Zdrowie zwięrząt

Czy heterochromia jest szkodliwa dla Twojego psa?

Zobacz także

Czy twój pies ma dwa różne kolory oczu? Niektóre psy tak mają i nazywa się to heterochromią. Jedno z oczu psa będzie wydawało się niebieskie lub niebiesko-białe, co jest spowodowane brakiem melaniny.

Pigment melanina zapewnia psu kolor oczu, sierści i skóry. Ilość melaniny obecnej w tęczówce psa, pigmentowanej tkanki, która otacza jego źrenicę, określa kolor oczu psa. Im ciemniejsze będą oczy, tym bardziej skoncentrowana jest melanina. Na przykład, jeśli pies ma zarówno brązowe, jak i niebieskie oczy, brązowe oko często będzie miało większe stężenie melaniny niż niebieskie oko.

Dotyczy to nie tylko psów, ale także kotów, koni, a w rzadkich przypadkach także ludzi. U psów heterochromia jest często dziedziczna, co oznacza, że jest przekazywana przez genetykę. Jednakże, w wyniku urazu oka lub choroby, może się ona rozwinąć również w późniejszym okresie życia. Dziedziczna heterochromia jest często nieproblematyczna, ale jeśli kiedykolwiek zauważysz, że któreś z oczu Twojego psa zmienia kolor, powinieneś sprawdzić ich oczy u lekarza weterynarii.

Heterochromia jest powszechna u takich ras jak australijskie psy do bydła, owczarki australijskie, Border collie, chihuahuas, jamniki i dalmatyńczyki.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, psy z genetyczną heterochromią mają normalny wzrok pomimo pojawienia się różnokolorowych oczu. Innym powszechnie panującym błędnym przekonaniem jest to, że u psów z heterochromią mogą wystąpić problemy ze słuchem. Chociaż dalmatyńczyki z heterochromią mają większą częstość występowania głuchoty.

Zobacz także

Jak już wspomniano, uraz oka lub stan chorobowy może spowodować heterochromię nabytą. Jeśli zauważysz, że oczy Twojego psa zmieniają kolor, natychmiast zabierz go do weterynarza. Nabyta heterochromia może wyglądać podobnie do kilku chorób oczu, w tym zaćmy i jaskry.

Powiązane artykuły
Zdrowie zwięrząt

Najlepsze firmy ubezpieczeniowe dla zwierząt w USA: Wszystko, co musisz wiedzieć - Pet Blog

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Zdrowie zwięrząt

7 podstawowych wskazówek, jak dbać o zdrowie i kondycję kotów - Pet Blog

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Zdrowie zwięrząt

7 wskazówek, jak zapobiegać lękowi separacyjnemu u psów

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.