Koty

Zapytaj kociego lekarza: Jak zachęcić kota z hipoplazją móżdżku do zabawy

Zobacz także

Ten post zawiera linki afiliacyjne*.

Witamy w naszym regularnym odcinku „Zapytaj kociego doktora z dr Lynn Bahr”! Raz w miesiącu dr Bahr odpowiada na tyle pytań, ile zdoła, a Wy możecie zostawić dla niej nowe pytania w komentarzu.

Dr Bahr jest absolwentką University of Georgia’s College of Veterinary Medicine z 1991 roku i założycielką Dezi & Roo, firmy, która projektuje, produkuje i sprzedaje produkty oparte na rozwiązaniach, które poprawiają życie kotów i ich właścicieli. Jest wolontariuszką w wielu organizacjach charytatywnych związanych ze zwierzętami, a także członkiem rady doradczej Fear Free, parlamentarzystką Society of Veterinary Medical Ethics, komitetu ds. kotów Pet Professional Guild oraz grupy zadaniowej Alley Cat Allies’ Feline Forward.

Dr Bahr jest współautorem książki Indoor Cat: How to Enrich Their Lives and Expand Their World, dostępnej w Amazon.

Aby uzyskać więcej informacji na temat Dezi & Roo oraz ich unikalnych i innowacyjnych zabawek dla kotów, odwiedź Dezi and Roo na Etsy.

W zeszłym miesiącu mieliśmy tylko jedno pytanie, dotyczące kotka z hipoplazją móżdżku, znaną również jako syndrom chwiejnego kota. Jeśli nie znasz tego schorzenia, jest to zaburzenie neurologiczne, które powoduje nagłe szarpane ruchy, nieskoordynowane ruchy i utratę równowagi. U kota CH mózg nie rozwija się prawidłowo. Może się to zdarzyć, gdy ciężarna matka ma wirus panleukopenii kotów (nosówka kotów) i przekazuje go swojemu nienarodzonemu potomstwu. CH nie jest ani zaraźliwe, ani bolesne, a przy pewnych dostosowaniach, koty z tym schorzeniem mogą mieć pełne i szczęśliwe życie.

Jak zachęcić kotkę z CH do zabawy

Cześć Dr Bahr,

Jestem pierwszą kocią mamą do mojego całkowicie czarnego kumpla humane society i po prostu kocham go na kawałki! Przestałem pić 12 lutego 2021 roku i ukończyłem 3 miesiące stacjonarnego odwyku. Chciałem mieć zwierzę towarzyszące, ale wiedziałem, że pies jest wykluczony. Zdecydowałem się na kota i nie miałem pojęcia, co mnie czeka! Zakochałem się w jego zdjęciu i wiedziałem, że muszę go adoptować! Ludzie w miejscu adopcji nie wiedzieli dokładnie ile ma lat, ponieważ został znaleziony z mamą i rodzeństwem w stodole. Wybrałam go, kiedy tam dotarłam, a potem poszłam poczekać w pokoju, aż zostaniemy przedstawieni. Pani postawiła go na podłodze, żeby mógł pozwiedzać i od razu zobaczyłam, że jego chód jest wyłączony. Pani wyjaśniła mi, że maluch złapał od mamy infekcję zwaną hipoplazją móżdżku, przez co śmiesznie chodzi. Więc, patrzę w dół na tę rozmytą, zadziorną małą futrzaną kulkę, która robi kilka kroków, jego nogi trochę się poddają, ale to go wcale nie powstrzymało! Poruszał się tak szybko, jak tylko te małe nóżki mogły go unieść, potykał się trochę, ale zaraz potem wstawał! Moje serce się rozpłynęło! Podniosłem go i myślałem, że może się zdenerwować, bo chciał się bawić, ale to było prawie tak, jakbyśmy się już znali! Położył głowę na mojej piersi i zaczął mruczeć i nie przestał! Powiedziałam pani, że jak tylko zaczął chodzić, to zostałam sprzedana! To dobrze, że nie porusza się tak dobrze jak inne koty; miałem zamiar upewnić się, że żyje swoim najlepszym życiem! Przypomina mi o mentalności, którą miałem, gdy po raz pierwszy wróciłem do domu z odwyku; bez względu na to, co cię powala, wygrywa tylko wtedy, gdy nie wracasz do góry. Więc, wracaj do góry! Będę miał go przez 1 rok w dniu 1 października i robi naprawdę dobrze! Zastanawiam się, na jakie rzeczy mogę mu pozwolić, które wynagrodzą mu fakt, że nie może wychodzić na zewnątrz bez opieki? ThePogoda się poprawia i chcę go wypuścić na zewnątrz, ale z jego problemami z chodzeniem i koordynacją, nie będzie w stanie wydostać się ze złej sytuacji lub obronić się. Nie cieszy się zabawkami zbyt długo, jeśli w ogóle zwraca na nie uwagę! Chciałabym, żeby cieszył się z bycia kotem, a także był jak najbardziej aktywny. Dziękuję bardzo i jestem podekscytowany, aby dowiedzieć się kilku sposobów, aby utrzymać mojego kumpla szczęśliwego i zdrowego! Jego imię? Cóż, miałem imię wszystko wybrane, ponieważ on'[jest technicznie MOIM kumplem. Wróciłam do domu i powiedziałam mojemu mężowi „To jest mój nowy kumpel”. Chciałam powiedzieć mężowi imię, ale on patrzył jak chodzi i powiedział „Wobbles. Ma na imię Wobbles.” Idealnie! – Angela Fulghum

Cześć Angela,

Kto kogo uratował? To brzmi jak ty i twój wobbly chłopiec są meczem zrobionym w niebie i jestem tak szczęśliwy dla ciebie obu. Doceniam, że chcesz znaleźć więcej sposobów na zabawę z nim i mam kilka sugestii.

