Rośliny domowe

Cryptanthus Earth Star: Jak uprawiać tę efektowną bromeliadę wewnątrz pomieszczeń?

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Cryptanthus hybridsKolorowo

wzorzyste rozety sprawiają, że Cryptanthus Earth Star jest obowiązkowym elementem kolekcji roślin domowych.

Wibrujące, różowe Earth Stars są urzekające w doniczkach. Zdjęcie ©Vrabelpeter1

Jak rośnie C

ryptanthus Earth Stars

W swoim rodzimym brazylijskim środowisku Cryptanthus Earth Stars są roślinami lądowymi, rosnącymi na dnie lasu deszczowego w postaci pozbawionych łodyg rozetek wąskich liści o karbowanych, kolczastych brzegach

.

Ten trzymający się ziemi tropik jest delikatną, wiecznie zieloną byliną, preferującą te same ciepłe temperatury co my, co sprawia, że łatwo go zadowolić w pomieszczeniach.

Małe, młode rośliny będą dobrze się rozwijać w terrarium, skąpane w wilgoci i pośrednim świetle słonecznym. Podczas gdy niektóre odmiany pozostają dość małe, rozrastając się do 15 cm szerokości, inne rosną do 35 cm szerokości i mogą wymagać usunięcia i posadzenia w osobnej doniczce.

Łatwo zrozumieć, dlaczego Cryptanthus Earth Stars zyskuje coraz większą popularność. Kolorowe hybrydy są atrakcyjne same lub obok innych tropikalnych roślin domowych lubiących wilgoć.

Zadbaj o ich szczęście, a będziesz się nimi cieszyć przez długi czas. Earth Stars żyją do 10 lat – dłużej niż większość Bromeliad. I to ci się spodoba – możesz rozmnażać „młode”, które rosną wokół rośliny macierzystej, aby stworzyć stałą kolekcję.

Cryptanthus wygląda najlepiej oglądany z góry. Zdjęcie ©Ferli Achirulli Kamaruddin

Problemy z kryptantusem, rozwiązania i odpowiedzi

Zastanawiasz się kiedy przesadzać? Przesadzaj wiosną co kilka lat, głównie po to, aby zapewnić Cryptanthusowi świeże podłoże, które z czasem staje się zbite. Bromeliada ta ma płytkie korzenie i lubi być związana z doniczką, więc w razie potrzeby przesadź ją do doniczki większej o 1 cal (2,5 cm). Jest to dobry moment na usunięcie odrostów i posadzenie ich osobno, aby dać roślinom więcej miejsca do rozrastania się. Należy używać doniczek z otworami drenażowymi, aby zapobiec zamoknięciu podłoża, co może prowadzić do gnicia korzeni. Ponieważ Earth Star ma płytkie korzenie, wystarczy szeroka, płytka donica.

Matowe, blade liście nie otrzymują wystarczającej ilości światła. Przenieś roślinę bliżej okna, ale trzymaj ją z dala od gorącego, bezpośredniego słońca, które może spalić jej liście.

Brązowe, wyschnięte liście są objawem suchego powietrza lub suchego podłoża. Pomieszczenia mogą stać się bardzo suche w miesiącach zimowych – może być konieczne zwiększenie wilgotności w pobliżu rośliny. Zobacz porady na temat wilgotności powietrza poniżej.

Coś dokucza twojej bromelii? Bromelie nie mają zbyt wielu szkodników, ponieważ mają gęste liście i preferują wysoką wilgotność. Jednakże, będziesz chciał sprawdzić swoje rośliny pod kątem brązowych, dyskowatych owadów zwanych skalnikami. Należy również zwrócić uwagę na mączniaki, które wyglądają jak białe, rozmyte plamki w szczelinach liści. Odizoluj każdą zaatakowaną roślinę i potraktuj ją od razu, aby zapobiec zarażeniu innych roślin domowych.

Czy Cryptanthus jest trujący? Nie, jest nietoksyczny dla ludzi, kotów i psów.

