Rośliny domowe

Pielęgnacja klonu kwitnącego: Jak uprawiać Abutilon hybridum w pomieszczeniach?

Zobacz także

Kwitnący klon kwitnie w takich samych warunkach, jak jego rodzime tropikalne siedlisko. Jasne światło i ciepło sprawią, że Abutilon będzie dobrze prosperował w Twoim domu – i kwitł przez większą część roku.

Poznaj kwitnący klon

Liście w kształcie liścia klonu nadają mu jedną z popularnych nazw. Czasami nazywane są chińskimi lampionami ze względu na kształt opadających papierowych kwiatów.

Duże, dzwonkowate kwiaty w kolorze czerwonym, różowym, pomarańczowym, żółtym lub brzoskwiniowym pokrywają kwitnące klony od wiosny do jesieni.

Abutilon należy do rodziny Malvaceae, wraz z malwami i malwami. Rodzaj ten obejmuje ponad 100 pięknych kwitnących krzewów. W swoim rodzimym środowisku może dorastać do 3 m wysokości. W pomieszczeniach dobrze jest utrzymywać go na wysokości około 60-90 cm.

Kwitnący klon dobrze reaguje na przycinanie, więc nie bój się mocno przyciąć go wiosną – usuwając do jednej trzeciej rośliny. Przycinaj wiosną, zanim rozpocznie się najbardziej energiczny wzrost. Regularne przycinanie Abutilon sprawi, że roślina będzie mała i nie stanie się długonoga. Ponadto należy uszczypnąć końcówki wzrostu, aby pobudzić rozgałęzianie.

Kwitnące klony od dawna są popularnymi roślinami domowymi. W rzeczywistości będą się dobrze rozwijać w doniczkach, o ile będziesz w stanie zaspokoić ich potrzeby w zakresie światła słonecznego, ciepła i wilgoci.

Podlewajdokładnie. Nierównomierne podlewanie może skutkować suchymi kieszeniami w glebie. Suche korzenie szybko spowodują więdnięcie rośliny, która może stracić liście i kwiaty. Zawsze używaj doniczki z otworem drenażowym, aby zapobiec zawilgoceniu gleby, co może prowadzić do gnicia korzeni.

Rzuć trochę światła. Kwitnący klon potrzebuje dużo światła, aby zakwitnąć. Umieść go przed słonecznym oknem. Jeśli chcesz, możesz przenieść go na zewnątrz w ciepłe miesiące. Pamiętaj tylko, aby osłonić go przed gorącym, południowym słońcem.

Przesadzaj wiosną, gdy zobaczysz nowy wzrost. Ta roślina kwitnie najlepiej, gdy jest lekko związana z doniczką, więc przenieś ją do doniczki o 1 rozmiar większej tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Uważaj na owady. Mszyce mogą atakować nowy wzrost tej rośliny, pozostawiając lepki osad na liściach. Innym szkodnikiem, na którego należy uważać, są przędziorki. Chociaż trudno je dostrzec, można zauważyć ich drobną sieć między liśćmi i łodygami.

Mieszańce i odmiany Abutilon

Rośliny klonu kwitnącego można kupić w centrach ogrodniczych i na stronach internetowych z dostawą kwiatów. Do wyboru jest wiele pięknych odmian. ’ Red Glory’ obficie kwitnie… ’Pink Lady’ ma jasnoróżowe kwiaty z ciemnoróżowymi żyłkami…’Apricot Glow’ ma złote kwiaty.

Niektóre odmiany mają żółte cętkowane liście, takie jak A. pictum ’Thompsonii’ i ’Gold Dust’.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji klonu kwitnącego

Pochodzenie: Brazylia

Wysokość: Do 3 m (10 stóp), jeśli nie zostanie przycięty. Przycinać regularnie, aby utrzymać roślinę na wysokości maksymalnie 90 cm. Wysokie rośliny wymagają palikowania.

Światło: Jasne światło do pełnego słońca. Chronić przed gorącym, bezpośrednim słońcem w południe, które może przypalić liście. Rośliny, które nie kwitną, nie otrzymują wystarczającej ilości słońca. Umieść roślinę w możliwie najjaśniejszym oknie.

Woda: Podlewaj dokładnieNastępnie pozwól górnemu centymetrowi gleby wyschnąć między podlewaniami. Użyj doniczki z otworami drenażowymi i pamiętaj o opróżnieniu tacy drenażowej po podlaniu, aby zapobiec rozmoczeniu gleby, co może prowadzić do gnicia korzeni. Jeśli kwitnący klon będzie zbyt suchy, szybko zwiędnie.

Wilgotność: Umiarkowana, około 40-50% wilgotności względnej. Wilgotność w pomieszczeniach może drastycznie spaść w miesiącach zimowych. Dobrym pomysłem jest użycie miernika wilgotności w pobliżu rośliny, zamiast zgadywać. Najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie wilgotności dla roślin doniczkowych jest użycie nawilżacza pokojowego z chłodną mgiełką.

Temperatura: Średnia do ciepłej (65-80°F/18-27°C). Te tropikalne rośliny w ogóle nie lubią zimna. Jeśli przeniesiesz roślinę na zewnątrz na lato, przenieś ją z powrotem do środka, jeśli temperatura spadnie poniżej 55°F/13°C w nocy. Niskie temperatury mogą spowodować, że kwitnący klon zrzuci liście i przejdzie w stan uśpienia na zimę.

Gleba: Użyj mieszanki doniczkowej na bazie mchu torfowego.

Nawóz: Nawozić co 2 tygodnie od wiosny do jesieni nawozem rozpuszczalnym w wodzie o wysokiej zawartości fosforu, rozcieńczonym o połowę.

Rozmnażanie: Do rozmnażania kwitnących hybryd klonu najlepiej nadają się sadzonki z miękkiego drewna. Użyj ostrych, wysterylizowanych sekatorów, aby wiosną pobrać 4-calowe (10 cm) sadzonki z wierzchołków pędów. Odetnij liście z dolnej połowy sadzonki. Następnie zanurz odcięte końce w proszku ukorzeniającym przed posadzeniem sadzonek w wilgotnej mieszance doniczkowej na bazie torfu. Nie przesadzaj – wystarczy 3- lub 4-calowa doniczka z otworami drenażowymi. Podłoże powinno być lekko wilgotne. Użyj maty grzewczej, aby zapewnić roślinom stałą temperaturę 70°F/21°C.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Ixora Coccinea: Uprawa kwiatów Flame of the Woods w doniczce

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja pelargonii bluszczolistnej: Jak uprawiać kwiaty pelargonii w pomieszczeniach?

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Mandevilla, wskazówki dotyczące uprawy i treningu Mandevilla Vine

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.