Ptaki

Sępy działają jako system wczesnego ostrzegania przed kłusownikami w Zambii

Zobacz także

Zambijski Park Narodowy Kafue jest zarówno najstarszym, jak i największym parkiem narodowym w Zambii. Założony w 1920 roku park od dawna jest domem dla wielkich kotów, a mianowicie lwów i lampartów, a także ogromnej różnorodności zambijskiej dzikiej przyrody. Ze względu na bogactwo dzikiej przyrody w Parku Narodowym Kafue, a także kwitnący przemysł safari, który powstał wokół niego, dzika przyroda parku podlega różnym formom ochrony i monitorowania. W rezultacie populacje dużych kotów odradzają się po ich wcześniejszym spadku.

Powiązany artykuł: Świadomość i zasięg w Światowym Dniu Papugi

Afrykańska dzika przyroda jest stale zagrożona kłusownictwem. W przypadku wielkich kotów z Parku Narodowego Kafue kłusownictwo zagraża zarówno kotom, jak i ich ofiarom, które stanowią ich pożywienie. Duże koty są również zagrożone przez zatrucia.

Wiadomo, że lwy polują na zwierzęta hodowlane lokalnych rolników. Jest to naturalna konsekwencja dzielenia siedliska z dużym drapieżnikiem. Jest to główne źródło napięć dla zambijskich rolników, z których niektórzy podjęli ekstremalne środki, aby zemścić się na lwach. Środki te obejmują wabienie kotów zwłokami bydła, które zostały pokryte trucizną.

Zatrute bydło zabija zagrożone populacje dużych kotów, ale wpływa również na innych członków łańcucha pokarmowego. Często ma to negatywny wpływ na grupy sępów. Sępy gromadzą się wokół zwłok w dużych ilościach, nawet do 100 ptaków żywiących się jedną padliną. Oznacza to, że jedna zatruta krowa może spowodować śmierć 100 sępów białogrzbietych, gatunku krytycznie zagrożonego wyginięciem.

Obrońcy przyrody przyjęli rolę sępów w tym procederze jako sposób na jego udaremnienie. Dzięki przymocowaniu nadajników satelitarnych do wielu sępów białogrzbietych, siły antykłusownicze są w stanie zobaczyć i zlokalizować zatrute bydło. Zwierzęta w okolicy mogą być sprawdzane i leczone pod kątem zatrucia, a sprawcy mogą być również zlokalizowani. Według ekskluzywnego raportu agencji Reuters, praktyka ta doprowadziła już do usunięcia dwóch zatrutych tusz, chroniąc potencjalne setki sępów.

Działania na rzecz ochrony przyrody często opierają się na modelu „dwa kroki do przodu, jeden do tyłu”. W miarę pojawiania się nowych metod kłusownictwa, należy wprowadzać kreatywne i nowatorskie rozwiązania w celu ochrony delikatnej dzikiej przyrody, która wisi na włosku. W tym przypadku wykorzystanie zachowania zwierząt do przewidywania i udaremniania prób kłusownictwa doprowadziło do bezpieczniejszego środowiska zarówno dla ptaków, jak i dużych kotów. Sytuacja tych zwierząt pozostaje niepewna, ale rozwiązania takie jak to mają kluczowe znaczenie dla dalszej odbudowy zagrożonych gatunków na całym świecie.

Zobacz także

Popularny artykuł: Ocieplenie klimatu może powodować, że ptaki wędrowne wydają mniej potomstwa

Powiązane artykuły
Ptaki

Jak znaleźć swoje zwierzę duchowe

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie przepiórki (+ zwierzę duchowe i totem)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie wydry (+ zwierzę duchowe, totem i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.