Czy Cryptanthus Earth Stars kwitnie? Tak, kwitną. Małe, 5-klapowe kwiaty są zazwyczaj białe i zakwitają na dojrzałych roślinach. Kwiaty są jednak małe, ukryte wśród liści i ledwo zauważalne. To właśnie olśniewające, wzorzyste liście stanowią atrakcję.

Egzotyczna odmiana 'Pink Starlite’ nadaje każdemu pomieszczeniu pełnię blasku.ty dramatu. Zdjęcie ©Hilmawan Nurhatmadi

Cryptanthus Odmiany

Cryptanthus to rodzaj obejmujący około 20 gatunków. Wprowadzane są coraz to nowe odmiany, oferujące porywające kombinacje kolorów i wzorów.

Najbardziej popularne odmiany Earth Star charakteryzują się różowymi lub czerwonymi paskami na zielonych liściach. Do moich ulubionych odmian należą 'Red Star’ i 'Pink Starlite’.

Pielęgnacja Cryptanthus Earth Star

Pochodzenie: BrazyliaWysokość

:

Około 6 in (15 cm)

Światło: Najlepszy kolor liści uzyskasz trzymając tę roślinę domową w jasnym miejscu, z dala od bezpośredniego słońca. Silne nasłonecznienie może spowodować brązowe plamy na liściach. Nie masz miejsca dla swojej Earth Star w pobliżu okna? Ustaw ją pod lampą do podświetlania roślin w pomieszczeniu. Trzymaj światło około 6-10 cali (15-25 cm) nad rośliną przez około 12 godzin dziennie.

Podlewaj: Staraj się utrzymywać korzenie lekko wilgotne wiosną i latem, ale nie mokre. Cryptanthus nie ma łodygi i ma płytkie korzenie, co sprawia, że jest podatny na gnicie, jeśli podłoże w doniczce jest mokre. Podlewaj oszczędnie jesienią i zimą, kiedy wzrost jest wolniejszy, ale nie pozwól, aby korzenie całkowicie wyschły. Bromy są wrażliwe na chlor i fluorki zawarte w wodzie wodociągowej. Używaj wody destylowanej lub deszczówki i pozwól jej najpierw ogrzać się do temperatury pokojowej. Rośliny domowe nie znoszą zimnej wody!

Wilgotność: Earth Stars chcą wyższej niż przeciętna wilgotności. Staraj się utrzymać co najmniej 50% wilgotności względnej w pobliżu rośliny; najbardziej efektywnym sposobem jest ustawienie rośliny na tacy wilgotności lub użycie nawilżacza pokojowego z chłodną mgiełką. Powietrze w pomieszczeniach może stać się bardzo suche w miesiącach zimowych, bez naszego zauważenia. Dobrym pomysłem jest użycie monitora wilgotności, a nie zgadywanie.

Temperatura: Średnia do ciepłej (65-80°F/18-27°C). Cryptanthus Earth Star będzie tolerował minimum 60°F/16°C. Zimą należy chronić roślinę przed zimnymi podmuchami z okien i drzwi. Osłaniaj ją także od otworów wentylacyjnych.

Gleba: Mieszanka doniczkowa dla bromelad lub storczyków Nawóz

: Podawaj co miesiąc wiosną przez lato zrównoważony nawóz rozpuszczalny w wodzie. Lub zamgławiać liście słabym nawozem dolistnym raz w miesiącu.

Rozmnażanie: Odciąć odrosty (pups), gdy osiągną 3 in (7,5 cm) wysokości i posadzić je w świeżej, ledwo wilgotnej mieszance doniczkowej. Utrzymuj wysoką wilgotność dla młodych przez pierwszy miesiąc.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Ixora Coccinea: Uprawa kwiatów Flame of the Woods w doniczce

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja pelargonii bluszczolistnej: Jak uprawiać kwiaty pelargonii w pomieszczeniach?

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Mandevilla, wskazówki dotyczące uprawy i treningu Mandevilla Vine

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.