Rośliny domowe

Uprawa roślin Lantana w pomieszczeniach – porady pielęgnacyjne i zdjęcia

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Lantana camara

Kolorowe skupiska kwiatów od dawna sprawiają, że lantana jest ulubioną rośliną na rabaty i rabaty. Rośliny te trafiły do wnętrz, zachwycając entuzjastów ogrodnictwa. Małe rośliny stanowią piękny widok w słonecznym oknie.

Pielęgnacja lantany jest łatwa. Przy odpowiednim nasłonecznieniu, podlewaniu, szczypaniu i przycinaniu, lantana będzie kwitnąć prawie przez cały rok, co czyni ją urzekającą rośliną domową.

Słońce jest kluczem do wielu kwiatów lantany. Słoneczna weranda zapewnia jej większą siłę kwitnienia.

Poznaj rośliny lantany

Rodzaj Lantana należy do rodziny werbenowatych (Verbenaceae) i obejmuje 150 gatunków kwitnących bylin. Lantana camara jest zdecydowanie najczęściej uprawianym gatunkiem i obejmuje 100 spektakularnych odmian do wyboru.

Kępy kwiatów, zwane baldachami, są dostępne w kolorach żółtym, pomarańczowym, czerwonym, białym, różowym, lawendowym i fioletowym. Na każdym kwiatostanie często występują dwa lub trzy kolory, a pąki kwiatowe otwierają się kolejno od zewnętrznego pierścienia w kierunku środka.

Owalne, ząbkowane liście są ciemnozielone i głęboko żyłkowane. Liście lantany są lekko toksyczne, więc należy zachować ostrożność podczas uprawy tych kwiatów, lantana może powodować choroby w przypadku połknięcia. Dobrym pomysłem jest noszenie rękawiczek podczas pracy z lantaną; jej liście mogą powodować podrażnienia skóry.

Piękna, ale imponująca: Lantana jest rośliną szybko rosnącą i może być inwazyjna, jeśli rośnie w ogrodzie. To kolejny dobry powód, aby uprawiać ją w doniczce.

Lantana obficie kwitnie w słonecznym oknie, dając duży pokaz kolorów przez kilka miesięcy.

Kup rośliny lantany

Rośliny i nasiona lantany można kupić w centrach ogrodniczych lub szkółkach internetowych. Dostępne są niezliczone odmiany.

Lantana camaraSundancer ’ to żółta odmiana lantany o rozłożystym pokroju, odpowiednia do wiszącego kosza. ’ Chelsea Gem ’ ma żółte, pomarańczowe i pomarańczowo-czerwone kwiaty… 'Patriot Hot Country’ jest oszałamiająca w kolorze różowym, pomarańczowym i jasnożółtym… Lantana’Patriot Cowboy’ jest zwarta, osiąga około 30 cm wysokości i obficie kwitnie z żółtymi kwiatami, które zmieniają kolor na jasnopomarańczowy.

Wskazówki dotyczące lantany całorocznej

Szczypanie i przycinanie. Uszczypnij rosnące końcówki, aby lantana była zwarta i zachęcała do rozgałęziania się. Niektóre odmiany są zwarte i mogą w ogóle nie wymagać przycinania. Przycinanie lantany późną zimą przyniesie więcej kwiatów. Przyciąć łodygi z powrotem do około 5 cali (13 cm).

Usuń zużyte kwiaty, aby zachęcić je do kwitnienia. Lantana może kwitnąć przez wiele miesięcy, o ile ma wystarczającą ilość światła słonecznego.

Przesadzać wiosną, gdy korzenie wyrastają przez dno doniczki. Przenieś do doniczki o 1 rozmiar większej. Lantana kwitnie najlepiej, gdy jest lekko związana z doniczką. Pamiętaj, aby użyć doniczki z otworami drenażowymi, aby zapobiec zawilgoceniu podłoża, co może prowadzić do gnicia korzeni.

Uważajna mączliki, które lubią atakować rośliny lantany. Te małe, białe owady przypominające ćmy czają się pod liśćmi. Pozbądź się mączlików, gdy tylko je zauważysz, ponieważ szybko się rozmnażają.

Przezimuj swoją roślinę. Lantany są roślinami zimozielonymi, ale zimąt-tender. Przenieś rośliny doniczkowe lantany do domu, gdy temperatura spadnie jesienią, a będziesz cieszyć się tymi kolorowymi kwiatami nieco dłużej. Po zakończeniu kwitnienia daj jej odpocząć. Zapewnij jej dużo słońca i utrzymuj niską temperaturę (około 50°F/10°C) zimą. Podlewaj oszczędnie, tylko tyle, aby zapobiec wysychaniu podłoża.

Lantana camara oferuje olśniewający pokaz kolorów. Źródło zdjęcia: Jeremy Horvatin

Pielęgnacja roślin lantany

Pochodzenie: Ameryka Środkowa i Południowa

Wysokość: Do 6 stóp (1,8 m); Łatwo utrzymać wysokość do 1 stopy (30 cm) w pomieszczeniach przy regularnym szczypaniu i przycinaniu lantany.

Światło: Jasne światło do pełnego słońca. Co najmniej 6 godzin bezpośredniego światła słonecznego sprawi, że lantana zakwitnie. Trzymaj roślinę w nasłonecznionym oknie lub przenieś ją na zewnątrz na lato, aby zapewnić jej światło potrzebne do kwitnienia. Ich pachnące kwiaty są również atrakcyjne dla motyli, jeśli zdecydujesz się przenieść lantanę na werandę lub patio na lato.

Woda: Utrzymuj glebę równomiernie wilgotną, nie rozmoczoną od wiosny do jesieni; nieco bardziej sucha zimą. Ugruntowane rośliny tolerują suchszą glebę.

Wilgotność: Umiarkowana do wysokiej (około 50% wilgotności względnej lub więcej). Postaw doniczkę na tacy z mokrymi kamykami lub użyj nawilżacza powietrza z chłodną mgiełką, aby zwiększyć wilgotność w pobliżu rośliny doniczkowej.

Temperatura: Normalne temperatury pokojowe 60-75°F/16-24°C są odpowiednie dla tych tropikalnych piękności. Rośliny Lantana są odporne na zimno do strefy USDA 9, jeśli umieścisz je na zewnątrz.

Gleba: Mieszanka doniczkowa na bazie mchu torfowego, taka jak mieszanka doniczkowa do fiołków afrykańskich.

Nawóz: Nawozić co 2 tygodnie płynnym lub rozpuszczalnym w wodzie nawozem rozcieńczonym o połowę podczas wzrostu rośliny.

Rozmnażanie: Sadzonki łodygowe należy pobierać wiosną lub wczesnym latem. Łatwo ukorzeniają się w wilgotnej glebie. Nasiona lantany są łatwe w kiełkowaniu. Jeśli chcesz zebrać nasiona z rośliny, pozwól niektórym kwiatom wykiełkować jesienią. Przechowuj nasiona w chłodnym, suchym miejscu, a następnie wysiej je w pomieszczeniu wczesną wiosną.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

12 pomysłów na rozpoczęcie wysiewu nasion przy użyciu materiałów z recyklingu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja wiśni jerozolimskiej: Uprawa Solanum pseudocapsicum w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Roślina kukurydzy cukrowej (Manettia inflata) Pielęgnacja winorośli petarda w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.