Ptaki

Żaba Symbolika i znaczenie (+Totem, Duch & Omens)

Zobacz także

Żaby są uroczymi małymi płazami, które są powszechnie uwielbiane za swoją słodycz, za ćwierkanie, rechotanie i rechotanie, które są znane z tego, że śpiewają, a także za to, że kojarzą się z wiosną i latem. Od ukochanych postaci takich jak Kermit Żaba do klasycznych bajek jak Żabi Książę, żaby zajmują bardzo szczególne miejsce w sercach i tradycjach opowiadania ludzkich kultur na całym świecie.

W tym artykule przyjrzymy się symbolice żaby, a także jej roli w wielu mitach i opowieściach ludowych z wielu różnych kultur!

Spis treści

Symbolika i znaczenie żaby

Jedną z głównych rzeczy, które symbolizują żaby, jest transformacja i zmiana. Żaby rodzą się w wodzie jako jaja, z których wykluwają się kijanki. Kijanki są wodne i bez kończyn, ale z czasem i odżywianiem, kijankom wyrastają nogi i zaczynają wyglądać i zachowywać się jak żaby. Kijanka reprezentuje młodość, niedojrzałość i potencjał. Żaby reprezentują wzrost, doświadczenie i mądrość.

Cykl życia żaby jest związany z cyklami życia na ziemi. Cykle życiowe żab są często wykorzystywane jako narzędzia dydaktyczne, aby pomóc dzieciom zrozumieć, w jaki sposób cykle życiowe działają w przyrodzie. Podobnie jak ludzie, żaby rodzą się jako małe, bezradne istoty, które rosną i zmieniają się, dopóki nie dojrzeją na tyle, by spłodzić własne dzieci, które kontynuują ten krąg życia. (1)

Ponieważ żaby mają tendencję do znikania podczas mroźnych zimowych miesięcy i ponownego pojawiania się na wiosnę, żaby są bardzo często związane z wiosną, odnową i odrodzeniem. Ponadto, żaba jest w stanie podróżować między lądem a wodą i czasami jest związana z nadprzyrodzonymi siłami, które przechodzą między światami. Żaby są bardzo często związane z mistycznymi rzeczami, takimi jak czarownice i wróżki.

Na temat wróżek, żaby są bardzo częstymi postaciami w bajkach. W wielu starych bajkach dziewczyna, która spotyka żabę, musi ją pocałować, aby złamać klątwę, która wiąże ludzkiego księcia uwięzionego w ciele żaby. Mity te łączą żaby z królewskością i romantyzmem. Od tego mitu pochodzi idiom, który mówi, że „musisz pocałować kilka żab, aby znaleźć swojego księcia”. Ten idiom porównuje żaby z nieudanymi połączeniami lub „dudami”. Żaba może reprezentować zalotników, proces randkowania lub pomysł, aby nie oceniać książki po okładce. (2)

Żaba symbolizm rdzennych Amerykanów

Być może, ponownie, ponieważ żaby mają tendencję do pojawiania się podczas wiosny, a może dlatego, że mieszkają w wodzie, wiele plemion rdzennych Amerykanów łączy żabę z nadejściem deszczu. Z tego powodu żaba jest zazwyczaj pomyślną postacią, która symbolizuje odnowienie, wzrost i rewitalizację. Dla niektórych plemion żaba jest potężnym zwierzęciem leczniczym. (3)

W niektórych tradycjach rdzennych Amerykanów mówiono, że żaba bycza jest mniejszą formą gigantycznego niegdyś potwora. Na przykład Passamaquody wierzą, że ich bohater kulturowy, Glooscap, musiał kiedyś walczyć z tą gigantyczną żabą, aby uwolnić ludzi. Według legendy, Glooscap przyszedł pewnego dnia do wioski z prośbą o wodę. Mieszkańcy wioski tłumaczyli, że ich rzeka wyschła, ponieważ potworny byk spiętrza wodę i zatrzymuje ją dla siebie. Potwór zażądał, aby młode dziewczyny stały się jego służącymi w zamian za wodę. Glooscap był wściekły i walczył z bestią. Kiedy zabił potwora, stał się on wężem wodnym, którego zabił. Finally, Glooscap pokonał potwora, który stał się małymi żabami bykami, które dziś zaludniają szlaki wodne, ale nie mogą wyrządzić żadnej szkody. (4)

