Ptaki

Symbolika i znaczenie konia (+Totem, Duch i Omeny)

Zobacz także

Pies może być najlepszym przyjacielem człowieka, ale jeśli jakieś stworzenie jest prawdziwym partnerem ludzkości, to jest nim koń. Po raz pierwszy udomowiony ponad pięć tysięcy lat temu, koń całkowicie zmienił bieg historii ludzkości. Umiejętność jazdy konnej otworzyła przed nami znaczną część świata i pozwoliła ludziom podróżować dalej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Konie zmieniły sposób, w jaki ludzie walczyli. Na wojnie konnica stała się nowym, śmiercionośnym standardem. Konie zmieniły rolnictwo. Rolnicy mogli używać koni do wykonywania ciężkich prac, które wcześniej musieli wykonywać sami. (1)

Od czasu wynalezienia samochodu, rola koni w codziennym życiu większości ludzi gwałtownie zmalała. Wielu z nas nie spotyka już koni regularnie. Tak więc ich wpływ i znaczenie jest łatwo zapominane. Gdyby nie konie, ludzkość po prostu nie byłaby w tym miejscu, w którym jest dzisiaj. W tym artykule będziemy świętować mocne strony konia i badać rolę tego fascynującego zwierzęcia w różnych kulturach ludzkich na całym świecie!

Spis treści

Symbolika i znaczenie konia

Konie zajmują znaczące pozycje w mitach i tradycjach kulturowych wielu różnych cywilizacji. Wydaje się, że gdziekolwiek konie były, pozostawiały duży wpływ. Niektóre z bardziej powszechnych tematów związanych z końmi obejmują wolność i pasję. Dzikie konie reprezentują dziką wolność nietkniętych, otwartych krajobrazów, w których występują, chociaż są one spotykane coraz rzadziej. Dodatkowo, konie uosabiają wolność, ponieważ zanim wynaleziono samochód, koń był najlepszym sposobem na poruszanie się. Chcesz podróżować? Aby uciec od trudnych okoliczności? By poczuć wiatr na twarzy? Koń był absolutnie najlepszym rozwiązaniem. Reprezentowały one żądzę wędrówki, determinację i obietnicę otwartej drogi.

Konie reprezentują również wojnę, siłę i moc. Konie i konni wojownicy są partnerami od tysięcy lat i ścierali się w krwawych konfliktach na całym świecie. Konie bojowe to potężne bestie, które reprezentują dyscyplinę, dzikość, siłę i przemoc.

Konie reprezentują również kobiecość i płodność. W wielu kulturach klacze są postrzegane jako bosko kobiece, a konie kojarzone są z płodnością i macierzyństwem natury. Z drugiej strony, ogiery są często związane z męskością, męskością i potencją. Męska seksualność jest często związana z końmi.

Jako dzikie zwierzę, konie są niekontrolowane. Kiedy jednak są z miłością wychowywane i szkolone, stają się lojalne i zaskakująco potulne, choć osobowości różnią się i niektóre konie pozostają dość uparte. Konie mogą więc reprezentować lojalność, współpracę i ugodowość. (2)

Koń – rdzennie amerykańska symbolika

Powszechnie uważa się, że rdzenne plemiona amerykańskie nie miały koni, dopóki europejscy odkrywcy nie wprowadzili ich na kontynent. Jest to ogólny konsensus historyków, którzy śledzili ruchy udomowionych koni w całej historii. Pomimo tego, plemiona rdzennych Amerykanów mają wiele legend dotyczących tego, jak koń został stworzony i sprowadzony do ludzi. Rosnąca grupa rdzennych historyków upiera się, że konie istniały na kontynencie i w życiu rdzennych Amerykanów przed kolonizacją. Potwierdzają to zapisy kopalne, jednak niektórzy nadal twierdzą, że konie w obu Amerykach wyginęły po epoce lodowcowej i zostały ponownie wprowadzone do środowiska naturalnego w czasie II wojny światowej.e Age of Exploration. W każdym razie, oto niektóre z idei związanych z końmi w kulturach rdzennych Amerykanów. (3)

Według Navajo, konie reprezentują cztery kierunki. Bohater Turquoise Boy przyniósł ludziom konie po odwiedzeniu stad koni, którymi Słońce jeździło po niebie. (4)

