Rośliny domowe

Jak uprawiać kalateę Orbifolia jako roślinę domową?

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Calathea orbifolia

Odważne, srebrzystozielone paski na dużych, szerokich liściach sprawiają, że ta pochodząca z Ameryki Południowej roślina wyróżnia się w każdej kolekcji roślin domowych.

Nowicjusz na scenie roślin doniczkowych, już dołączył do popularności rodziny roślin modlitewnych. Jedno spojrzenie na te wspaniałe liście pokazuje dlaczego. To marzenie każdego dekoratora.

Dekoracyjne liście sprawiają, że kalatea jest obowiązkową rośliną domową. Zdjęcie © Eva Peters

Nowe liście wyłaniają się ze środka rośliny, ostatecznie osiągając około 25 cm długości. Jest to bujna, pełna roślina, która wymaga trochę opieki, aby dobrze się rozwijać w pomieszczeniach.

Kluczem do utrzymania Calathea orbifolia jest częste podlewanie i zwiększanie wilgotności wokół niej. Jeśli uda Ci się utrzymać wilgoć, której wymaga ta tropikalna roślina, będziesz cieszyć się nią przez wiele lat.

Calathea Orbifolia Problemy, rozwiązania i odpowiedzi

Brązowe końcówki liści są prawdopodobnie spowodowane suchym powietrzem. Ta pochodząca z Ameryki Południowej roślina rozwija się w warunkach wysokiej wilgotności. Nie mówiąc już o przekształceniu domu w mglisty las deszczowy, masz tutaj kilka opcji. Łazienki są czasami dobrym miejscem dla roślin tropikalnych ze względu na wysoką wilgotność; ale tylko wtedy, gdy ma wystarczająco dużo światła. Nawilżacz pokojowy działa cuda, zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy powietrze w pomieszczeniach może stać się wyjątkowo suche.

Suche, brązowe plamy na liściach są spowodowane gorącym, bezpośrednim światłem słonecznym. Trzymaj Calathea orbifolia w jasnym świetle, ale z dala od bezpośredniego słońca.

Liście nie rozwijają się? Kalatea, której liście są zwinięte w dzień i w nocy, prawdopodobnie ma zbyt sucho. Ta pochodząca z lasów deszczowych roślina lubi wilgoć – nie zapominaj o podlewaniu i utrzymywaniu wilgotności wokół niej.

Zastanawiasz się, kiedy przesadzić? Gdy kalatea jest stłoczona w doniczce, korona rośliny wypycha się z podłoża lub gdy widać korzenie wyrastające z otworów drenażowych, zdecydowanie nadszedł czas na przesadzenie. Najlepszą porą jest wiosna, kiedy roślina zaczyna swój najbardziej energiczny okres wzrostu. Odczekaj około miesiąca przed karmieniem nowo przesadzonej rośliny; niektóre korzenie prawdopodobnie pękną podczas przesadzania i mogą ulec poparzeniu nawozem.

Czy kalatea orbifolia jest trująca? Nie, jest bezpieczna dla kotów, psów i ludzi.

Coś przeszkadza Twojej roślinie?

Pajęczyny między liśćmi są często pierwszą oznaką obecności przędziorków. Niestety, te małe stworzenia wyrządzają wiele szkód, wysysając soki ze spodniej strony liści. Pozostawione bez leczenia, szybko się rozmnażają, powodując, że liście wyglądają na suche i nakrapiane żółtymi plamami. Przędziorki preferują ciepłe i suche warunki. Utrzymywanie wysokiej wilgotności wokół Calathea orbifolia spełni podwójną rolę, zapewniając tej tropikalnej roślinie wilgoć, której pragnie, i zniechęcając do ataku.

Stale wilgotne mieszanki doniczkowe na bazie torfu przyciągają komary. Te małe, podobne do much szkodniki mogą skakać i pełzać po powierzchni podłoża. Nie są one szczególnie niszczycielskie, ale szybko się rozmnażają i przenoszą się na inne rośliny domowe.

Mszyce przyciąga miękki, nowy wzrost roślin domowych. Są malutkie – sczasami zielone, czarne lub szare – i można je znaleźć na młodych łodygach i liściach. Wysysając soki roślinne, mszyce powodują zwijanie się nowych pędów, ich zniekształcenie lub odbarwienie. Możesz znaleźć spadzię – lepką wydzielinę pozostawioną na liściach lub kapiącą z rośliny na meble. Wszelkie inwazje należy natychmiast zwalczać.

Zbliżenie wspaniałych liści Calathea orbifolia. Zdjęcie © Svitlana Malamatidi

Wskazówki dotyczące pielęgnacji kalatei orbifolii

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wysokość: Do 2 stóp (60 cm)

Światło: Umiarkowane do jasnego, pośrednie światło słoneczne. Gorące, bezpośrednie słońce spowoduje brązowienie liści.

Woda: Podłoże doniczkowe powinno być lekko wilgotne; nigdy nie należy dopuszczać do jego przesuszenia. Dobrym pomysłem jest umieszczenie Calathea orbifolia w pojemniku z otworami drenażowymi. Podlewaj dokładnie, a następnie opróżnij tacę drenażową, aby zapobiec gniciu korzeni. Unikaj nadmiernego podlewania, które może spowodować gnicie korony.

Wilgotność: Kalatee uwielbiają wysoką wilgotność, a ta tropikalna roślina doniczkowa nie jest wyjątkiem. Staraj się utrzymywać wilgotność względną na poziomie 60% przez cały rok. Dobrym pomysłem jest użycie nawilżacza powietrza z chłodną mgiełką w pobliżu rośliny.

Temperatura: Średnia do ciepłej temperatura pokojowa (65-80°F/18-27°C) przez cały rok. Toleruje niską temperaturę 60°F/16°C.

Gleba: Bogata w torf mieszanka doniczkowa; idealna jest mieszanka doniczkowa do fiołków afrykańskich.

Nawóz: Nawozić co miesiąc od wiosny do jesieni zbilansowanym (np. 10-10-10 NPK) nawozem rozpuszczalnym w wodzie.

Rozmnażanie: Podział; duże rośliny należy podzielić wiosną. Calathea orbifolia można podzielić, jeśli wyrosła z niej roślina offsetowa (taka, która ma oddzielną łodygę z dołączonymi liśćmi). Oto jak ją podzielić: Wyciągnij całą roślinę z doniczki, a następnie delikatnie oddziel odsuniętą roślinę, zachowując jak najwięcej korzeni; umieść nową odsuniętą roślinę w jej własnej doniczce. W razie potrzeby dodaj więcej podłoża i dokładnie podlej.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Ixora Coccinea: Uprawa kwiatów Flame of the Woods w doniczce

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja pelargonii bluszczolistnej: Jak uprawiać kwiaty pelargonii w pomieszczeniach?

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Mandevilla, wskazówki dotyczące uprawy i treningu Mandevilla Vine

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.