Plemiona Penobscot i Maliseet mają legendę o potworze z jeziora, który wysuszył rzekę i spowodował suszę. W końcu bohater ratuje ziemie, zmieniając potwora w żabę.

Według legendy Cree, Królik i Żaba są mężem i żoną. Królik jest tchórzliwy, ale Żaba zachęca go do stawienia czoła swoim lękom i polowania na jedzenie. Pewnego dnia Królik znalazł domek bobrów, ale był zbyt przerażony, by do niego wejść. Kiedy powiedział o tym Żabie, ta wskoczyła do wody i przepłynęła pod domkiem, aby zabić bobry. W końcu jednak Królik nie chciał podzielić się z Żabą mięsem bobrów, mimo że to ona je złapała. Żaba musiała mu zagrozić, wołając Sowę. W każdym odcinku opowieści Królik nie działa, ale Żaba jest odważna i sprytna i zapewnia im byt. W końcu kanibal atakuje ich obóz, a Żaba i Królik oboje próbują się ukryć. Kanibal znajduje kryjówkę Królika, bo ukrywa się w jakimś jedzeniu, które kanibal chce zjeść. Żaba jest jednak sprytna i zakopuje się w ziemi, aby uciec. (5)

Żaba Symbolika wschodnia

W Chinach żaby są związane z bogactwem, dobrobytem, nieśmiertelnością i chciwością. Według jednej z legend, żona jednego z „ośmiu nieśmiertelnych”, które są grupą istot niebieskich, próbowała ukraść brzoskwinię z nieba. Kobieta została ukarana za swoją chciwość przemianą w żabę. W tej postaci jest często przedstawiana z trzema nogami, monetą w ustach i spoczywającą na łóżku z monet. Brzoskwinie symbolizują długowieczność i nieśmiertelność, więc ta postać, zwana „żabą pieniędzy”, jest związana z obiema tymi ideami. Czasami wierzy się, że żaby przynoszą szczęście i bogactwo, gdziekolwiek się udadzą. Powszechne jest umieszczanie na witrynach sklepowych Żab Pieniężnych jako przesąd mający przyciągnąć sukces. (6)

W Japonii słowo na żabę, „kaeru„, wymawia się tak samo jak słowo na „powrót” lub „powrót do domu”. Tak więc, żaby są związane z powrotami do domu i uważa się, że reprezentują szczęście i bezpieczeństwo dla podróżnych. Żabie uroki są często dawane bliskim w nadziei, że pomogą im one odnaleźć drogę powrotną do domu i rodziny. (7)

Symbolika chrześcijańska żab

W Biblii, żaby są głównie związane z opowieścią o Mojżeszu i Exodusie Hebrajczyków. W Księdze Wyjścia 8 Mojżesz ostrzega faraona Egiptu, że jeśli nie uwolni Hebrajczyków, to Bóg rozpęta na niego plagę żab:

„Wtedy Pan powiedział do Mojżesza: Idź do faraona i powiedz mu: `Tak mówi Pan: Wypuść mój lud, aby oddawał mi cześć. Jeżeli nie pozwolisz im odejść, to cały twój kraj pomażę żabami. Nil będzie tętnił żabami. Wejdą one do twego pałacu, do twej sypialni i na twe łoże, do domów twych urzędników i na twój lud, do twych pieców i do koryt do wyrabiania ciasta. Żaby wyjdą na ciebie i na twój lud, i na wszystkich twoich urzędników”. Wtedy Pan powiedział do Mojżesza: „Powiedz Aaronowi: `Wyciągnij rękę ze swoją laską nad strumieniami i kanałami, i stawami, i spraw, by żaby wyszły na ziemię egipską'”. Więc Aaron wyciągnął rękę nad wodami Egiptu, a żaby wyszły i pokryły ziemię. Ale magicy czynili to samo przez swoje tajemne sztuki; oni również sprawili, że żaby pojawiły się na ziemi egipskiej. Ph

araon wezwał Mojżesza i Aarona i powiedział: „Módlcie się do Pana, aby zabrał żaby ode mnie i od mojego ludu, a ja pozwolę waszemu ludowi iść złożyć ofiary Panu”. Mojżesz powiedział do faraona: „Pozostawiam ci zaszczyt wyznaczenia czasu, w którym będę się modlił za ciebie i twoich urzędników oraz twój lud, abyście wy i wasze domy pozbyły się żab, z wyjątkiem tych, które pozostały w Nilu”. „Jutro”, powiedział faraon. Mojżesz odpowiedział: „Będzie tak, jak mówisz, abyś poznał, że nie ma nikogo takiego jak Pan, Bóg nasz. Żaby opuszczą ciebie i twoje domy, twoich urzędników i twój lud; pozostaną tylko w Nilu.” Po odejściu Mojżesza i Aarona od faraona, Mojżesz zawołał do Pana o żaby, które sprowadził na faraona. I Pan uczynił to, o co prosił Mojżesz. Żaby padły w domach, na podwórkach i na polach. Układano je w stosy, a ziemia cuchnęła od nich”.

– Księga Wyjścia 8:1-15 (8)

Żaby reprezentują więc zarówno moc, jak i gniew Boga. Chociaż plaga żab była straszna i przerażająca, to wszystko było częścią Bożego planu uwolnienia Hebrajczyków. Żaby zostały użyte, aby ostrzec faraona przed Bożą mocą, ale on nie słuchał i jego lud cierpiał z powodu plag znacznie gorszych niż żaby z powodu jego uporu. (9)

Żabia symbolika celtycka

Żaby odgrywają nieco niezwykłe role w dużej części tradycji celtyckich. W Irlandii, żaba jest stworzeniem w centrum pewnych kontrowersji. Przez wieki utrzymywano, że w Irlandii nie ma rodzimych żab i że wszystkie żaby zostały wprowadzone na wyspę przez obcych. Wydaje się to mało prawdopodobne, ale debata na temat tego, czy Irlandia ma rodzime żaby i jakie to mogą być gatunki, trwa nadal. Dzięki burzliwej historii Irlandii, żaby stały się symbolem niezliczonych inwazji i kolonizacji przez obcych, którym wyspa była poddawana przez wieki. (10)

W niektórych tradycjach celtyckich, żaby były związane z ludowymi środkami zaradczymi, uzdrawianiem i przepowiadaniem Żaby były uważane za zmieniające kolory, gdy deszcz był blisko i były używane do przepowiadania przyszłych warunków. Ponadto uważano, że włożenie żywej żaby do ust leczy bóle zębów i koklusz. (11)

Żabia symbolika afrykańska

W Egipcie żaba związana jest z płodnością, urodzajem i odnową. Uważa się, że być może żaba zyskała tę reputację dzięki corocznym wylewom Nilu. W Egipcie wiele rzeczy zależało od wód Nilu. Każdego roku, gdy wody te wzbierały, żaby masowo się rozmnażały. Tak więc, żaba mogła być kojarzona z cyklami tych życiodajnych wód. To skojarzenie było tak powszechne i silne, że Egipcjanie nawet przedstawiali jedno ze swoich najstarszych bóstw, boginię płodności o imieniu Heqet, jako człowieka z głową żaby. Amulety w kształcie żab są powszechnie spotykane wśród egipskich artefaktów i uważa się, że były to amulety płodności. (12)