Według mitu Pawnee, wszystkie udomowione konie pochodzą od jednej kobiety. W tej historii mężczyzna znalazł dzikiego cętkowanego konia i przyniósł go do domu, aby zaopiekowała się nim jego żona. Żona sumiennie zajmowała się koniem, aż pewnego dnia zwierzę zniknęło. Na jego miejscu znalazła przystojnego mężczyznę ubranego w końską skórę. Mężczyzna podziękował jej za opiekę nad nim i wyjaśnił, że to on jest tym nakrapianym koniem. Zakochała się w mężczyźnie i razem odeszli. Kiedy urodzili swoje pierwsze dziecko, było ono koniem plamistym, a nie człowiekiem. Z upływem lat kobiecie zaczął rosnąć koński ogon, aż sama zaczęła przypominać konia. Słysząc plotki o rodzinie koni, ludzie wytropili ich i schwytali jej dzieci, które stały się końmi, na których jeździli. (5)

Według mitu z Tejas, wszystkie zdziczałe konie Ameryki pochodzą od olbrzymiego niebieskiego konia, którego przywiózł do nich hiszpański odkrywca. Koń ten był ogromny i zadziorny i tylko jeden rdzenny Amerykanin odważył się na nim jeździć. Pewnego dnia człowiek ten zobaczył Hiszpana na szczycie olbrzymiego konia. Przestraszony mężczyzna wystrzelił strzałę w Hiszpana, a ten spadł z konia. Koń obrócił się w stronę mężczyzny, ale ten nie znał słów, których Hiszpanie używali do porozumiewania się z końmi. Ranny Hiszpan zaproponował, że nauczy go mówić do konia w zamian za jego życie. Młody człowiek zgodził się i z pomocą swojego nauczyciela został pierwszym jeźdźcem Tejas. Ponieważ żaden inny rdzenny Amerykanin nie znał języka konia, kiedy jego jeździec w końcu zmarł, byli zbyt przerażeni, by go ujeżdżać i puścili go wolno. Wędrował po preriach i miał wiele dzieci, które stały się dzikimi końmi obu Ameryk. (6)

Symbolika wschodnia koni

W kulturze japońskiej konie są związane z bogami i boskością. Według starożytnych japońskich legend, kiedy boski duch schodzi z nieba, robi to na grzbiecie wielkiego konia. (7)

Koń jest szóstym zwierzęciem chińskiego zodiaku i mówi się, że uosabia energię, wesołość, entuzjazm i niezależność. (8)

Według chińskiego mitu Longma była bestią o ciele konia i głowie smoka. Longma była uważana za dobry omen i była związana z mądrymi władcami i mędrcami. (9)(10)

Koń symbolika chrześcijańska

Konie w symbolice biblijnej mają wiele różnych znaczeń. Jednym ze znanych połączeń z końmi w Biblii są wierzchowce, na których jadą czterej jeźdźcy apokalipsy.

„Gdy Baranek otworzył czwartą pieczęć, usłyszałem głos czwartego żywego stworzenia, który powiedział: „Chodź!”. Spojrzałem, a tam przede mną stał blady koń! Jeździec jego nosił imię Śmierć, a Hades szedł blisko za nim.”-

Objawienia 6:7-9 (11)

Pozostali jeźdźcy jeżdżą na koniach białych, czarnych i czerwonych. Biały koń lub blady koń może oznaczać podbój lub śmierć, czerwony koń oznacza wojnę, a czarny koń oznacza głód. (12)(13)

Konie pojawiają się w wielu innych częściach Biblii, ale zwykle w kontekście wojen lub konfliktów, w których końna polu bitwy ścierają się ludzie i rydwany. (14)

Koń – celtycka symbolika

Konie odgrywają super znaczącą rolę w celtyckich tradycjach kulturowych. Jednym z najważniejszych żeńskich bóstw wczesnych kultur celtyckich była Epona lub Macha. Ta bogini pojawia się w postaci konia i reprezentuje płodność i suwerenność.

