Psy

7 Łatwych Sposobów Na Dyscyplinowanie Owczarka Niemieckiego: I czego nie robić!

Zobacz także

Dyscyplinując swojego owczarka niemieckiego, można sobie wyobrazić, że dyscyplinowanie oznacza klapsy, odmawianie jedzenia lub inne negatywne kary, które sprawiają, że pies odczuwa uszczypliwości związane ze złym zachowaniem. Ale każdy ekspert od psów powie Ci, że te działania nie są ani akceptowalne, ani skuteczne sposoby dyscyplinowania psa. Jak więc zdyscyplinować owczarka niemieckiego?

Aby zdyscyplinować owczarka niemieckiego, odwróć uwagę psa od niepożądanego zachowania i przekieruj go, dając mu w zamian coś ciekawego, np. zabawkę. Stosuj pozytywne wzmocnienie, nagradzając dobre zachowanie smakołykami, pochwałami lub czasem zabawy. Nie stosuj kar fizycznych, nie krzycz, nie zachęcaj do złego zachowania.

Oto jak zdyscyplinować owczarka niemieckiego:

 1. Odwróć uwagę swojego owczarka niemieckiego od niepożądanego zachowania.
 2. Przekieruj złe zachowanie owczarka niemieckiego.
 3. Daj mu coś ciekawego, np. zabawkę.
 4. Stosuj trening pozytywnego wzmacniania.
 5. Nagradzaj dobre zachowanie psa smakołykami, pochwałami lub czasem zabawy.
 6. Ignoruj zachowania wymagające, takie jak szczekanie, zastawianie się czy skakanie.
 7. Stosuj krótkie i skuteczne przerwy.

A oto czego NIE należy robić podczas dyscyplinowania owczarka niemieckiego:

 • NIE używaj kar fizycznych podczas dyscyplinowania swojego GSD.
 • NIE krzycz na swojego owczarka niemieckiego.
 • NIE pocieraj swojego owczarka niemieckiego w jego brudach!
 • NIE zachęcaj swojego psa do złego zachowania.
 • NIE NAGRADZAJ negatywnych zachowań swojego psa w ramach wyrzutów sumienia.

W tym artykule dowiesz się, jak dokładnie zdyscyplinować swojego owczarka niemieckiego, zarówno szczeniaka, jak i dorosłego. Wielu właścicieli psów myli również wzmocnienia pozytywne i negatywne, więc przyjrzymy się również ich dokładnemu znaczeniu (z przykładami) w sposób bardziej szczegółowy.

Niemniej jednak, aby nawiązać do „czego nie robić” podczas dyscyplinowania twojego owczarka niemieckiego, kara tylko zaszczepia strach i wątpliwości u twojego psa – naraża na szwank pozytywne połączenie, które masz z nim.

Chcesz zobaczyć najnowsze artykuły dla psów, które są teraz popularne? Możesz je znaleźć na Amazon. Możesz również kliknąć przycisk poniżej.

Tak więc, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zdyscyplinować swojego owczarka niemieckiego, a zwłaszcza czego nie robić, pokochasz ten całkowicie nowy przewodnik. Let’s dive in!

Dyscyplinowanie Twojego Owczarka Niemieckiego: Dlaczego Twój Owczarek nie słucha?

Zobacz poniższy film o tym, jak zdyscyplinować swojego psa. Pokazuje on częste błędy, jakie popełniają właściciele podczas dyscyplinowania swoich psów. Stosowanie niewłaściwych metod strofowania psa może poważnie pogorszyć sprawę:

Istnieją dwa kluczowe momenty, w których dyscyplinowanie Twojego owczarka niemieckiego jest najbardziej skuteczne.

Pierwszy z nich to czas, kiedy pies jest jeszcze szczeniakiem podczas wstępnego szkolenia. Owczarki niemieckie są inteligentną i otwartą rasą. Ale są również asertywne i mogą być uparte lub nieposłuszne, jeśli nie ustanowisz siebie jako alfa.