Według jednego z mitów z Afryki, żaba jest stworzeniem, które powstało ze smutnej historii pary maltretowanych dzieci. Według tej legendy, żyli kiedyś brat i siostra, których matka regularnie biła i obwiniała ich za wszystko, co ją trapiło. Pewnego dnia dzieci wymyśliły, że uciekną od matki i zamieszkają razem w lesie. Dzieci uciekły, a matka szukała ich na każdym kroku. Żałowała, że źle je traktowała i błagała ziemię i drzewa, by powiedziały jej, dokąd poszły. Dzieci nie chciały wyjść, ale w lesie nie było dla nich ciepła ani jedzenia. Wkrótce dwójka dzieci zmarła z powodu ekspozycji. Ich matka w końcu je znalazła i błagała o drugą szansę. Chociaż dzieci nie mogły być przywrócone do życia jako ludzie, zostały przywrócone do życia jako żaby. W tej postaci dzieci wydają żałobne zawodzenie, które symbolizuje ich żal za to, jak zostały potraktowane. (13)(14)

Żaba we śnie

Śnienie o żabach symbolizuje odmłodzenie i wzrost. Śnić o żabie oznacza, że ktoś prawdopodobnie wejdzie w okres szybkich zmian i że objęcie tych zmian jest prawdopodobnie jedyną drogą naprzód.

Sen o żabie może również wskazywać na szczęście lub dobrobyt. Sny o żabach często wskazują, że na horyzoncie czeka szczęście i sukces.

Sen o kijance może wskazywać na młodość lub niedojrzałość. Sen o kijance może mówić Ci o tym, abyś nie spieszył się i nie wyprzedzał siebie. Ważne jest aby poczekać aż będziesz gotowy i doświadczony zanim podejmiesz pewne wyzwania. Wszystko przychodzi w swoim właściwym czasie.

Spotkania z żabami i omeny

Spotkanie żaby jest zazwyczaj omenem sukcesu lub płodności. Jeśli chodzi o karierę i finanse, spotkanie żaby może wskazywać na nagły przypływ pieniędzy na horyzoncie. Spotkania z żabami wskazują, że nadszedł czas, aby wykonać skok i dążyć do sukcesu.

Dla rosnących rodzin, spotkanie żaby symbolizuje płodność i może wskazywać, że ciąża jest na horyzoncie.

Spotkanie żaby może również symbolizować znaczenie dawania ludziom szansy. Gdybyś miał oceniać każdego, kogo spotkasz po jego wyglądzie, to może się okazać, że ominie Cię piękno i wyjątkowość osobowości poszczególnych osób. Pamiętaj o historii „Żabiego Księcia”, która mówi nam, że okazywanie ludziom życzliwości i szacunku pozwala im pokazać nam swoje najlepsze ja. (15)

Żabia mitologia i folklor

Według jednej z japońskich opowieści ludowych, dwie żaby wyruszyły z odległych miast Osaka i Kioto. Obie żaby wyruszyły tymi samymi ścieżkami z różnych końców w tym samym czasie. Żadna z żab nie spotkała się wcześniej, ale obie zmierzyły się z podobnymi niebezpieczeństwami na drodze i były całkowicie wyczerpane, gdy spotkały się w połowie drogi między swoimi dwoma miastami. W tym momencie obie żaby nie były pewne, czy warto iść dalej i każda z nich wyraziła życzenie, aby być wyższą, aby móc widzieć w dół drogi i zdecydować, czy warto ją odwiedzić. Żaby postanowiły stanąć na swoich kończynach i rozciągnąć swoje ciała trzymając się za ręce. Zapomniały jednak, że ich oczy spoczywają na czubkach głów. Podczas rozciągania każda żaba patrzyła do tyłu na swoje rodzinne miasto, nie zdając sobie z tego sprawy. Żaby zdecydowały więc, że skoro ich miasta wyglądają tak samo, to nie warto było podejmować tej podróży. Wróciły do domu, nie będąc mądrzejsze. (16)

Wielu ludzi wierzy, że żaby są źródłem brodawek i że obchodzenie się z żabą może dać jej opiekunowi brodawki. Nie jest to prawda, ale jest to szokująco powszechny przesąd.