Ponieważ mobilność jest problemem, możesz spróbować gier, które obejmują zapach. Używanie materiałów takich jak silvervine, kocimiętka, a nawet jedzenie lub smakołyki, ukryte wokół domu lub w puzzlach z jedzeniem, to łatwy sposób, aby zachęcić go do używania nosa do szukania i znajdowania rzeczy, które smakują lub czują się dobrze. Istnieje nawet kurs online uczący Nosework i możesz dowiedzieć się więcej na ten temat tutaj. Przynoszenie zapachów z zewnątrz, takich jak gałęzie, liście i bezpieczne rośliny do środka, aby mógł je wąchać i bawić się z nimi, to kolejny sposób na odwołanie się do jego zmysłu węchu i zapewnienie mu zabawnej aktywności, w którą może się zaangażować.

Otwieranie okien w celu urozmaicenia warunków bytowania pozwoli Wobblesowi doświadczyć odrobiny przestrzeni na zewnątrz i zachęcam Cię do częstego wykonywania tej czynności. Jeśli to możliwe, należy zabierać go na zewnątrz na krótkie okresy eksploracji pod nadzorem. Możesz nawet rozważyć budowę wybiegu (catio). W mojej książce Indoor Cat: How to Enrich Their Lives and Expand Their World (Kot domowy: jak wzbogacić jego życie i rozszerzyć jego świat ) znajduje się prosty poradnik, jak zbudować szybką i niedrogą obudowę okienną, którą może złożyć każdy.

Czy próbowałeś zabawek z różdżką, aby zachęcić swojego chłopca do zabawy? Jeśli nie, polecam wypróbować kilka, aby zobaczyć, które z nich najlepiej przykuwają jego uwagę. Moje ulubione to Wiggly Wand firmy Dezi & Roo, Da Bird firmy Go Cat, Bamboozler firmy Boinks lub Purrfect Leather Bouncer firmy Vee Enterprises. Upewnij się, że ty i Wobbler bawicie się nimi bezpiecznie na powierzchni pokrytej dywanem, aby pomóc mu utrzymać równowagę i uniknąć obrażeń.

Jak prawidłowo bawić się zabawkami z różdżką

Częstym błędem popełnianym przez ludzi, którzy próbują nakłonić kota do zabawy z różdżką, jest zawieszanie jej przed jego twarzą. W naturze mysz, ptak lub robak nigdy nie podbiegłby do kota i nie powiedziałby „cześć” lub nie drażniłby się z nim skacząc mu przed twarzą. Ofiara ucieka, a koty ją gonią. Najlepszym sposobem na zachęcenie Wobble’a do zabawy jest delikatne poruszanie różdżką, aż przyciągnie jego uwagę. Następnie zatrzymaj wszystkie ruchy, aż zamknie na niej oczy, przyjmie pozycję kucniętą i zacznie się rzucać. Wtedy możesz poruszać nią, aby zachęcić go do pogoni. Kiedy już złapie przywiązanie, pozwól mu dumnie nieść je dalej.

Dywaniki do zabawy, takie jak Magiczny dywan, są wspaniałe do zabawiania kotów takich jak Wobbles. Możesz je przerzucić przez krzesło lub stół, aby stworzyć dla niego zabawny namiot, w którym będzie mógł się ukryć, lub zachęcić go do poszukiwania smakołyków, umieszczając pod nimi smakołyki lub zabawki, które będzie mógł odkryć. Kot może z przyjemnością grzebać w niej, gdy jest po prostu położona na podłodze lub spać w niej zgnieciony w kącie.

Budowanie fortów z pudełek to kolejny sposób na zachęcenie go do zabawy. Możesz też pozwolić mu bawić się pudełkiem wypełniony liśćmi z zewnątrz może być również zabawą dla niego. Większość kotów lubi buszować w opakowaniach z brązowego papieru i Wobblesowi też może się to spodobać.

Mam nadzieję, że podsunąłem Ci kilka pomysłów na to, jak utrzymać Wobblesa w szczęściu i zdrowej zabawie. Jeśli szukasz więcej sposobów na zabawę z nim, zachęcam Cię do sprawdzenia mojej książki. Jest ona pełna wartościowych pomysłów i informacji.

Dziękuję, że napisałeś i mam nadzieję, że ty i Wobbles będziecie mieli więcej radości ze wspólnej zabawy.

Czy masz pytanie do dr Bahr? Zostaw je w komentarzu, a ona odpowie na nie w następnym miesiącu.

Zobacz także

*The Conscious Cat jest uczestnikiem Amazon Services LLC Associates Program, programu reklamy afiliacyjnej, który ma na celu zapewnienie nam środków do zarabiania opłat poprzez łączenie się z Amazon.com i powiązanymi stronami. The Conscious Cat jest uczestnikiem programu partnerskiego Etsy. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się na zakup przez któryś z naszych linków, otrzymamy niewielką prowizję. Informujemy tylko o produktach i usługach, z których sami korzystaliśmy lub korzystalibyśmy.

Powiązane artykuły
Koty

Kot leżący przez kilka dni na ziemi, uratowany tuż przed Świętem Dziękczynienia, teraz topi się w rękach swoich ludzi

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Koty

Kot czołga się pod płotem w poszukiwaniu pomocy, dokonuje niezwykłej przemiany i życzy sobie wymarzonego miejsca na święta

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Koty

Kociak o imieniu "Macaroni" ma wiele palców u nóg i znajduje życzliwą osobę, która pomaga mu biegać jak inne kocięta.

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.