Z tego powodu wczesne lata są kluczowe w rozróżnianiu przez Twojego futrzanego przyjaciela zachowań, które są dopuszczalne, a które nie. Szczeniak jest jeszcze świeży i uczy się zachowań, a nie je koryguje. Dowiedz się więcej tutaj, Jak wytresować owczarka niemieckiego: 7 szybkich i łatwych sposobów.

Drugi skuteczny moment dyscypliny jest wtedy, gdy twój dorosły owczarek niemiecki wykonuje niegodne zachowanie. Kiedy to się stanie, powinieneś natychmiast wysłać wiadomość, że to działanie jest nie do przyjęcia. Powinno się to zrobić za pomocą wyrzutu (komunikat „nie”) lub za pomocąwycofanie nagrody.

Karcenie i odmawianie nagrody wkrótce po wykonaniu niewłaściwej czynności pomaga zwierzęciu powiązać to zachowanie z nieprzyjemnym doświadczeniem braku nagrody.

Jeśli komunikat ten zostanie podany później, to przegapimy moment dyscyplinujący.

Dlaczego.

Ponieważ psy mają 2-minutową pamięć krótkotrwałą i nie będą pamiętać tego, co wydarzyło się 15 minut temu, przypomną sobie Twój natychmiastowy komunikat szkoleniowy poprzez pamięć asocjacyjną. Oznacza to, że mogą zapamiętać skojarzenia pomiędzy komendami, sytuacjami i zachowaniami.

Zdarza się jednak, że zachowanie wymagające dyscypliny nie jest kwestią złego szkolenia czy krótkiej pamięci psa. Zamiast tego, Twój pies „świadomie” lub „podświadomie” gasi złe zachowanie z jakimś motywem.

Oto pięć powodów, dla których Twój owczarek niemiecki będzie się przeciwstawiał zasadom dobrego wychowania, których go nauczyłeś:

 • Nie masz czasu dla swojego owczarka niemieckiego, a on szuka uwagi. Jeśli jesteś zbyt zajęty i nie masz czasu spędzić ze swoim GSD i często zostawiasz go w klatce, pies znajdzie sposoby na zwrócenie na siebie Twojej uwagi. Jeśli dobre sposoby nie zadziałają, pies będzie szukał jakiejkolwiek formy reakcji z Twojej strony, a to może być poprzez przeciwstawienie się temu, do czego go wyszkoliłeś.

  Reagowanie negatywne na zachowanie twojego zwierzaka nie powstrzyma go przed złym zachowaniem. Może je wręcz wzmocnić; w końcu dostaje od Ciebie trochę uwagi! Zamiast tego ignoruj złe zachowanie i nagradzaj swojego pupila, gdy wznowi wyuczone, pozytywne zachowanie. I, oczywiście, znajdź czas, aby być ze swoim psem. Na wypadek gdybyś się zastanawiał, oto jak długo można zostawić GSD w klatce.

 • Nie przestrzega się zalecanych dwóch godzin ćwiczeń dziennie dla dorosłego owczarka niemieckiego. Owczarki niemieckie to psy wysokoenergetyczne i wymagają co najmniej 2 godzin ćwiczeń dziennie, najlepiej w dwóch odcinkach. W przeciwnym razie pies narażony jest na problemy zdrowotne, takie jak otyłość i problemy behawioralne.

  Zwierzęta bez ujścia energii rozwijają destrukcyjne zachowania, takie jak żucie każdego przedmiotu, który znajdą na swojej drodze, rozrzucanie śmieci, skakanie na ludzi i drapanie. Zamiast karać, znajdź czas na ćwiczenia z GSD jako środek zapobiegawczy.

 • Twoje umiejętności w zakresie dyscypliny są niewystarczające, a pies jest zdezorientowany. Jeśli konsekwentnie karzesz swojego owczarka niemieckiego i prawdopodobnie robisz to kilka godzin po wykonaniu danej czynności, to z pewnością brakuje ci dyscypliny. Jedyne co osiągniesz to zamieszanie, strach, lęk, nieufność i agresję.