W irlandzkim eposie Tain Bo Cuailnge, mężczyźni z Irlandii zostają przeklęci, ponieważ nie szanowali tej bogini. Według tej opowieści bogini była żoną mężczyzny z Ulsteru, który przechwalał się, że jest najszybszą osobą w okolicy. Zmuszał ją do wyścigów z końmi. Pewnego razu nalegał, aby ścigała się będąc w zaawansowanej ciąży. Błagała go, by nie zmuszał jej do wyścigów, ale on nalegał. Więc ścigała się z końmi, wygrała i urodziła bliźniaki tuż po przekroczeniu linii mety. Jako zemstę za ból i brak szacunku w tej sytuacji, przeklęła wszystkich mężczyzn z Ulsteru, aby byli niezdolni do pracy w czasie ich największej potrzeby. (15)

W Mabinogi królowa bogini Rhiannon jest widziana w oddali jadąc powoli na koniu. Król Pwyll zakochuje się w niej i próbuje się do niej zbliżyć. Nieważne jak szybko biegnie, jego koń nie może dogonić jej, nawet jeśli jej koń tylko chodzi. Kiedy w końcu woła do niej, ona zatrzymuje się i biorą ślub. Kiedy mają pierwsze dziecko, zostaje ono wyrwane z kołyski zaraz po urodzeniu. Rhiannon zostaje obwiniona i zmuszona do noszenia ludzi do sądu na plecach, jak koń, za karę. Skradzione dziecko zostaje znalezione w stajni i wychowuje się obok koni, aż osiągnie odpowiedni wiek i zacznie przypominać swoją matkę. Kiedy zostaje jej zwrócone, zostaje oczyszczone z zarzutów, a jej imię zostaje oczyszczone. (16)

Mity celtyckie często łączą konie z porodem, sprawiedliwością, zemstą i królowaniem. (17)

Konna symbolika afrykańska

Egipskie tradycje łączyły konie ze szlachetnością, bogactwem, władzą i górnymi warstwami egipskiego społeczeństwa.

W niektórych częściach Afryki konie są związane ze zbiorami i płodnością ziemi. Grecka mitologia podaje, że Pegaz, skrzydlaty koń, został znaleziony w Etiopii. (18)

Koń we śnie

Śnienie o koniach reprezentuje nadzieję, wolność, optymizm i pęd do przodu. Jeśli widziałeś konie w swoich snach, jest to znak, że idziesz w dobrym kierunku.

Sny o koniach często wskazują na czyjąś podróż życiową. Śniąc o dzikim koniu może oznaczać, że Twoja podróż będzie prowadzić w nieoczekiwane miejsca. Sen o koniu wyścigowym może oznaczać, że Twoja podróż może prowadzić Cię w kółko. Sen o koniu pociągowym oznacza, że jesteś na dobrej drodze.

Śnienie o stadzie koni symbolizuje ochronę rodziny. Pamiętaj o tym, co jest dla Ciebie ważne i strzeż swojego spokoju bez względu na wszystko.

Sen o koniu w ciąży lub koniu ze źrebakiem reprezentuje czułość i szczęśliwe powroty. Jeśli jesteś delikatny i życzliwy to Twoje wysiłki będą owocne.

Spotkania z końmi i omeny

Spotkanie z koniem może symbolizować wiele rzeczy. Spotkanie z dzikim koniem może oznaczać, że ktoś czuje się uwięziony i powinien spróbować wstrząsnąć swoją rutyną i zbadać świat bardziej.

Spotkanie z pracującym koniem może być dobrym przypomnieniem, aby być posłusznym i pracowitym. Ludzie powierzą Ci ważne sprawy, jeśli będą wiedzieli, że jesteś niezawodny i przyziemny.

Koń o sMówi się, że kształt smoły na jego czole oznacza szczęście na przyszłość.

Ponieważ ciemne konie często symbolizują niespodziewane wydarzenia, napotkanie ciemnego lub czarnego konia może być znakiem, że należy być przygotowanym na myślenie na nogach i walczenie z ciosami tego, co nadejdzie.

Napotkanie konia pinto to znak, aby wyrazić się kreatywnie.

