Drzewa

Ukryte przez 1000 lat – ponowne odkrycie starożytnego miasta Majów w dżungli Campeche chronionego przez Plant-for-the-Planet

Zobacz także

W ramach niezwykłego odkrycia archeologicznego, zespół badaczy odsłonił niedawno pozostałości ukrytego starożytnego miasta Majów głęboko w gęstych dżunglach Campeche w Meksyku. Nazwane Ocomtún, co oznacza „kamienna kolumna” w języku Majów Jukateckich, to monumentalne miejsce ukazuje wielkość i złożoność cywilizacji Majów, która niegdyś kwitła w tym regionie.

Odkrycia rzuciły światło na znaczenie tego obszaru, który jest obecnie chroniony przez Plant-for-the-Planet w ścisłej współpracy z rządem Campeche.

Ocomtún, znajdujący się w rezerwacie ekologicznym Balam-Kú w gminie Calakmul, został odkryty przy użyciu najnowocześniejszej technologii znanej jako LiDAR (wykrywanie światła i odległości). Przed ekspedycją, Narodowe Centrum Lotniczego Mapowania Laserowego Uniwersytetu w Houston zeskanowało obszar za pomocą LiDAR, dostarczając bezcennych informacji na temat możliwej obecności zabytków archeologicznych. Odkrycia te skłoniły słoweńskiego archeologa Ivana Šprajca do poprowadzenia ekspedycji do tego miejsca. Šprajc i jego zespół byli zdumieni tym, co napotkali w sercu dżungli: Rdzeń Ocomtún rozciąga się na ponad 50 hektarów i obejmuje struktury o monumentalnych proporcjach. Godne uwagi są piramida o wysokości 25 metrów, liczne cylindryczne kamienne kolumny i boisko do gry w piłkę – świadectwo znaczenia miasta i jego roli jako regionalnego centrum w okresie klasycznym Majów (250-1000 r. n.e.). Miejsce to składa się z trzech placów otoczonych imponującymi budynkami, z grupą niskich i długich struktur rozciągających się między dwoma największymi placami. Dodatkowo calzada, czyli droga, łączy budynki na południowym wschodzie z północnym wschodem, gdzie niezwykły prostokątny „akropol” o wysokości 10 metrów dominuje nad krajobrazem. Na szczycie tej struktury znajduje się piramida, osiągająca 25 metrów wysokości. Ceramiczne artefakty znalezione w Ocomtún pochodzą z późnego okresu klasycznego (600-800 r. n.e.), dostarczając kluczowych wskazówek na temat okupacji miasta i kontekstu historycznego. Usunięcie elementów konstrukcyjnych z budynków sugeruje okres zmian populacji, co ostatecznie doprowadziło do upadku cywilizacji Majów na nizinach centralnych w X wieku.

Mapa przedstawia lokalizację odkrytego miasta Majów Ocomtún, które leży na obszarze lasów deszczowych chronionych przez Plant-for-the-Planet. Produkcja mapy: Antony Zacarías Morales/Plant-for-the-Planet

Ponowne odkrycie Ocomtún podkreśla znaczenie ochrony i badania naszego dziedzictwa kulturowego. Projekt archeologiczny „Ampliando el panorama arqueológico de las Tierras Bajas Centrales mayas” (Poszerzenie panoramy archeologicznej Nizin Centralnych Majów) ma na celu poszerzenie naszej wiedzy na temat tego w dużej mierze niezbadanego obszaru, obejmującego około 3000 kilometrów kwadratowych centralnej części stanu Campeche. Współpraca między badaczami, instytucjami i rządem Campeche zapewnia ochronę tych bezcennych pozostałości starożytnej cywilizacji Majów.

Zobacz także

Zaangażowanie Plant-for-the-Planet w ochronę lasów deszczowych w Campeche wykracza poza ochronę bioróżnorodności i walkę z kryzysem klimatycznym – co samo w sobie jest wystarczającym powodem do ochrony tego lasu. Teraz pośrednio obejmuje również ochronę niezwykłego kawałka historii – pozostałości starożytnego miasta Majów. Wraz z rządem Campeche jesteśmy zaangażowani w obie te kwestie: nasze środowiskoodpowiedzialność i nasze wspólne dziedzictwo kulturowe.

Powiązane artykuły
Drzewa

Przycinanie drzew a przycinanie

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Apel o przeciwdziałanie pożarom

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

12 miesięcy do wejścia w życie: Rozporządzenie UE w sprawie wylesiania

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.