  Dyscyplinuj swojego owczarka niemieckiego poprzez wycofanie nagrody, gdy tylko czynność zostanie wykonana. Ponadto, przekieruj złe zachowanie na oczekiwane i nagradzaj dobre, gdy zostanie wykonane.

 • Zły trening wstępny został przeprowadzony, a zachowanie nie zostało opanowane. Jeśli przynosisz do domu szczeniaka, który już wcześniej nauczył się niewłaściwego zachowania w innym kontekście, będziesz musiał ponownie wprowadzić zasady obowiązujące w nowym domu. Wymaga to cierpliwości z Twojej strony.

  Podobnie, jeśli szkolenie zostanie rozpoczęte i pozostawione bez zakończenia, bez całkowitego opanowania przez owczarka niemieckiego zamierzonego zachowania, możliwy jest regres, a to oznacza rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Należy pamiętać, aby tym razem zakończyć proces szkolenia i unikać nieefektywnych metod, jak np. nagabywanie komendami.

 • Twój pies może przejawiać objawy lęku separacyjnego. Oznacza to, że Twój owczarek niemiecki przechodzi przez okres niepokoju i jest Zdenerwowanie z powodu oddzielenia od osoby, do której są przywiązane, a nawet od byłego właściciela lub członka rodziny, którego już nie ma w domu.

  Wspólne problemy behawioralne psów z lękiem separacyjnym obejmują oddawanie moczu i kału tam, gdzie nie powinny, ucieczkę z domu i łamanie rzeczy w domu, w tym punktów wyjścia, takich jak okna i drzwi. Więcej informacji na temat czynników ryzyka i zachowań związanych z lękiem separacyjnym u psów można znaleźć w tym opracowaniu.

  Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z lękiem separacyjnym jest znalezienie alternatywnej firmy dla swojego zwierzaka, jeśli nie możesz być z nimi. Niektóre ciężkie przypadki mogą wymagać uwagi weterynarza. Jeśli Twój pies jest cierpiący, sprawdź ten artykuł, GSD Separation Anxiety: Training, Help & Treatment.

Jeśli twoje zachowanie twojego owczarka niemieckiego wykracza poza twoje umiejętności dyscyplinarne, wskazane jest, aby szukać pomocy profesjonalnego trenera. Jeśli są ekspertem, będą wiedzieć, że korygowanie zachowań psów nie odbywa się poprzez karę.

Przy okazji, jeśli rozważasz zakup produktu lub zabawki dla swojego psa, sprawdź mój ulubiony sprzęt poniżej. Sprawdź też 10-letnią gwarancję na legowisko dla psa!

Jak więc zdyscyplinować swojego owczarka niemieckiego bez karania? Znajdź odpowiedź na to w następnej sekcji.

Dyscyplinowanie Twojego Owczarka Niemieckiego: Pozytywne i negatywne wzmocnienie

Dyscyplina to sposób właściciela owczarka niemieckiego na powiedzenie swojemu pupilowi, że określone zachowanie jest doceniane, a inne nie. Aby szkolenie zakończyło się sukcesem, pies musi określić, jakie działania podobają się właścicielowi, a jakie nie.

Jeśli szkolenie zostało przeprowadzone, a pies popełnia błędy, należy przekazać komunikat „nie rób tego”, czyli jak to się zwykle mówi, zdyscyplinować naszego owczarka niemieckiego.

Jak już wskazano, najskuteczniejszym sposobem dyscyplinowania owczarka niemieckiego jest szkolenie oparte na pozytywnym wzmocnieniu. Oto co to oznacza.

Pozytywne wzmocnienie oznacza dodanie pewnej nagrody w celu zwiększenia częstotliwości reakcji. Na przykład, kiedy kierujesz do swojego psa komendę taką jak „COME”, pies nie zrozumie tego od razu i to jest normalne. Będziesz musiał użyć gestów, aby zwierzę zrozumiało, że „COME” oznacza chodzenie w twoim kierunku.