Mitologia i folklor konny

Konie zajmują ważne miejsce w mitologii greckiej. Według mitu o Perseuszu, Perseusz jechał na skrzydlatym Pegazie, kiedy pokonał złą gorgonę Meduzę. Greckie mity łączą również konie z morzem. Posejdon, bóg morza, jest również bogiem koni. Niektóre opowieści mówią, że konie zostały stworzone z piany morskiej. Mówi się, że Posejdon był ojcem Pegaza. (18)

Według mitologii nordyckiej, bóg podstępu Loki zamienił się kiedyś w klacz, aby oszukać rzemieślnika, który późno skończył pracę. Jeśli rzemieślnik nie został zatrzymany, musiałby zostać opłacony niewyobrażalnym bogactwem przez bogów, w tym słońce i księżyc. Tak więc, Loki rozproszył swojego konia w postaci klaczy. W efekcie Loki urodził konia o ośmiu nogach o imieniu Sleipnir. Sleipnir był ulubionym koniem Odyna. (19)

Według mitologii hinduskiej, Kriszna, posłaniec boga Wisznu, zabił w pojedynku demonicznego konia o imieniu Keshi. Ta lucyferyczna istota opisywana jest jako zabijająca nienarodzone dzieci, posiadająca wielką szybkość i ogromne końskie ciało. (20)

Duchowe zwierzę konia

Jeśli twoim zwierzęciem duchowym jest koń to jesteś wolnym duchem, który ma tendencję do bycia headstrong i upartym. Duchowe zwierzę konia nienawidzi czuć się kontrolowane lub ograniczone i uwielbia wyrażać się swobodnie.

Ludzie z koniem jako ich zwierzęciem duchowym mają tendencję do bycia konkurencyjnymi i upartymi. To dlatego, że wlewają swoją pasję we wszystko, co robią. Jeśli koń jest twoim zwierzęciem duchowym pamiętaj, że konkurencja ma być zabawą, a nie tylko stresem! (21)

Zwierzę totemowe konia

Zwierzę totemowe konia jest związane z energią i męskością. Ludzie z koniem jako ich totemem atakują każdy dzień z werwą i wigorem. Totem konia nienawidzi marnowania czasu i wierzy, że wszystko, co warto zrobić, jest warte włożenia 110% swojej energii.

Zwierzę z totemem konia uwielbia próbować nowych rzeczy, ale może być sfrustrowane, jeśli nie uda mu się na początku. Totem konia jest utalentowany i potrzebuje przypomnienia raz na jakiś czas, że nie wszystko będzie tak łatwe jak rzeczy, do których są naturalnie uzdolnieni. Tak długo, jak pasja jest tam, choć, totem konia może triumfować.

Zwierzę mocy konia

Zwierzę mocy konia jest związane z ruchem do przodu. Jeśli czujesz, że utknąłeś lub jesteś w stagnacji, wezwij moc konia, aby wszystko ruszyło z powrotem. Zwierzę mocy konia przypomina nam o tym, abyśmy przyjęli przyszłość i podążali w jej kierunku z ekscytacją i entuzjazmem.

Jeśli Twoim zwierzęciem mocy jest koń, to prawdopodobnie jesteś ambitny i wypełniony po brzegi determinacją. Zwierzę mocy koń pozwala Ci zrobić prawie wszystko. Ludzie z tym zwierzęciem mocy mają tendencję do osiągania wysokich wyników z osobowością typu A. (22)

Znaczenie tatuażu konia

Tatuaż konia może symbolizować męskość lub kobiecość, wolność, ekspresję, wędrówkę, odwagę, współpracę, ochronę lub konkurencję.

Tatuaż konia prawie zawsze ma pozytywne znaczenia i może symbolizować związek między ludźmi i końmi. (23)

Tatuaże jednorożców lub Pegasi reprezentują magię i cudowność.

Wniosek

Podczas gdy współczesny człowiek może nie polegać na koniach jak kiedyś, pozostaje prawdą, że zawdzięczamy tak wiele naszego rozwoju koniowi i jego wkładowi. Dzięki tej starożytnej relacji między ludźmi i końmi, oba stworzenia zostały ukształtowane i zmienione na zawsze. Łatwo jest więc zrozumieć, dlaczego tak wiele kultur czci konie i dlaczego tak wielu ludzi czuje intensywny pociąg do tych majestatycznych zwierząt.

Zobacz także

Powiązane

Powiązane artykuły
Ptaki

Jak znaleźć swoje zwierzę duchowe

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie przepiórki (+ zwierzę duchowe i totem)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie wydry (+ zwierzę duchowe, totem i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.