Koty

’Inside the Mind of a Cat’ produkcji Netflixa recenzja 2022: Za i przeciw.

Zobacz także

Nasz werdykt końcowy

Dajemy „Inside the Mind of a Cat” ocenę 4 na 5 gwiazdek.

Niedawno wydany dokument na Netflixie próbuje zmienić to, jak patrzymy na koty. Grupa kocich specjalistów i pełen pasji reżyser wykorzystują naukę i historię, aby zakwestionować twoje postrzeganie.

Możesz zapytać, dlaczego chcesz usiąść i obejrzeć 67-minutowy dokument o kotach, kiedy możesz przewijać TikTok i oglądać filmy o kotach, aż krowy przyjdą do domu. Podczas gdy ten dokument nie jest może pełen klipów z kocimi zoomami lub kotami próbującymi, ale nieudanie, skakać po przedmiotach domowych, jest on pełen interesujących faktów i naukowego spojrzenia na zachowanie i historię kotów.

KsiążkaInside the Mind of a Cat analizuje zachowanie kotów z punktu widzenia naukowców, kocich behawiorystów i miłośników kotów. Przyjrzyjmy się bliżej, czego można się spodziewać po tym dokumencie i dowiedzmy się więcej o ludziach, którzy go nakręcili.

Szybkie spojrzenie

Czas trwania:67 minut
Rating:TV-PG
Data wydania:18 sierpnia 2022 r.
Kraj pochodzenia:Stany Zjednoczone

Kto wyreżyserował ten dokument?

Inside the Mind of a Cat został wyreżyserowany przez Andy’ego Mitchella, operatora filmowego, pisarza i producenta. Jak podaje jego strona internetowa, jest on czterokrotnym zdobywcą nagrody Emmy, reżyserem, scenarzystą, opowiadaczem i operatorem (między innymi).

Mitchell pracuje w branży od ponad 20 lat, więc jego zainteresowania nie zawsze skupiały się na kotach. W zasadzie nie ma rzeczy, o której nie stworzyłby dokumentu. Od Sasquatcha po diamenty, od Jezusa po mnichów buddyjskich – nic nie jest wykluczone.

Purr-idealne ujęcie fizjologii

Dokument rozpoczyna się od spojrzenia na fizjologię kotów. Dr Bruce Kornreich, dyrektor Cornell Feline Health Center i fizjolog kotów, użycza swojej wiedzy w tym segmencie.

Dr Kornreich wyjaśnia, że koty są być może idealnym drapieżnikiem lądowym pod względem cech fizycznych, zachowania i percepcji. Mówi, że kocie DNA nie zmieniło się zbytnio w ciągu 10 000 lat i że właściciele kotów w zasadzie mają w swoich domach dzikie zwierzę.

Mówi o kocim kręgosłupie i o tym, że mają więcej kręgów niż większość ssaków. Ich kręgi mają między sobą dyski amortyzujące, które sprawiają, że kręgosłup jest wyjątkowo elastyczny. To właśnie ta elastyczność sprawia, że koty są szybkimi biegaczami.

Koty są również doskonałymi skoczkami (choć filmy wirusowe mogą sprawić, że uwierzysz, że jest inaczej) dzięki sprawnemu układowi mięśniowemu. Są one jednymi z niewielu zwierząt, które aktywują 100% swoich mięśni podczas skoku i mogą rzeczywiście skakać na wysokość od pięciu do sześciu razy większą niż ich długość. W filmie porównano ten wyczyn do skoku człowieka nad żyrafą.

Każdy długoletni właściciel kota może opowiedzieć o elastyczności swojego pupila, zwłaszcza gdy przekrzywia on swoje ciało, aby znaleźć wygodną pozycję do drzemki, a także o swoich imponujących umiejętnościach skokowych. Ten segment dokumentu jest korzystny głównie dla osób, które nigdy wcześniej nie posiadały kota ani nie widziały go w akcji.

Mruczące zachowanie kota, wyjaśnione

Jedną z najciekawszych części tego dokumentu był wgląd w zachowanie kota. Każdy właściciel kota może zaświadczyć, że czasami ich kot robi coś dziwnego z pozornie bez powodu (zoomies, anyone?). W dokumencie wzięto głębsze nurkowanie na niektórez tych różnych zachowań, aby pokazać, że koty są o wiele bardziej złożone, niż społeczeństwo daje im kredyt.

Na przykład, jeśli kiedykolwiek czułeś, że twój kot czytał w twoich myślach lub rozumiał twój nastrój, nie jesteś szalony. Koty nauczyły się stać empatami, aby nie tylko dostosować się do swoich środowisk, ale także przetrwać. Mogą odebrać nasze uczucia.

Inny ciekawy wniosek z dokumentu dotyczący zachowania kotów pochodzi od jednego z autorów dokumentu, dr Saho Takago z Japonii. Zauważyła ona, że koty mają różnice społeczne w zależności od kultury, w której są wychowywane. Takago przeprowadziła eksperymenty, które sugerują, że koty w Japonii są mniej wygodne w nieznanych przestrzeniach niż ich amerykańskie odpowiedniki. Może to wynikać z faktu, że Japończycy rzadko organizują duże spotkania w swoich domach, więc ich koty nie są tak chętne do przebywania wśród obcych. Ponadto, japońskie koty są trzymane głównie w domach, więc nie miały okazji poznać innych miejsc niż ich domy.

