Psy

Co robić, gdy szczeniak ma chorobę lokomocyjną?

Zobacz także

Masz idealnego, uroczego szczeniaka! Byłby świetnym towarzyszem podróży, z wyjątkiem jednej rzeczy … choruje jadąc w samochodzie. Ale nie poddawaj się jeszcze! Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc w chorobie lokomocyjnej szczeniaka.

Dlaczego szczeniaki cierpią na chorobę lokomocyjną?

Nikt nie wie na pewno, dlaczego psy mają chorobę lokomocyjną. Ale nikt też nie wie na pewno, dlaczego ludzie mają chorobę lokomocyjną! Najczęstszą teorią jest to, że mózg otrzymuje mieszane sygnały – ucho wewnętrzne wyczuwające ruch mówi, że się ruszasz, podczas gdy oczy mówią, że nie.

Wiemy, że szczenięta i młode psy mają tendencję do doświadczania choroby lokomocyjnej częściej niż psy dorosłe. Możliwe więc, że jest to coś, z czego Twój szczeniak zrezygnuje, gdy jego układ przedsionkowy w pełni się rozwinie.

Do tego czasu musisz zadbać o to, aby choroba lokomocyjna nie przerodziła się w lęk przed podróżą. Jeśli szczeniak zacznie kojarzyć uczucie zgnicia z przebywaniem w samochodzie, może nabrać niechęci do podróżowania, nawet jeśli nie będzie miał już choroby lokomocyjnej.

CZYTAJ WIĘCEJ ⇒ Dlaczego mój pies siada w samochodzie?

Jak rozpoznać, że to choroba lokomocyjna?

Choroba lokomocyjna ma kilka dość rozpoznawalnych objawów, więc nie jest zbyt trudna do rozpoznania. Jeśli Twój szczeniak wykazuje te objawy, może to być

choroba lokomocyjna:

 • Biegunka
 • Nadmierne ślinienie się
 • Wyciągnięte plecy lub inna sztywna postawa ciała
 • Letarg
 • Oblizywanie warg lub ziewanie
 • Usta ściągnięte do tyłu
 • Truchtanie
 • Próżnowanie
 • Częste połykanie
 • Wymioty (w niektórych, ale nie wszystkich przypadkach)
 • Jęczenie
 • Szerokie oczy

Jeśli podejrzewasz, że Twój szczeniak ma chorobę lokomocyjną, najlepiej zacząć od wizyty u weterynarza. Pomoże to wyeliminować wszelkie problemy zdrowotne, które mogą naśladować objawy choroby lokomocyjnej, takie jak infekcja ucha czy wysokie ciśnienie krwi.

Po wykluczeniu innych przyczyn, porozmawiaj z weterynarzem o ziołowych i farmaceutycznych lekach i suplementach, które pomogą Twojemu pupilowi. Istnieją świetne opcje, które złagodzą objawy choroby lokomocyjnej, dając Twojemu szczeniakowi czas na pozbycie się dolegliwości bez wywoływania lęku przed podróżą.

CZYTAJ WIĘCEJ ⇒ Mój pies nienawidzi samochodu – co teraz?

Co możesz zrobić, aby pomóc?

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić chorobę lokomocyjną u swojego szczeniaka:

