Drzewa

Tydzień Wody ONZ w Nowym Jorku 2023: Nasza ambasadorka Jule Schnakenberg wzięła udział i relacjonuje

Zobacz także

Czy wiesz, że „26% światowej populacji, około dwóch miliardów ludzi, nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej, a 3,6 miliarda nie ma dostępu do bezpiecznych usług sanitarnych?”[1].
Czy wiesz, że „Oczekuje się, że niedobór wody na obszarach miejskich będzie się pogarszał, ponieważ prognozy wskazują na podwojenie się liczby ludności z 930 milionów w 2016 roku do 1,7-2,4 miliarda osób, w 2050 roku?”[2]

Światowi brakuje za SDG6, Celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ, który odnosi się do Wody we wszystkich obszarach. Było to po części powodem, dla którego światowi liderzy, rdzenni mieszkańcy, naukowcy, społeczeństwo obywatelskie i młodzież zebrali się na Tygodniu Wody ONZ w Nowym Jorku pod koniec marca.

Plant-for-the-Planet zawsze opowiadał się za tym, że zrównoważony rozwój i odbudowa ekosystemów muszą iść w parze. Odbudowa ekosystemu może odegrać ogromną rolę w ochronie wody. I właśnie dlatego nasi młodzi ambasadorowie sprawiedliwości klimatycznej byli podekscytowani możliwością przebywania w tej przestrzeni, przysłuchiwania się wydarzeniom towarzyszącym, nieformalnym dialogom pomiędzy państwami i niepaństwowymi okręgami wyborczymi, odwiedzania przestrzeni wystawowych, spotykania innych aktywistów i rzeczników oraz przemawiania podczas wydarzeń towarzyszących.

Plant-for-the-Planet był gospodarzem wydarzenia towarzyszącego „Turning the Tide on the Freshwater Biodiversity Crisis” w Światowym Dniu Wody (22 marca, 11-12:15 EDT/ 16.00-17.15pm) w Nature Hub.

Współgospodarzami wydarzenia byli: AGWA, IUCN, WWF, WECF, IDOS oraz niemieckie forum organizacji pozarządowych ds. środowiska i rozwoju.

Nasza ambasadorka Yugratna Srivastava miała reprezentować Plant-for-the-Planet, ale nie mogła z powodów osobistych. Na 30-minutowe zgłoszenie, nasza ambasador Jule Schnakenberg wskoczyła na miejsce. Oto co powiedziała o tym wydarzeniu:

To był prawdziwy zaszczyt reprezentować Plant-for-the-Planet na tym całkowicie kobiecym panelu i niezwykły moment przebudzenia dla mnie. Ze względu na krótki czas i zawiadomienie, znalazłam się na panelu z ponad 10-letnią historią Plant-for-the-Planet pod moim pasem, ale z niewielkim przygotowaniem z mojej strony w odniesieniu do tego, jak nasze wysiłki mobilizacyjne w zakresie odbudowy przecinają się z kwestiami słodkiej wody. Jako najmłodsza osoba w sali, podkreśliłam znaczenie znaczącego wzmocnienia pozycji młodzieży. Mówiłam o platformie Plant-for-the-Planet, naszych badaniach i działaniach restytucyjnych w Meksyku oraz o wyzwaniach stojących przed małymi projektami restytucyjnymi.

Wydarzenie zostało rozpoczęte przez Keynote na temat implikacji Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework na SDG 6.6 przez dr Srinivasa Srigiri i Jean Carlo Rodriguez de Francisco (IDOS). Ten wkład dobrze ustawił scenę dla wydarzenia pobocznego, które miało na celu nakreślenie powiązań pomiędzy potrójnym kryzysem planetarnym.

Wśród panelistów biorących udział w panelu zatytułowanym „How to catalyze conservation and restoration approaches in freshwater ecosystems” znaleźli się:

Ingrid Timboe z AGWA, która mówiła o NBS/adaptacji, odbudowie mokradeł i innych rezerw wodnych w Mexico City.

Monti Aguirre z WECF, która pięknie mówiła o prawach tubylców i włączeniu ich w ochronę bioróżnorodności wód słodkich.

Michele Thieme z WWF, która przedstawiła Freshwater Challenge oraz Tracy Farrell (IUCN), która podzieliła się z uczestnikami wydarzenia inicjatywą Enact.

Moderatorem wydarzenia był Matthias Goerres (FUE).

Panel był naprawdę (przepraszam za nadużywane słowo – ale to prawda) inspirujący. W pełni kobiecy panel, który pięknie podkreślał transdyscyplinarność i transdyscyplinarność.nie mówiąc już o znaczeniu polityki, włączeniu głosów tubylców i potrzebie dokładnych danych w czasie rzeczywistym oraz reformach finansowych. Wydarzenie to było o tyle pokorne, że ponownie pokazało mi, jak wiele nie wiem: Jak wiele nie wiem o jakości wody i standardach ochrony w odniesieniu do zanieczyszczenia wody, krajowych mechanizmach polityki w odniesieniu do ocen oddziaływania na środowisko i mniejszym pozarządowym krajobrazie aktorów w „świecie wody”.

Przepiękny widok na rzekę Hudson przypomniał słuchaczom i panelistom o majestacie naszych wspólnych wód.

Słuchając innych prelegentów tego dnia oraz uczestnicząc w Konferencji Wodnej ONZ w dniach 22-24 marca, jak również w szerszym Tygodniu Wody ONZ, woda wysunęła się dla mnie na pierwszy plan, podkreśliła wszystkie konkurencyjne i powiązane kwestie dotyczące słodkiej wody i wysłała mnie do domu z mnóstwem pytań.

Zobacz także

Postaram się napisać follow up na tym blogu – więc obserwuj to miejsce dla wszystkich rzeczy wody i Plant-for-the-Planet.

Powiązane artykuły
Drzewa

Czy firmy zajmujące się usuwaniem drzew pracują w deszczu?

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Ochrona i odtwarzanie lasów w walce z kryzysem klimatycznym: Spostrzeżenia z ważnego badania w Nature

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Światowa Konferencja Klimatyczna COP 28: Oczekiwania wobec naszej delegacji

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.