Ptaki

Kiedy obserwować, a kiedy przeszkadzać ptakom w tym sezonie?

Zobacz także

Większość osób w moim życiu wie o moim entuzjazmie (lub obsesji) na punkcie ptaków. W związku z tym często jestem wzywany do odpowiadania na różne pytania związane z ptakami. Zwykle są to wspaniałe okazje, aby pomóc przyjacielowi lub członkowi rodziny zidentyfikować podwórkowego gościa na podstawie rozmazanego zdjęcia. Czasami jednak jestem proszony o poradę w bardziej skomplikowanych sprawach. Takich jak ratowanie „porzuconego” małego ptaszka lub właściwy sposób postępowania, gdy w pięknie pielęgnowanym domku dla niebieskich ptaków zauważono jajo krowianki.

Powiązany artykuł: Ptasia grypa oznacza katastrofę dla ochrony kondora kalifornijskiego

Frustrujące jest mówienie miłośnikom zwierząt o dobrych intencjach, że najlepszym sposobem działania jest nic nie robić. Prawdę mówiąc, jest to zazwyczaj właściwy wybór. Ponieważ przechodzimy z wiosny do lata, a młode ptaki stawiają pierwsze niebezpieczne kroki poza gniazdami, coraz więcej młodych ptaków w całym kraju padnie ofiarą dobrych intencji.

Porozmawiajmy więc o tym, co zrobić, gdy znajdziemy małego ptaszka, kiedy należy go uratować, co zrobić z uratowanym ptaszkiem i kiedy należy go zostawić w spokoju. Odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi: rzadko. Często ludzie zauważają „małe” ptaki na ziemi w tym sezonie, ponieważ przebywanie na ziemi jest całkowicie normalnym etapem rozwoju ptaka. Młode ptaki opuszczają gniazdo, gdy są gotowe i rozpoczynają naukę latania na ziemi. Ich rodzice są zwykle w pobliżu, obserwując je, karmiąc i opiekując się nimi. Niektóre ptaki zakładają nawet gniazda na ziemi. Jeśli ptak na ziemi wygląda na zdrowego i bez obrażeń, istnieje prawdopodobieństwo, że nie jest konieczna żadna ingerencja.

Jeśli ptak na ziemi ma wszystkie pióra i obawiasz się, że w pobliżu znajduje się pies lub kot, lub nie widziałeś rodziców ptaka od jakiegoś czasu, usuń zwierzęta z tego obszaru. Usuń ptaka z dróg lub ruchliwych obszarów i umieść go pod pobliskim krzakiem. Rodzice zwykle wracają, jeśli jest to bezpieczne.

Jeśli znajdziesz nieopierzone pisklę, poszukaj gniazda. To mit, że rodzice porzucą ptaka, który został dotknięty. Ptaki mają bardzo słabe zmysły węchu. Powrót ptaka do gniazda to najlepsza szansa, jaką można mu dać. Należy pamiętać, że usuwanie dzikiego ptaka z gniazda lub wychowywanie go ręcznie, nawet jeśli wydaje się być w niebezpieczeństwie, jest nielegalne na mocy ustawy o ochronie ptaków wędrownych.

Jeśli nadal nie masz pewności; jeśli ptak jest ranny, rodzice nie wracają lub nie można zlokalizować gniazda, skontaktuj się z rehabilitantem dzikich zwierząt w pobliżu. Młode ptaki wymagają stałej opieki i karmienia. Mogą one zachłysnąć się lub utonąć, jeśli woda lub pokarm zostaną podane przez kogoś, kto nie jest profesjonalistą. Ptaka należy przenieść do ciemnego pudełka po butach wyłożonego czymś miękkim i natychmiast przetransportować do rehabilitanta. W razie wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem dla ptaka są jego rodzice, a ingerencja powinna być podejmowana tylko w ostateczności.

Zobacz także

Popularny artykuł: Kamera Colorado Crane Conservation Coalition już działa

Powiązane artykuły
Ptaki

Jak znaleźć swoje zwierzę duchowe

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie przepiórki (+ zwierzę duchowe i totem)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie wydry (+ zwierzę duchowe, totem i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.