Ptaki

Senat unieważnia decyzję z 2022 r. w sprawie ochrony kurczaka preriowego

Zobacz także

Od 1995 r. Center for Biological Diversity walczy o wprowadzenie zabezpieczeń w celu ochrony kurczaka preriowego. Po dziesięcioleciach procesów sądowych i sporów, w końcu udało się to w 2022 r., kiedy to dwa odrębne segmenty populacji, czyli „DPS”, zostały wymienione w ustawie o zagrożonych gatunkach.

Powiązany artykuł: 500 milionów ptaków migrujących przez Stany Zjednoczone

Mniejszy kurczak preriowy to gatunek głuszca, który jest podobny do cietrzewia, ale ma mniejszy wzrost. Pochodzący z południowych części amerykańskich Wielkich Równin, cietrzew przemierza obecnie bardzo ograniczone siedliska w tym regionie, ponieważ odpowiednie siedliska kurczą się, a populacja cietrzewia maleje. Ochrona jest bardzo poważnym problemem dla tego ptaka, którego Towarzystwo Audubon wymienia jako „ptaka priorytetowego”.

Mimo to walka o wpisanie kurczaka preriowego na listę gatunków zagrożonych była powolna i trudna. Dla osób zaangażowanych w ochronę tego ptaka decyzja Senatu z 3 maja jest tym bardziej frustrująca. Po niecałym roku ochrony na mocy ustawy o zagrożonych gatunkach, senat zdecydował o usunięciu kurczaka preriowego z listy.

Z punktu widzenia ochrony przyrody decyzja o usunięciu kurczaka preriowego jest bezsensowna. Lista gatunków zagrożonych to lista gatunków zagrożonych. Kurczak preriowy, którego liczebność spadła aż o 90 procent jego poprzedniej populacji, jest prawie na pewno zagrożony. Umieszczenie go na liście gatunków zagrożonych jest zgodne z faktami. Jednak dla krytyków ochrona na liście gatunków zagrożonych obejmuje zbyt wiele przepisów. Republikański senator Roger Marshall z Kansas argumentuje, że ochrona zawarta w tej ustawie ograniczyłaby przemysł naftowy i gazowy i może mieć wpływ na ranczerów i rolników w okolicy.

Senator Marshall argumentował, że susza w Kansas była głównym czynnikiem przyczyniającym się do spadku liczebności tych ptaków, a nie ingerencja człowieka i praktyki zarządzania gruntami. Nie jest to zgodne z prawdą. Kurczaki preriowe polegają na rodzimych użytkach zielonych, aby przetrwać. Zanik tych użytków zielonych jest problemem związanym z zarządzaniem gruntami i jest jednym z największych czynników przyczyniających się do spadku liczebności tych ptaków. Spadek, który był na radarze grup ochrony przyrody od lat 1980-tych.

Głosowanie nad uchyleniem ustawy o ochronie zagrożonych gatunków kurczaka preriowego przeszło niewielką większością głosów 50 do 48. Podczas gdy Biden wyraził zamiar zawetowania uchylenia, dla obrońców przyrody wynik ten jest wyczerpujący. Po dziesięcioleciach petycji i procesów sądowych, kurczakowi preriowemu po raz kolejny grozi wyginięcie bez ochrony wynikającej z ustawy o zagrożonych gatunkach.

Zobacz także

Popularny artykuł: Mieszkańcy wyspy Phillip ograniczają sztuczne oświetlenie, aby pomóc pisklętom mewy śnieżnej

Powiązane artykuły
Ptaki

Badanie wskazuje, że lepsi śpiewacy mogą być również lepszymi myślicielami

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Niezwykle rzadki ptak "pół samiec" i "pół samica" znaleziony w Kolumbii

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Gatunki w centrum uwagi: Cietrzew górski

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.