Dokładna lekcja syczenia

Mitchell i jego koci specjaliści zagłębiają się w mało znaną historię kotów oraz w to, jak zmieniały się nasze relacje z nimi w ciągu ostatnich 10 000 lat. Historia ta jest opowiedziana w łatwy do zrozumienia i zabawny sposób, uzupełniona o słodkie animacje idealne dla młodszych widzów.

Przez długi czas uważano, że ludzie po raz pierwszy zaczęli udomawiać koty około 4 000 lat temu w starożytnym Egipcie. Jednak odkrycia archeologiczne pokazują, że koty były częścią naszego życia znacznie wcześniej.

W 2004 roku w późnej epoce kamiennej w miejscu pochówku na wyspie Cypr w basenie Morza Śródziemnego odkryto jednak kość szczękową kota. Uważa się, że w chwili śmierci kot miał zaledwie osiem miesięcy i został pochowany wraz ze swoim ludzkim właścicielem. Data pochówku jest trudna do ustalenia, ale znacznie wyprzedza jakąkolwiek cywilizację egipską.

Dokument sugeruje, że dzikie koty z wyspy zostały prawdopodobnie sprowadzone tam, aby utrzymać szczury na dystans. Uważa się, że to właśnie wtedy rozpoczął się związek między ludźmi a kotami.

Szkolenie kotów – wszystko da się zrobić na łapach

Większość ludzi uważa, że koty są nie do wytrenowania lub przynajmniej są o wiele trudniejsze do wytrenowania niż ich psie odpowiedniki. Choć może to być prawdą w przypadku niektórych kotów, dokument pokazuje, że cierpliwość i zaangażowanie sprawiają, że wszystko jest możliwe.

Koty Savitsky pojawiają się w filmie na krótko, ale zapadają w pamięć. To rodzina z Ukrainy, która wyróżnia się w szkoleniu kotów. Występowali w 13. sezonie America’s Got Talent, ale niestety zostali wyeliminowani w ćwierćfinale. Ich ludzcy właściciele, Maryna i Svitlana, wyjaśniają swój styl szkolenia, a nawet pokazują niektóre z ich umiejętności.

Strona mniejsza o łapy

Nie każdy film dokumentalny jest doskonały. Podczas gdy Inside the Mind of a Cat robi wiele rzeczy dobrze, niektóre aspekty mogą być trafione lub chybione dla niektórych widzów.

Czuje się trochę pospieszny i niezorganizowany w niektórych częściach. Na przykład, mówili krótko o historii kotów na początku dokumentu przed skokiem do segmentu o zachowaniu kota. Następnie, w połowie filmu, zagłębiają się nieco w historię kotów. To może czuć się chaotyczne dla niektórych widzów.

Czasami życzyliśmy sobie, aby zagłębili się jeszcze bardziej, ponieważ mieliśmy wrażenie, że w niektórych tematach po prostu skąpią powierzchni.

Wiele informacji może być zbędnych dla doświadczonych właścicieli kotów. Jeśli kiedykolwiek żyłeś z kotami, prawdopodobnie nie nauczysz się niczego nowego.reaking.

Końcowe przemyślenia

Inside the Mind of a Cat to interesujący dokument, zwłaszcza jeśli jesteś wkrótce właścicielem kota, który adoptuje swojego pierwszego. Zapomnij o wszystkim, co myślisz, że wiesz o kotach i ich dziwacznych zachowaniach i przytul się do swojego ukochanego kotka, aby obejrzeć ten łatwy do strawienia dokument.

Jeśli masz dzieci, Inside the Mind of a Cat jest doskonałym wprowadzeniem do zachowania i historii kotów. Nie wspominając o tym, że jego długość i kolorowe wizualizacje są idealne dla młodych widzów.

Możesz rozważyć obejrzenie tego dokumentu, jeśli jesteś właścicielem kota. Możesz nauczyć się czegoś nowego, ale możesz nie. Ale to wciąż 67 minut uroczych filmów o kotach, a to jest coś, co każdy miłośnik kotów może dostać za.

Zobacz także

Cat mama do Ivy – zadziorny mały kociak ratunkowy, który jest jej jedynym i niepowtarzalnym dzieckiem. Na razie! W ciągu swojego życia poznała szczególną miłość, jaką można znaleźć w więzi z kotem. Posiadając wiele kotów, jest bardziej niż pewna, że ich miłość jest niezrównana, bezwarunkowa i niepodobna do żadnej innej. Z pasją do edukacji społeczeństwa o wszystkim, co można wiedzieć o kotach, ich zachowaniu i ich unikalnych osobowościach, Crystal jest oddana, aby upewnić się, że wszystkie koty i ich właściciele wiedzą, jak ważne jest świadome życie – i miłość!