Psy

Co zrobić, gdy pies lub kot zostanie użądlony przez pszczołę?

Zobacz także

Odkrywanie nowych miejsc ze zwierzętami często wiąże się ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. A przebywanie na łonie natury oznacza większe prawdopodobieństwo natknięcia się na żądlące owady. W tym poście dowiesz się, co zrobić, jeśli Twój pies lub kot zostanie użądlony przez pszczołę.

Nikt nie lubi być żądlony. Będzie to co najmniej niewygodne. A ponieważ psy i koty mogą mieć reakcje alergiczne podobne do ludzi, użądlenie przez pszczołę może być poważnym zmartwieniem. Na szczęście istnieją pewne kroki, które można podjąć, aby trzymać pszczoły na dystans.

Unikaj konfrontacji

Najbezpieczniejszą strategią jest unikanie konfrontacji z niewłaściwym owadem… choć przekonanie zwierząt domowych do współpracy może być trudne! Dlatego ważne jest, aby podjąć pewne środki ostrożności, aby pomóc psu lub kotu trzymać się z dala od pszczół.

Zacznij na swoim podwórku od uprawy roślin takich jak chryzantemy, trawa cytrynowa lub pierwiosnek, które nie przyciągają pszczół. Gdy Ty i Twój zwierzak przebywacie na zewnątrz, palcie świece cytronelowe i nie zostawiajcie jedzenia na zewnątrz. I upewnij się, że nauczyłeś swojego psa „zostaw to” za każdym razem, gdy kusi go, by wsadzić nos tam, gdzie nie należy.

Twój pies lub kot został użądlony przez pszczołę – co teraz?

Mimo to, nawet jeśli podejmiesz wszelkie środki ostrożności, wypadki się zdarzają. Zwierzęta mogą zostać użądlone w pysk, w jamę ustną, w łapy lub w inne części ciała, jeśli zaatakują pszczołę, usiądą na niej lub na nią nadepną. Najlepiej więc być przygotowanym!

Jak sprawdzić, czy zwierzę zostało użądlone?

Jeśli nie widzisz, jak twój pies lub kot zostaje użądlony przez pszczołę, musisz poszukać innych wskazówek. Sprawdź, czy nie ma obrzęku, obmacywania twarzy lub obsesyjnego lizania. Są to oznaki, że twój najlepszy przyjaciel spotkał się z biznesowym końcem żądła.

Jeśli zauważysz te objawy, musisz uważnie obserwować swojego zwierzaka przez kilka następnych godzin. Niektóre zwierzęta, podobnie jak niektórzy ludzie, są bardzo wrażliwe na toksyny owadów. W takich przypadkach u zwierzęcia może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, ciężka reakcja alergiczna, która może spowodować zatrzymanie układu krążenia.

CZYTAJ WIĘCEJ ⇒ Co powinieneś wiedzieć o weterynarzach ratunkowych (zanim będziesz ich potrzebować)

Oznaki poważnej reakcji alergicznej na użądlenie pszczoły

Jeśli zauważysz którykolwiek z poniższych objawów, które zwykle występują w ciągu godziny od użądlenia, NIE WOLNO zwlekać z uzyskaniem pomocy weterynaryjnej:

1. Ciężki i obfity obrzęk (np. całej twarzy, a nie tylko wargi)

2. Trudności w oddychaniu lub zwiększony wysiłek oddechowy prawdopodobnie spowodowany obrzękiem gardła

3. Bardzo blade lub zabarwione na niebiesko błony śluzowe (wewnętrzne wargi i dziąsła)

4. Szybki i/lub nieregularny puls

5. Wydłużony czas napełniania naczyń włosowatych (patrz „Sprawdzanie parametrów życiowych zwierzęcia”, ale jeśli dziąsła są blade lub powrót koloru do dziąsła po naciśnięciu palcem trwa dłużej niż 2 sekundy, zwierzę wymaga natychmiastowej opieki medycznej).

Postępowanie w przypadku użądlenia przez pszczołę

Nawet jeśli zwierzę nie wydaje się mieć poważnej reakcji, użądlenie może być nadal bolesne. Trzymaj go blisko, zbierając następujące przedmioty:

  • Zimny okład
  • Soda oczyszczona lub środek zmiękczający do mięsa zawierający papainę
  • Epi-pen, jeśli zwierzę miało wcześniej kontakt z pszczołami i jest uczulone
  • Strzykawka
  • z

  • wodą
  • , zakraplacz do oczu lub butelka z rozpylaczem
  • Difenhydramina/Benadryl®.
    (Uwaga: TZakupiony produkt powinien zawierać difenhydraminę jako jedyny składnik aktywny. Niektóre produkty zawierają dodatkowe składniki, takie jak ksylitol (w syropach Benadryl bez cukru) lub środki zmniejszające przekrwienie, takie jak pseudoefedryna. Zarówno ksylitol, jak i pseudoefedryna są potencjalnie śmiertelne dla psów. Dlatego należy skonsultować się z weterynarzem i rozważać podawanie Benadrylu tylko wtedy, gdy zawiera difenhydraminę i nic więcej).

W zależności od tego, gdzie pies lub kot został użądlony przez pszczołę, istnieją pewne kroki, które można podjąć, aby przyspieszyć ich powrót do zdrowia.

