Psy

Co robić, gdy pies zostanie ukąszony przez skorpiona

Zobacz także

Bycie użądlonym przez skorpiona jest mało prawdopodobne, aby zabić twojego psa. Ale zdecydowanie może zrujnować jego dzień! Wiedza o tym, jak prawidłowo dbać o swojego szczeniaka, pomoże wam obu, jeśli będzie miał niefortunne spotkanie.

Myślisz, że musisz się martwić o skorpiony tylko na pustynnym południowym zachodzie? W rzeczywistości można je znaleźć w 29 stanach! Więc twój pies może zostać użądlony przez skorpiona, kiedy najmniej się tego spodziewasz.

A teraz, gdy mieszkamy w południowej Arizonie, widoki skorpionów są dość częste. Jak dotąd, zawsze widzieliśmy je przed Mylesem! Ale jeśli ta sytuacja się zmieni, może być konieczne leczenie go z powodu użądlenia skorpiona.

Informacja: Nie jestem specjalistą w dziedzinie weterynarii, a jedynie zatroskanym rodzicem zwierzęcia. Te wskazówki powinny być stosowane z najwyższą ostrożnością. Jeśli Twój pies zostanie użądlony przez skorpiona, powinieneś natychmiast zadzwonić do lekarza weterynarii.

Czy użądlenie skorpiona jest niebezpieczne dla psa?

Nie miałem pierwszego pojęcia o skorpionach. Z tego co wiedziałem, były śmiertelnie niebezpieczne. A ich jad mógł przynieść szybki koniec mnie lub mojemu ukochanemu pupilowi.

W rzeczywistości, chociaż wszystkie skorpiony są jadowite, tylko około 50 z prawie 1500 znanych rodzajów skorpionów na całym świecie jest niebezpiecznych dla ludzi. A spośród nich tylko jeden – skorpion szczekacz – żyje w Stanach Zjednoczonych.

Maksymalna długość skorpiona szczekacza wynosi 2,5 cala. Ich ciała są opalone, a grzbiety mają nieco ciemniejszy kolor. Posiadają delikatne szczypce, nogi i ogon.  

Skorpion kory pospolity w Arizonie, zachodnim Nowym Meksyku, południowym Utah i Nevadzie, a nawet w części południowej Kalifornii. A my widzieliśmy kilka, odkąd przeprowadziliśmy się do Bisbee.

Choć widok skorpionów jest niepokojący, a użądlenie może być poważne, dobrze jest pamiętać, że tylko jedna śmierć człowieka z powodu skorpiona kory Arizony została zgłoszona od 1964 roku. 

Choć użądlenie skorpiona nie spowoduje poważnych obrażeń u Twojego psa, ważne jest, jak pomóc Twojemu pupilowi, jeśli się z nim zetknie. 

Jak psy mogą unikać skorpionów

Najlepszym sposobem ochrony psa przed użądleniem skorpiona jest unikanie skorpionów! Ale psy to ciekawska gromadka, zawsze wtykają nos w miejsca, gdzie mogą ukrywać się skorpiony.

Miej na uwadze, że im większy skorpion, tym mniej jadu przenoszą. Dlatego należy być szczególnie ostrożnym wobec małych skorpionów, takich jak skorpion kory Arizony.

Keep Your Dog Leashed

Trzymanie psa na smyczy podczas spacerów lub wędrówek jest dobrym sposobem na uniknięcie wszelkiego rodzaju potencjalnie nieprzyjemnych krytyków – w tym skorpionów.  

Praca nad przypomnieniem sobie

Jeśli planujesz wędrować z psem poza zasięgiem smyczy, podszlifuj jego wyszkolenie. Im szybciej pies będzie wykonywał Twoje polecenia, tym bezpieczniejszy będzie. Komendy takie jak „zostaw” i „chodź” przydadzą się podczas wszelkiego rodzaju przygód.

Bądź szczególnie czujny w nocy

Skorpiony są zwierzętami nocnymi, pozostającymi w ukryciu aż do zachodu słońca. Nie pozwól więc psu wąchać zarośli, stosów liści i innych dobrych kryjówek skorpionów, zwłaszcza po zmroku.

Nie pozwól psu kopać

Oprócz życia pod skałami i w szczelinach, wiele gatunków skorpionów żyje w norach pod ziemią. Jeśli Twój pies lubi kopać, zapach skorpiona może go przyciągnąć, a wykopanie nory skorpiona to dobry sposób na użądlenie.