Olmekowie wierzą, że żaba jest bogiem odrodzenia, który konsumuje swoją własną skórę w niekończącym się cyklu narodzin i zniszczenia. (17)

Bajka Ezopa „Żaba i wół” przedstawia żabę, która próbuje nadymać się, aby stać się tak duża jak wół. Żabie nie udaje się osiągnąćn wielkości wołu i nadyma się, aż pęknie. (18)

Zwierzę duchowe żaba

Zwierzę duchowe żaba jest związane z mądrością, cierpliwością i dojrzałością. Osoby z tym zwierzęciem duchowym są szczególnie dostrojone do cykli życia i natury. Zwierzę duchowe żaba jest strażnikiem wiedzy związanej ze wzrostem i cyklami życia.

Ludzie z żabą jako zwierzęciem duchowym mają tendencję do bycia mądrymi, introwertycznymi i dojrzałymi. Mogą być uważane za „stare dusze” i są wystarczająco cierpliwe, aby czekać na dobre rzeczy, które przyjdą na ich drodze. (19)

Zwierzę totemowe żaba

Zwierzę totemowe żaby jest związane z uzdrawianiem i kreatywnością. Ludzie z tym zwierzęciem totemowym mają tendencję do bycia artystycznym i wolnym duchem. Żaba totem jest wspólnym totemem dla artystów, muzyków i twórców wszelkiego rodzaju.

Totem żaby jest doskonałym przewodnikiem duchowym przez trudne przejścia i procesy uzdrawiania.

Ludzie z żabą jako zwierzęciem totemowym odczuwają duży popęd do twórczego wyrażania siebie. Samoekspresja jest bardzo ważna dla totemu żaby. (20)

Zwierzę mocy żaby

Zwierzę mocy żaby jest związane z płodnością. To zwierzę mocy jest szczególnie silnym sojusznikiem dla kobiet i rosnących rodzin. Moc żaby pomaga zapewnić, że rodziny rozwijają się i pozostają zdrowe. Kobiety w ciąży mogą wzywać to zwierzę mocy, aby prowadziło je i chroniło podczas ciąży.

Żaba jest również silnym przewodnikiem w procesie dojrzewania i starzenia się z wdziękiem. Zarówno osoby starsze, jak i dzieci będą korzystać z przewodnictwa żaby, która ułatwia przejście przez życiowe przejścia. (21)

Znaczenie tatuażu żaby

Tatuaże żab często symbolizują szczęście, radość, transformację i dobrobyt. Wiele tatuaży żab będzie miało formę popularnych postaci żab.

Tatuaż żaby może odnosić się do wielu mitów lub bajek o żabach. W rzeczywistości, tatuaż żaby może symbolizować same bajki.

Szczególnie dla kobiet, tatuaż żaby może reprezentować płodność i narodziny.

Japoński tatuaż żaby symbolizuje bezpieczne przejście i powrót do domu.

Wniosek

Żaby są nieskończenie fascynujące, urocze i kochane. W wielu różnych kulturach te zachwycające płazy przywołują obrazy szczęścia, sukcesu i dobrobytu. Podczas gdy niektóre mity o żabach są negatywne, jest całkowicie jasne, że osobowość żaby świeci na całym świecie jako latarnia pozytywności i szczęścia.

Zobacz także

Powiązane

Powiązane artykuły
Ptaki

Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy pomaga w ochronie gęsi

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Gatunki w centrum uwagi: Orzeł harpia

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Gatunki w centrum uwagi: Petrel olbrzymi

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.