pod uwagę, że toksyczność gleby może utrzymywać się przez kilka lat po usunięciu (podczas gdy korzenie drzewa ulegają rozkładowi). Zaleca się całkowite usunięcie drzewa (drzewa, pniaka i korzeni) w celu szybszej regeneracji gleby.

Objawy toksyczności Juglonu

Objawy toksyczności juglonu zaczynają się pojawiać, gdy orzech czarny dojrzewa, a jego strefa korzeniowa powiększa się, naruszając korzenie innych wrażliwych roślin lub drzew, lub gdy wrażliwe na juglon rośliny znajdują się w strefie korzeniowej orzecha czarnego (60 stóp lub więcej od pnia dojrzałego orzecha czarnego). Objawy te objawiają się jako:

– Zwiędnięcie
– Żółte liście (chloroza)
– Zahamowany lub powolny wzrost
– Szybki spadek i śmierć.

W momencie publikacji tego artykułu nie jest znany żaden środek zaradczy, leczenie ani lekarstwo na toksyczność juglonu, gdy wrażliwa roślina lub drzewo zostało dotknięte.

Uwaga: Niektóre bardzo wrażliwe gatunki roślin, które nie tolerują nawet najmniejszych stężeń juglonu, mogą umrzeć w ciągu kilku miesięcy lub nawet tygodni.

Wskazówka: Ponieważ objawy toksyczności juglonu mogą być łatwo mylone z innymi chorobami, infekcjami lub problemami związanymi z niedoborem składników odżywczych, zaleca się zatrudnienie arborysty w celu oceny krajobrazu i zalecenia sposobu działania.

Gatunki roślin wrażliwe na Juglone

Następujące gatunki roślin nie powinny być sadzone w ogrodzie położonym w odległości do 60 stóp od dojrzałego drzewa orzecha czarnego:

Warzywa

– Szparagi (Asparagus offic)inalis)
– kapusta (Brassica oleracea var. capitata)
– bakłażan (Solanum melongena)
– papryka ( Capsicum)
– ziemniaki (Solanum tuberosum)
– rabarbar (Rheum rhabarbarum)
– pomidory ( Solanum lycopersicum )

Owoce

– Jabłko (Malus domestica)
– Jeżyna ( Rubus)
– Borówka (Cyanococcus)
– Gruszka ( Pyrus)

Popularne rośliny krajobrazowe

– Azalia (Rhododendron)
– Brzoza biała (Betula papyrifera)
– Czereśnie ozdobne (Prunus avium)
– Jabłoń ( Malus)
– Wiciokrzew ( Lonicera)(niektóre gatunki) (niektóre gatunki)
– Hortensja (Hydrangea macrophylla)
– Lilak ( Syringa)
– Laur górski ( Kalmia latifolia)
– Rododendron (Rhododendron)
– Cis ( Taxus baccata)

Popularne kwiaty ogrodowe

– Chryzantema (Chrysanthemum)(niektóre gatunki)
– Kolombina ( Aquilegia)
– Lilia (Lilium)
– Piwonia ( Paeonia)(niektóre gatunki)
– Petunia (Petunia)

Uwaga: Jeśli nie da się uniknąć bliskości drzewa orzecha czarnego, kreatywnym rozwiązaniem są podwyższone rabaty ogrodowe. Jednak grządka musi być zbudowana w taki sposób, aby zminimalizować lub wyeliminować penetrację korzeni drzewa. Grządki te muszą być również wolne od ściółki z liści i orzechów orzecha czarnego.

Gatunki roślin tolerujące Juglone

Następujące gatunki roślin wykazały tolerancję na juglon:

Warzywa

– Fasola Lima (Phaseolus lunatus)
– Buraki ( Beta vulgaris)
– Marchew ( Daucus carota)
– Melon ( Cucumis melo)
– Cebula ( Allium cepa)
– Pasternak ( Pastinaca sativa)
– Dynia ( Cucurbita)

Owoce

– Czarna malina (Rubus occidentalis)
– Wiśnia (Prunus avium)

Popularne rośliny krajobrazowe

– Arborvitae (Thuja)
– Daphne ( Daphne)
– Forsycja (Forsythia)
– Hemlock ( Tsuga)
– Jałowce ( Juniperus)
– Persymony ( Diospyros virginiana)
– Róża Sharona ( Hibiscus syriacus)
– Dzika róża ( Rosa)
– Pnącze wirginijskie ( Parthenocissus quinquefolia)

Popularne kwiaty ogrodowe

– Begonia (Begonia x semperflorens-cultorum)
– Bergamotka ( Citrus bergamia)
Chryzantema (Chrysanthemum) (niektóre gatunki)
– Żurawka (Geranium)
– Stokrotka Shasta ( Leucanthemum × superbum)
– Dzienna lilia ( Hemerocallis)
– Paprocie ( Tracheophyta)
Chałwa-śniegowa (Chionodoxa siehei)
– Hiacynt ( Hyacinthus)
– Ucho jagnięce (Stachys byzantina)
– Morning Glory ( Ipomoea)
– Tulipan ( Tulipa)
– Fiołek ( Viola)

Wskazówka: W przypadku wątpliwości co do tolerancji rośliny na juglone, należy poprosić o pomoc pracownika centrum ogrodniczego lub szkółki.

Czy drzewa orzecha czarnego są toksyczne dla psów?

Tak. Mogą być, gdy spleśniałe (Penicillium spp.), spadające orzechy włoskie zawierające mykotoksynę (Penitrem A), która jest trująca dla psów i innych zwierząt, które jedzą spleśniałe orzechy włoskie. Psy, w szczególności, mogą rozwijać c

drgawki w kilka godzin po zjedzeniu tych spleśniałych orzechów włoskich. Hipertermia, szybki oddech, oddawanie moczu i rozszerzone źrenice mogą być również widoczne u dotkniętych zwierząt.

Wskazówka: Jeśli podejrzewasz, że twój pies spożywał te orzechy, szukaj natychmiastowej pomocy weterynaryjnej (zabierz ze sobą do gabinetu weterynaryjnego próbkę tego, co zostało skonsumowane).

Zabójcze drzewa orze

cha czarnego

W tym artykule odkryłeś istotne informacje na temat toksyczności orzecha czarnego, ochrony Twojego podwórka i przestrzeni ogrodowej oraz tego, jak usunięcie drzewa może nie wyeliminować problemu.

Sadząc gatunki roślin tolerujące juglone i utrzymując bardziej wrażliwe gatunki z dala od czarnego orzecha, można nadal tworzyć harmonijny ekosystem dla swojego krajobrazu.

Ignorowanie objawów toksyczności juglonu u roślin, krzewów i drzew może sprawić, że będziesz biegał w kółko szukając powodów, dla których Twój krajobraz umiera, a nic, co posadzisz, nie będzie rosło.

Źródła:
hort.extension.wisc.edu/articles/black-walnut-toxicity/
mortonarb.org/plant-and-protect/tree-plant-care/plant-care-resources/black-walnut-toxicity/#!
extension.purdue.edu/extmedia/ho/ho-193.pdf
csuvth.colostate.edu/poisonous_plants/Plants/Details/69

Zobacz także

Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany na: http://www.72tree.com/black-walnut-tree-toxicity/

Powiązane artykuły
Drzewa

Czy firmy zajmujące się usuwaniem drzew pracują w deszczu?

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Ochrona i odtwarzanie lasów w walce z kryzysem klimatycznym: Spostrzeżenia z ważnego badania w Nature

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Światowa Konferencja Klimatyczna COP 28: Oczekiwania wobec naszej delegacji

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.