Kiedy to zostanie odebrane, danie nagrody wysyła wiadomość, że pójście w twoim kierunku jest tym, co powinno być zrobione za każdym razem, gdy „COME” zostanie usłyszane.

Oto jak przebiega wzmocnienie pozytywne:

W pozytywnym wzmocnieniu, nagrody obejmują:

 • Smakołyk: Powinien być zdrowy i podawany z umiarem, aby uniknąć problemów zdrowotnych. Może to być pojedynczy kibel z ich jedzenia lub mały kawałek mięsa, lub możesz spróbować zdrowych owoców lub warzyw.
 • Wyrażanie uwagi fizycznej: Przytulenie, delikatne poklepanie lub pieszczota na głowie lub za uszami. Więcej o głaskaniu owczarka niemieckiego dowiesz się tutaj.
 • Pochwała słowna: „GOOD DOG!” lub entuzjastyczne „TAK!”.
 • Zabawki: Nagradzaj go jego ulubionymi zabawkami.

Negatywne wzmocnienie oznacza zabranie czegoś lub usunięcie nagrody w celu zwiększenia częstotliwości reakcji. Nie oznacza ono „złego” lub „karania”, jak często błędnie się uważa.

Typowym przykładem negatywnego wzmocnienia jest to, że kiedy każesz psu usiąść, delikatnie popychasz jego pupę w dół w kierunku podłogi, ułatwiając mu przejście do pozycji siedzącej. Kiedy pies usiądzie, nagradzasz go, zwalniając nacisk.

Usunąłeś w ten sposób cośng, którego pies nie lubi (część negatywna), aby zwiększyć zachowanie. Poprzez wielokrotne wykonywanie tych czynności, zachowanie jest wzmacniane.

Oto jak przebiega wzmocnienie negatywne:

Teraz, gdy znasz już najlepszy sposób na zdyscyplinowanie swojego owczarka niemieckiego, powiem ci, czego nie robić, jeśli chodzi o karcenie psa.

Dyscyplinowanie Twojego Owczarka Niemieckiego: „DON’TS!”

Wskazaliśmy już, że dyscyplina nie oznacza karania. Oznacza ona raczej wzmocnienie dobrego zachowania i zniechęcenie do niewłaściwego postępowania.

Innymi słowy, nie powinieneś karać swojego owczarka niemieckiego, kiedy go dyscyplinujesz.

Karanie oznacza tutaj „czego nie należy robić”. Oto pięć „DON’TS”, jeśli chodzi o dyscyplinowanie Twojego Owczarka Niemieckiego:

Nie używaj kar fizycznych podczas dyscyplinowania swojego GSD

Jeśli masz owczarka niemieckiego, to dlatego, że chciałeś go jako towarzysza zwierząt. Oznacza to, że kochasz swojego psa i chcesz dla niego wszystkiego co najlepsze. W związku z tym nie chcesz skrzywdzić swojego psa i chcesz, aby Twój owczarek niemiecki Ci zaufał.

Jeśli to wszystko jest prawdą, łatwo jest wskazać, że nigdy nie powinieneś stosować kar fizycznych wobec swojego pupila. Niezależnie od tego, czy oznacza to klapsy, kopanie, pozostawianie go bez jedzenia, klatkowanie lub wiązanie na całe dnie, a także inne formy karania, które mogłyby przynieść psu jakąś formę fizycznej krzywdy.

Czy chcesz dowiedzieć się, jak pokazać dominację nad swoim owczarkiem niemieckim we właściwy sposób? Sprawdź ten artykuł, Jak pokazać dominację nad owczarkiem niemieckim.

Te formy karania nie osiągają żadnych dobrych rezultatów. Po pierwsze, psy nie mają zdolności rozumowania, aby skojarzyć karę z ich działaniem, a zatem są mało prawdopodobne, aby się zmienić. Zamiast tego, będą rozwijać strach i agresję wobec Ciebie, co może nadwerężyć relacje z Twoim GSD.