Kup lampę UV

Jeśli jesteś naprawdę zaniepokojony, zainwestuj w lampę UV. Dzięki nim skorpiony świecą na zielono, więc łatwo je zauważyć na tarasie lub w domu.

Skorpion pod lampą UV. Niektórzy naukowcy twierdzą, że jest to po prostu przypadkowy akt ewolucji. Inni twierdzą, że ich zewnętrzne szkielety mogą wykryć światło UV pozwalające im odróżnić noc od dnia.

Co zrobić, jeśli twój pies zostanie użądlony przez skorpiona

Mimo Twoich najlepszych starań, możliwe jest, że Twój pies nadal może zostać użądlony przez skorpiona. Jeśli podejrzewasz, że tak się stało, znalezienie weterynarza jest priorytetem.

Silność użądlenia skorpiona zależy od wielkości psa, rodzaju skorpiona, ilości uwolnionego jadu oraz ogólnego stanu zdrowia psa. 

Słowo ostrzeżenia: Użądlenia skorpiona są bardzo, bardzo bolesne, więc musisz zrobić wszystko, co możesz, aby złagodzić ból psa. Te kroki mogą zająć dwie osoby, ponieważ twój pies może walczyć o ucieczkę. Trzymaj się tego – Twój pies będzie Ci później wdzięczny.

Dopóki nie będziesz w stanie dotrzeć do weterynarza, istnieją pewne natychmiastowe działania, które możesz podjąć, aby pomóc swojemu psu:

 • Jeśli możesz zlokalizować żądło i bezpiecznie je usunąć, zrób to za pomocą pęsety. Włóż żądło do pojemnika – może ono posłużyć do identyfikacji rodzaju skorpiona, który użądlił Twoje zwierzę.
 • Umyj dotknięte miejsce chłodną wodą, a następnie przyłóż chłodny kompres (nie lód) na dziesięć minut. Po upływie tego czasu pozwól użądlonemu zwierzęciu oddychać przez dziesięć minut, a następnie ponownie zastosuj kompres na kolejne dziesięć minut.
 • Jeśli Twój pies został użądlony i możesz bezpiecznie złapać skorpiona (lub jeśli jest on martwy), zabierz go do weterynarza w celu identyfikacji. Znajomość rodzaju skorpiona pomoże ocenić powagę sytuacji.

Droga do wyzdrowienia

Zależnie od ciężkości użądlenia, lekarz weterynarii prawdopodobnie przepisze środki przeciwbólowe dla Twojego pupila. Zazwyczaj leki te powodują, że Twój pupil jest zmęczony i zamroczony.

Powinieneś kontynuować monitorowanie swojego psa przez kilka dni, aby upewnić się, że nie ma opóźnionej reakcji na jad. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, czas na kolejną wyprawę do weterynarza!

 • Ślinienie się
 • Kulawizna lub utrata koordynacji
 • Łzawienie, przekrwione oczy i rozszerzone źrenice
 • Nietypowe oddawanie moczu i wypróżnianie się
 • Drżenie mięśni
 • Trudności w oddychaniu
 • Nieprawidłowe tętno (naucz się mierzyć puls swojego psa)
 • Pokrzywka
 • Obrzęk twarzy i gardła
 • Letarg

Po kilku dniach twój kumpel powinien wrócić do normalnego siebie.

Jeśli mieszkasz lub podróżujesz do obszaru, gdzie skorpiony są powszechne, zapytaj swojego weterynarza o podawanie psu leków przeciwhistaminowych w przypadku użądlenia przez skorpiona. W odpowiedniej dawce, leki przeciwhistaminowe są bezpieczne dla psów i mogą pomóc złagodzić niektóre objawy związane z użądleniem skorpiona.

Zobacz także
Powiązane artykuły
Psy

Przyjazne psom plaże, wycieczki łodzią, przejażdżki pociągiem i nie tylko na Florydzie!

Zobacz także Przyjazne psom plaże, wycieczki łodzią, przejażdżki…
Czytaj artykuł
Psy

Pomysły na przygody przyjazne zwierzętom jesienią i zimą

Zobacz także Przyjazne psom plaże, wycieczki łodzią, przejażdżki…
Czytaj artykuł
Psy

6 kroków do skłonienia psa do pozowania do zdjęć

Zobacz także Przyjazne psom plaże, wycieczki łodzią, przejażdżki…
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.