 1. Spróbuj podróżować, gdy Twój szczeniak ma pusty żołądek. Jeśli to nie działa, odrobina jedzenia lub kilka smakołyków może zmniejszyć szansę na mdłości. Dobrze jest też podać trochę wody – nawodnienie jest przecież bardzo ważne.
 2. Zabierz swojego szczeniaka na miły spacer przed wyjazdem, aby pomóc mu zrelaksować się w samochodzie. Kamizelki przeciwlękowe i kurtki dla psów stosują delikatną kompresję lub otulają szczeniaka, co również może pomóc mu zachować spokój podczas podróży.
 3. Ułóż szczeniaka tak, aby był zwrócony w kierunku podróży. Dr Jennifer Jones Shults, DVM, CCRT, z Veterinary Rehabilitation and Pain Management Hospital w Cary, North Carolina mówi: „Centrum oczne w mózgu szczeniaka nie rozwinęło się tak naprawdę na tyle, aby rozumiało chodzenie do tyłu; rozumieją chodzenie do przodu”.
 4. Rozwiń nieco okna. Wyrównanie ciśnienia i uzyskanie świeżego powietrza pomaga niektórym psom poczuć się lepiej.
 5. Jeśli twój Jeśli szczeniak nie jest wystarczająco duży, aby widzieć przez okno, spróbuj użyć fotelika podwyższającego, który pomoże mu poczuć się stabilnie i pozwoli mu widzieć przez okno.
 6. Jeśli Twój szczeniak dostaje choroby lokomocyjnej, patrząc przez okno, spróbuj zablokować mu widok na zewnątrz za pomocą przykrytej klatki, zakładając rolety przeciwsłoneczne na okna znajdujące się najbliżej niego lub rozciągając prześcieradło na przednie i tylne zagłówki, aby stworzyć „psi fort” na tylnym siedzeniu.
 7. Rób częste postoje, nie tylko po to, aby szczeniak mógł się obwąchać i rozprostować nogi, ale także po to, aby jego mózg odpoczął od potencjalnie sprzecznych sygnałów sensorycznych, które mogą powodować chorobę lokomocyjną.
 8. Zacznij od krótkich, częstych podróży do szczęśliwych miejsc, powoli budując jego tolerancję i radość z przebywania w samochodzie.
 9. Jeśli Twój szczeniak ma chorobę lokomocyjną, zachowaj spokój. Zdenerwowanie może łatwo spotęgować niepokój szczeniaka.

Potrzeba trochę dodatkowej cierpliwości i zrozumienia, ale z Twoją pomocą szczeniak prawdopodobnie wyrośnie na psa, który nie może się doczekać, kiedy usłyszy pytanie: „Chcesz się przejechać?”.

READ MORE ⇒ Best Crash-Tested Dog Harnesses For Traveling By Car

Co jeśli Twój pies nadal dostaje choroby lokomocyjnej?

Posiadanie psa, który choruje w samochodzie nie oznacza, że nie będziecie mogli cieszyć się wspólnymi wakacjami. Oto kilka wskazówek, które sprawią, że wasze wycieczki będą udane dla całej rodziny

:

 • Odwiedź nadające się do chodzenia, przyjazne zwierzętom miasta, które są łatwe do poruszania się pieszo i mają mnóstwo przyjaznych dla psów restauracji i zajęć.
 • Wybierz ośrodek przyjazny psom, a nigdy nie będziesz chciał go opuścić! Szukaj takich udogodnień jak szlaki turystyczne, sporty wodne i pola do gry w disc golfa, a także przyjaznych dla psów opcji gastronomicznych.
 • Plażowicze wiedzą, że nie ma nic lepszego niż chwycenie książki, parasola i ręcznika i spędzanie każdego dnia na piasku i w wodzie. Znajdź odpowiednią plażę, a Twój pies będzie mógł do Ciebie dołączyć!
 • Pobyt na wakacjach nie musi być kompromisem. Jeśli odkryjesz, że Twój pies naprawdę nie może jeździć w samochodzie przez dłuższy czas bez zachorowania, znajdź najbliższy hotel przyjazny zwierzętom domowym, powiedz wszystkim, że wyjeżdżasz i spędź kilka dni rozpieszczając siebie i swojego najlepszego kumpla długimi spacerami, leniwymi drzemkami, serwisem pokojowym i całonocnymi maratonami filmowymi. Może nie pokonasz wielu kilometrów, ale będzie to podróż, której nigdy nie zapomnisz.

READ MORE ⇒ Planowanie przyjaznej dla zwierząt podróży drogowej

Odkrycie, że Twój szczeniak lub pies ma „problemy z samochodem” może być rozczarowujące, ale zrozumienie problemu jest ważnym krokiem w znalezieniu ulgi. I choć dalekie podróże mogą nie być w przyszłości udziałem Twojego psa, nie oznacza to, że nie możecie wspólnie przeżywać fantastycznych przygód.

Zobacz także

(Odwiedzono 9,187 razy, 1 wizyta dzisiaj)

Powiązane artykuły
Psy

Przyjazne psom plaże, wycieczki łodzią, przejażdżki pociągiem i nie tylko na Florydzie!

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Psy

Pomysły na przygody przyjazne zwierzętom jesienią i zimą

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Psy

6 kroków do skłonienia psa do pozowania do zdjęć

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.