Po drugie, z punktu widzenia praw zwierząt, kary fizyczne są formą znęcania się nad zwierzętami domowymi, co może sprawić, że będziesz zaliczany do tysięcy osób, które w USA są sprawcami okrucieństwa wobec zwierząt, zadając im ból fizyczny.

Aby uniknąć tych negatywnych skutków, skorzystaj z pomocy profesjonalnego trenera, jeśli uważasz, że zachowanie Twojego psa staje się dla Ciebie zbyt trudne do opanowania.

Nie krzycz na swojego owczarka niemieckiego

Psy mają doskonałą zdolność słyszenia, o ile nie cierpią na fizyczne upośledzenie, które ogranicza ich słuch. W rzeczywistości, ucho psa jest przystosowane do zdobywania i może wykryć najwyższe i najdelikatniejsze dźwięki. Oznacza to również, że mogą odróżnić różnicę w wysokości twojego głosu i wiedzą, że krzyk wskazuje na złość i niezadowolenie.

Krzyk może wywołać u owczarków niemieckich strach i agresję, co może sprawić, że zwrócą się przeciwko Tobie z ugryzieniem lub po prostu uciekną.

Z czasem psy mogą również przyjąć formę obojętności na Twój krzyk i nauczyć się go ignorować. Oznacza to, że nigdy nie osiągniesz z nimi niczego w zakresie szkolenia i dyscypliny.

Z punktu widzenia dobrego samopoczucia, ciągłe krzyczenie jako forma kary może spowodować niską jakość życia Twojego owczarka niemieckiego. Badanie wykazało, że psy szkolone metodami awersyjnymi (krzyk jest metodą awersyjną) miały gorszy dobrostan niż te szkolone technikami opartymi na nagrodach (wzmocnienie pozytywne).

Zamiast krzyczeć, będziesz zatem bardziej skuteczny, jeśli użyjesz spokojnego głosu i wydasz jasne i pewne polecenia.

Nie wycieraj nosa owczarka niemieckiego w jego brud!

Niektórzy właściciele psów uważają, że utarcie nosa ich psu w źle wyrzuconej kupie lub siku sprawi, że nigdy tego nie powtórzy. Źle!!! Twój pies może następnym razem zmienić pozycję, a to dlatego, że twoja kara nie nauczyła go, że robienie tego w domu jest złe.

Psy lubią, gdy ich przestrzeń jest czysta, zwłaszcza od ich brudu. Tak więc, jeśli zmusisz je do ich kupy, której nie lubią mieć obok nich, najbardziej możesz zrobić, to stworzyć niepokój i strach.

Zamiast tego, jeśli owczarek niemiecki szczeniak zabrudzi dywan, oczyść bałagan z detergentem, który usuwa plamę i zapach, a następnie przekieruj psa na zewnątrz.

Nagradzaj go również, gdy ulży sobie podczas spaceru i wycofaj nagrodę, gdy to samo zrobi w domu. To nauczy Twojego owczarka niemieckiego kojarzyć robienie tego na zewnątrz z dobrym smakołykiem i unikać tego, co go zabiera.

Nie zachęcaj swojego owczarka niemieckiego do złego zachowania

Czasami właściciele owczarków niemieckich będą się dobrze śmiać ze złego zachowania swojego psa w imię „tak słodkiego!”. Jeśli twój szczeniak żuje twój but i uważasz to za zabawne i urocze, będziesz miał trudny czas, aby poprosić go, aby nie żuł twojego skórzanego paska, kiedy go złapie!

Podobnie, jeśli uważasz za zabawne, gdy twój ząbkujący szczeniak zatapia swoje ostre jak brzytwa zęby w twoich rękach i kostkach i gryzie, jestem całkiem pewien, że nie uznasz tego za zabawne, gdy zęby twojego psa będą znacznie większe, ostrzejsze i silniejsze!

Jeśli masz problem z gryzącym zachowaniem swojego owczarka niemieckiego, niezależnie od tego, czy ząbkuje czy nie, możesz sprawdzić mój osobny artykuł o tym, jak zdyscyplinować GSD za gryzienie.

