Rośliny domowe

Najlepsze rośliny do terrarium dla Twojego małego ogrodu pod szkłem

Zobacz także

Idealne rośliny do terrarium pochodzą z tropikalnych środowisk.

Ze

względu na ich zamiłowanie do wysokiej wilgotności, dobrze nadają się do wilgotnego środowiska terrarium.

Czy są rośliny tropikalne, które zawsze chciałeś uprawiać, ale nie odważyłeś się spróbować, ponieważ mieszkasz w suchym klimacie? Oto Twoja szansa na uprawę tych nieuchwytnych, egzotycznych roślin – w doskonałym systemie ekologicznym, który sam stworzysz.

Terraria są łatwe do wykonania. Poznaj instrukcje krok po kroku, jak zrobić terrarium.

Małe paprocie, rośliny tropikalne i mchy to idealne rośliny do terrarium. Photo © Marcin Jucha

What Type of Plants to Grow

Wiele tropików będzie się dobrze rozwijać w wilgotnych warunkach. Szukaj małych lub wolno rosnących roślin, które nie zawładną terrarium. Szczególnie atrakcyjne są te o gęstym ulistnieniu.

Oto kilka moich ulubionych

:

  • Maidenhair Fern
  • Polka Dot Plant
  • Peperomia Caperata
  • Nerve Plant
  • Muchołówka Wenus
  • Clubmoss

Rośliny Terrarium na sprzedaż

Wybierz różne rośliny, które różnią się w zwyczaju wzrostu, wysokości i tekstury dla ciekawego krajobrazu.

Inną rzeczą do rozważenia jest rodzaj światła każdy potrzebuje

.

Nie łącz roślin, które lubią jasne światło z kilkoma, które wolą głównie cień. Jeśli nie są kompatybilne, niektóre będą cierpieć.

To dobry pomysł, aby uniknąć roślin kwitnących. Dlaczego. Wiele z nich ma różne wymagania świetlne w ciągu roku. Ponadto, martwe kwiaty mogą być trudne do usunięcia i będzie gnić. Potrzebujesz jeszcze jednego powodu? Większość kwiatów wymaga dobrej cyrkulacji powietrza, aby zapobiec mączniakowi i grzybom. Dość powiedzieć.

Tips for Preparing Plants

Pinch off growing tips and prune tall or spreading plants to keep them from getting too big.

Also, prune any yellow or dead leaves because they will attract mold in the humid environment of a terrarium. Łatwiej jest pielęgnować je teraz niż po ich posadzeniu.

Przed umieszczeniem jakiejkolwiek rośliny w terrarium, przejrzyj ją dokładnie pod kątem obecności owadów, grzybów, pleśni lub zgnilizny korzeni. Nie chcesz dodać tych problemów do swojego miniaturowego systemu ekologicznego, ponieważ są one szczególnie zaraźliwe pod szkłem.

Jak dbać o rośliny

w terrarium

Dobra wiadomość! Gdy terrarium jest już obsadzone, opieka nad nim jest bardzo prosta. Twoje rośliny będą się dobrze rozwijać w ich praktycznie samowystarczalnym środowisku, z dala od przeciągów i suchego powietrza. Oto kilka pomocnych wskazówek, jak utrzymać rośliny w terrarium w zdrowiu:

Podlewaj oszczędnie. Po posadzeniu zraszaj rośliny lub podlewaj je wodą z mieszanki doniczkowej, aby ją nawilżyć. Gdy już się zadomowią, wystarczy podlewać je raz na miesiąc lub dwa. Obserwuj rośliny. Jeśli zaczynają więdnąć, dodaj trochę wody. Zawsze podlewaj lekko. Zbyt dużej ilości wody trudno się pozbyć, ponieważ w zamkniętym pojemniku wyparowuje ona powoli.

Green Thumb Tip

Ponieważ terraria utrzymują wilgotność, nie wymagają tak częstego podlewania jak inne rośliny domowe.

Podlewaj tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha i zawsze podlewaj lekko. Zbyt duża ilość wody spowoduje, że gleba stanie się mokra lub, co gorsza, będzie w niej stała woda, co stworzy idealne środowisko dla grzybów, chorób i szkodników.i gnicie korzeni.

Nie pozwól, aby było parno. Kondensacja na wewnętrznej stronie szyby może być problemem, zwłaszcza zaraz po posadzeniu i pierwszym podlaniu. Jeśli szkło zaparuje i nie będzie się oczyszczać, pozostaw terrarium otwarte na kilka godzin, aby nadmiar wilgoci mógł się ulotnić. Po ustabilizowaniu się ogrodu, ponowne wietrzenie nie powinno być konieczne.

Daj mu światło. Umieść terrarium w miejscu, gdzie będzie miało dużo jasnego światła, ale z dala od bezpośredniego słońca. Bezpośrednie światło słoneczne świecące przez szybę przez godzinę lub dwie spowoduje ugotowanie roślin. Nie masz jasnego miejsca na terrarium? Sztuczne oświetlenie również działa wspaniale.

Przycinaj i

ścinaj

.

Usuń umierające liście, gdy tylko je zauważysz. Będą one prawdopodobnie gnić i przyciągać grzyby. Przycinając końcówki liści, pomożesz niektórym roślinom się rozgałęzić, tworząc bardziej krzaczaste i atrakcyjne rośliny. Przycinanie pomaga także kontrolować ich wysokość, dzięki czemu rośliny nie przerastają swoich pojemników.

Jednym z najwcześniejszych terrariów było Wardian Case, szklane pudełko stworzone przez dr Nathaniela Warda w 1829 roku. Kolekcjonerzy roślin używali go do ochrony roślin przed słonym powietrzem i innymi niekorzystnymi warunkami podczas transportu morskiego.

Wiktoriańscy ogrodnicy wkrótce przekształcili ten pomysł w dekoracyjne terraria, których używamy dzisiaj do przechowywania lubiących wilgoć roślin tropikalnych.

Szklane słoje – te staromodne kopuły używane do ochrony roślin ogrodowych przed mrozem – trafiły do wnętrz. Bardziej popularna niż kiedykolwiek szklana kopuła to piękny sposób na utrzymanie wilgotności dla pojedynczej rośliny tropikalnej.

Nie masz zbyt wiele miejsca? Rośliny domowe można wcisnąć praktycznie wszędzie. Wiszące terrarium nada pomieszczeniu nowoczesny wymiar. Zestawy mini terrariów są łatwe do złożenia, a ich pielęgnacja jest banalnie prosta.

Nie masz czasu? Złożenie małego terrarium jeszcze nigdy nie było tak proste. Sprawdź te zestawy terrariów, które można złożyć w kilka minut.

Zbierz materiały i stwórz wyjątkowy ogród w

słoiku. Zbierz

materiały do terrarium, takie jak narzędzia, mech i kamyki, a także ozdobne kule i słoiki.

Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Ixora Coccinea: Uprawa kwiatów Flame of the Woods w doniczce

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja pelargonii bluszczolistnej: Jak uprawiać kwiaty pelargonii w pomieszczeniach?

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Mandevilla, wskazówki dotyczące uprawy i treningu Mandevilla Vine

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.