JEŚLI UŻĄDLENIE ZNAJDUJE SIĘ W JAMIE USTNEJ:

– Podać zwierzęciu kostkę lodu lub niewielką ilość lodowatej wody, aby zminimalizować obrzęk.

– Natychmiast zasięgnij porady lekarza weterynarii, ponieważ błony śluzowe jamy ustnej szybciej wchłoną toksynę owada. Jeśli język zwierzęcia spuchnie, wykonanie oddechu ratunkowego może być niemożliwe, a weterynarz będzie najlepiej przygotowany do udzielenia pomocy.

JEŚLI UŻĄDLENIE ZNAJDUJE SIĘ W INNYM MIEJSCU NA CIELE:

Żądło może być ukryte w futrze zwierzęcia lub mogło już zostać usunięte łapą. Jeśli jednak możesz je zobaczyć, odepchnij je kartą kredytową, patyczkiem do lodów lub paznokciem. Nie wyciągaj żądła palcami lub pęsetą, ponieważ możesz przebić woreczek z trucizną, umożliwiając przedostanie się większej ilości toksyny do organizmu zwierzęcia.

Jeśli masz epi-pen przepisany specjalnie dla Twojego zwierzęcia z powodu wcześniejszych reakcji alergicznych, przeczytaj i postępuj zgodnie z załączonymi instrukcjami. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii, ponieważ może wystąpić anafilaksja.

Jeśli możesz zlokalizować miejsce użądlenia, posmaruj je pastą wykonaną z 1 łyżki stołowej sody oczyszczonej lub zmiękczacza do mięsa zmieszanego z kroplą wody. (Środek zmiękczający mięso i soda oczyszczona mają odczyn zasadowy i przeciwdziałają kwasowości toksyny. Ponadto papaina zawarta w środkach zmiękczających rozkłada białko toksyny).

Podać difenhydraminę (lek przeciwhistaminowy Benadryl®). Chociaż lek ten jest ogólnie uważany za bezpieczny dla kotów i psów, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu ustalenia właściwej dawki. Omów również wszelkie inne leki przyjmowane przez zwierzę i wszelkie istniejące wcześniej schorzenia. Difenhydramina pomoże złagodzić łagodne reakcje alergiczne i sprawi, że zwierzę będzie senne, co pozwoli mu się zrelaksować i zapobiegnie drapaniu miejsca użądlenia. Jeśli obrzęk utrzymuje się dłużej niż 6-8 godzin, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu dalszego leczenia.

Zastosuj zimny okład, aby zmniejszyć obrzęk, ale usuwaj go co kilka minut, aby uniknąć odmrożenia. Umieszczenie zimnego okładu w wilgotnej ściereczce pomoże zapobiec nadmiernemu wychłodzeniu skóry zwierzęcia.

Wskazówka homeopatyczna: Apis Meliffica, znany również jako Honey Bee, może pomóc ciału w zmniejszeniu pieczenia lub kłującego bólu.

CZYTAJ WIĘCEJ ⇒ Jak sprawdzić, czy pies ma gorączkę?

Przygotowania do podróży ze zwierzętami

Oczywiście użądlenia pszczół nie zawsze zdarzają się, gdy jesteś w domu. Upewnij się więc, że przedmioty potrzebne do leczenia użądlenia przez pszczołę znajdują się w apteczce w samochodzie i plecaku turystycznym.

Ponadto, jeśli Twój zwierzak jest zbyt duży, aby zmieścić się w plecaku, rozważ zakup chusty ratunkowej (link partnerski), która pozwoli Ci przenieść go z powrotem do samochodu.

Bycie przygotowanym pozwala szybko poświęcić zwierzęciu uwagę, której potrzebuje. A im szybciej poczuje się lepiej, tym szybciej oboje będziecie mogli wrócić do zabawy.

CZYTAJ WIĘCEJ ⇒ Zrób apteczkę pierwszej pomocy dla swojego samochodu

O autorze: Denise Fleck szkoliła się w 12 krajowych organizacjach prozwierzęcych i nauczyła ponad 10 000 miłośników zwierząt umiejętności ratowania życia. Opracowała kursy, napisała dziewięć książek i stworzyła linię zestawów pierwszej pomocy dla zwierząt domowych i plakatów, aby ludzie mogli pomóc swoim zwierzętom PRZED uzyskaniem opieki weterynaryjnej.

Amazon Affiliate Disclosure: GoPetFriendly.com LLC jest uczestnikiem programu Amazon Services LLC Associates Program, afiliacyjnego programu reklamowego mającego na celu zapewnienie właścicielom stron internetowych środków do zarabiania na opłatach reklamowych poprzez reklamowanie i linkowanie do amazon.com, audible.com i innych stron internetowych, które mogą być powiązane z programem Amazon Service LLC Associates Program. Jako partner Amazon, właściciel tej strony zarabia prowizję od kwalifikujących się zakupów.

Zobacz także

(Odwiedzono 8 121 razy, 1 wizyta dzisiaj)

Powiązane artykuły
Psy

Pomysły na przygody przyjazne zwierzętom jesienią i zimą

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Psy

6 kroków do skłonienia psa do pozowania do zdjęć

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Psy

Disney Vacation Club planuje pierwszy ośrodek przyjazny zwierzętom

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.