Chodzi o to, że jeśli nie chcesz, aby Twój pies żuł lub gryzł wszystko, na czym położy swoje ostre zęby, musisz być konsekwentny w mówieniu „nie”. Puszczenie tego raz tworzy oczekiwanie, że możesz pozwolić na to innym razem.

Zamiast tego nalegaj na zabawki do żucia do zabawy lub zabawki do ząbkowania dla psów, jeśli Twój pupil jest jeszcze na etapie ząbkowania. W większości sklepów zoologicznych można znaleźć wiele zabawek do żucia i ząbkowania.

Nie nagradzaj negatywnych zachowań swojego GSD w ramach wyrzutów sumienia

Powód, dla którego nie powinieneś nagradzać negatywnych zachowań jest oczywisty; Twój pies będzie zakładał, że to jest to, co chcesz zrobić! Jako właściciel psa z dużą ilością miłości do swojego owczarka niemieckiego, możesz mieć wyrzuty sumienia, że odmówiłeś swojemu pupilowi smakołyku za niewykonanie polecenia i postanowiłeś dać mu trzy w ramach rekompensaty.

Tak samo jak doceniam twoją wielką miłość do twojego owczarka niemieckiego, z przykrością muszę cię poinformować, że właśnie oblałeś test trenera!

Jeśli jako właściciel psa zdajesz sobie sprawę, że nie potrafisz być stanowczy w dyscyplinowaniu swojego owczarka niemieckiego, natychmiast skorzystaj z pomocy profesjonalnego trenera. Być może zechcesz również poznać kilka wskazówek dotyczących „hartowania serca”, aby nie cofnąć wszystkiego, co udało się osiągnąć trenerowi psa, gdy tylko zostaniesz sam ze swoim przyjacielem.

Aby pomóc Ci trzymać się z dala od tych „don’t”, możesz przypomnieć sobie, że psy to przecież psy. I chociaż uczą się tego, co powinny robić poprzez szkolenie, mogą czasem popełniać błędy i potrzebować zrozumienia ze strony kochającego właściciela, którego podziwiają.

Końcowe przemyślenia

Dyscyplinowanie owczarka niemieckiego jest istotnym aspektem szkolenia. Ważne jest jednak, aby odróżnić dyscyplinę od karania. Podczas gdy karanie może wyrządzić psu krzywdę, dyscyplinowanie ma na celu wzmocnienie pozytywnych zachowań.

Nagradzanie dobrego zachowania poprzez pozWzmocnienie pozytywne i ponowne rozpalenie go, gdy pies popełnia błędy poprzez wzmocnienie negatywne to dwa najbardziej skuteczne sposoby wykorzystania dyscypliny do szkolenia owczarka niemieckiego w dobrym zachowaniu.

Istnieje kilka powodów, dla których Twój owczarek niemiecki może być zaangażowany w niegodne zachowanie. Niektóre z nich to samotność, brak ćwiczeń lub złe szkolenie jako szczeniak.

Jeśli musisz zdyscyplinować swojego GSD, unikaj nagradzania negatywnych zachowań, krzyku i kar fizycznych. W końcu nie chcesz stracić intensywnego połączenia między tobą a twoim owczarkiem niemieckim z powodu negatywnego dyscyplinowania.

Related Posts You May Like:

O Autorze Postu

Sharon Waddington

Zobacz także

Sharon Waddington jest założycielką World of Dogz. Ma owczarka niemieckiego o imieniu Willow – a jako była policjantka pracowała z psami przez prawie 30 lat. Kiedy nie spędza czasu z Willow, Sharon dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem i miłością do psów poprzez artykuły, które pisze. Można ją znaleźć na LinkedIn.

Powiązane artykuły
Psy

Pomysły na przygody przyjazne zwierzętom jesienią i zimą

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Psy

6 kroków do skłonienia psa do pozowania do zdjęć

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Psy

Disney Vacation Club planuje pierwszy ośrodek przyjazny zwierzętom

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.