Ptaki

Zagrożony ptak sekretarz wykluwa się w San Antonio

Zobacz także

Jeśli nigdy nie słyszałeś o ptaku sekretarzu, czeka cię nie lada gratka. Chociaż te w dużej mierze lądowe ptaki drapieżne są spokrewnione z sokołami, jedno spojrzenie na sekretarza ptaka powinno ci powiedzieć, dlaczego należą do ich własnej rodziny. Długie nogi, grzebień z eleganckich czarnych piór i pasujący do niego długi ogon, jasnopomarańczowa twarz i charakterystyczne długie rzęsy sprawiają, że Secretary Bird robi spore wrażenie wizualne. Legenda głosi, że ptak sekretarz został tak nazwany, ponieważ pierwsi Europejczycy, którzy zobaczyli te ptaki, myśleli, że ich upierzenie przypomina fraki i spodnie do kolan noszone przez sekretarki. Mówi się nawet, że ich pióra na głowie przypominają pióra, które sekretarki często nosiły za uszami.

Pochodzące z afrykańskich sawann ptaki te są doskonale przystosowane do polowania na ziemi, choć potrafią również latać. Ptaki sekretarze słyną z polowania i zjadania jadowitych węży – do tego stopnia, że ich naukowa nazwa „Sagittarius serpentarius” oznacza „wężowy łucznik”. Obecnie uważa się jednak, że małe ssaki, owady i jaszczurki są równie ważne w diecie sekretarza, jak węże.

Powiązany artykuł: Kształt dzioba pomaga przewidzieć wykorzystanie materiałów gniazdowych w globalnych populacjach ptaków

Ptaki sekretarze są uderzającymi zwierzętami, a fakt, że są uważane za zagrożone i ginące przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN), jest bolesnym przypomnieniem niesamowitej różnorodności biologicznej, którą możemy stracić na tej planecie, jeśli ochrona nie nadąży za degradacją siedlisk i innymi zagrożeniami dla globalnej dzikiej przyrody. Na szczęście istnieją powody, by mieć nadzieję na przyszłość tego gatunku.

Jeden z tych powodów wykluł się niedawno w San Antonio Zoo w San Antonio w Teksasie. W piątek, 25 sierpnia, zoo w San Antonio ogłosiło na swojej stronie na Twitterze, że wykluło się nowe pisklę sekretarza. To nowe pisklę jest pierwszym ptakiem sekretarzem wyhodowanym w zoo od ponad piętnastu lat. Zoo w San Antonio jest jednym z zaledwie dwunastu obiektów w całych Stanach Zjednoczonych, w których hodowane są ptaki sekretarze, co sprawia, że jest to bardzo rzadka okazja. Bernard i Satinka, rodzice nowego osobnika, są parą od pięciu lat. To pierwszy raz, kiedy wyprodukowali pisklę dla zoo.

Podczas gdy rola ogrodów zoologicznych w złożonych relacjach ludzkości z dziką przyrodą na Ziemi jest często kontrowersyjna, triumfy takie jak ten są doskonałym przypomnieniem dobra, jakie mogą zdziałać ogrody zoologiczne. Programy hodowlane w niewoli są ważnymi narzędziami ochrony przyrody, które powinny być wykorzystywane do wspierania i wzmacniania dzikich populacji. Jeden nowy Secretary Bird może nie wystarczyć do uzdrowienia tego zagrożonego gatunku, ale gdy populacje maleją, liczy się każda jednostka.

Zobacz także

Popularny artykuł: Pożary i kontrolowane pożary zagrażają australijskim strzyżykom

Powiązane artykuły
Ptaki

Symbolika i znaczenie łabędzia (+ totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie wilgi (+Totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie kawki (+ totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.