Drzewa

Apel o przeciwdziałanie pożarom

Zobacz także

Katastrofa w Chile, w której do tej pory w 180 pożarach lasów zginęło 112 osób, wstrząsnęła i poruszyła Plant-for-the-Planet. Prezydent Chile Gabriel Boric ogłosił dwudniową żałobę narodową ku pamięci ofiar.

Po raz kolejny ta tragedia, która zniszczyła całe dzielnice, przypomina nam o pilnej potrzebie przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. Konsekwencje kryzysu klimatycznego, takie jak silne fale upałów i susze, prowadzą do wzrostu liczby pożarów lasów na taką skalę. W styczniu tego roku doszło już do pożarów w Australii Zachodniej i 30 poważnych pożarów w Kolumbii.

Potrzebne są proaktywne działania, aby zminimalizować ryzyko kolejnych katastrof tego rodzaju. Skuteczne zarządzanie pożarami ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania utraty lasów do 2030 r., do czego niedawno zobowiązały się rządy podczas COP 28 w Dubaju. „W dłuższej perspektywie możemy to zrobić tylko poprzez zwalczanie przyczyn i redukcję emisji. Ale musimy również poprawić profilaktykę”, powiedział Felix Finkbeiner, założyciel Plant-for-the-Planet, Frankfurter Rundschau i Klimareporter. Zamiast monokultur należy tworzyć lasy mieszane, rozbudowywać systemy wczesnego ostrzegania i, szczególnie w tropikach, kłaść większy nacisk na ochronę przeciwpożarową. „Chociaż w procesie tym poświęca się drzewa, metoda ta jest bardzo skuteczna i opłacalna. Szkolenia dla służb ratunkowych i mieszkańców tych obszarów są również bardzo ważnymi środkami” – kontynuuje Felix.

Kryzys klimatyczny jest jednym z największych zagrożeń dla lasów. I tylko poprzez powstrzymanie kryzysu klimatycznego możemy ocalić lasy, których potrzebujemy, aby powstrzymać kryzys klimatyczny„. Felix Finkbeiner, założyciel Plant-for-the-Planet

Plant-for-the-Planet chce również przyczynić się do walki z pożarami lasów. W czerwcu 2023 r. fundacja zaprezentowała aplikację FireAlert. Dostarcza ona powiadomienia o pożarach lasów w czasie rzeczywistym na smartfony, za pośrednictwem wiadomości tekstowych, WhatsApp i e-mail, w oparciu o dane satelitarne NASA i ESA. Obszar ponad 1294 milionów hektarów w 70 krajach jest obecnie monitorowany za pomocą aplikacji FireAlert – obszar większy niż Brazylia.

Niemniej jednak, pozostaje powiedzieć: Najbardziej zaawansowana technologia nie pomoże, jeśli walka z przyczynami kryzysu klimatycznego nie będzie naszym priorytetem nr 1.

Zobacz także

Zdjęcie: Ilustracja przedstawiająca pożary.

Powiązane artykuły
Drzewa

Przycinanie drzew a przycinanie

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

12 miesięcy do wejścia w życie: Rozporządzenie UE w sprawie wylesiania

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Choroba plamistości klonu i jej leczenie

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.