Ptaki

„Test lustra” sugeruje samoświadomość u pingwinów

Zobacz także

Test lustra” jest nieco kontrowersyjnym testem naukowym mającym na celu zmierzenie i wykazanie, czy zwierzę posiada zdolność poznawczą do rozpoznania samego siebie. Pomyślne przejście testu lustra jest często traktowane jako dowód na to, że dane zwierzę jest świadome siebie, ma koncepcję siebie lub nawet, że posiada „teorię umysłu”. Teoria umysłu to zdolność do rozpoznania, że inne istoty mają swoje własne, unikalne stany mentalne, które kierują ich działaniami. Niektórzy badacze wątpią w zdolność testu lustrzanego do wykazania tak zawiłych koncepcji. Zamiast tego uważa się, że demonstruje on umiejętności rozwiązywania problemów. W każdym razie, ograniczony zestaw zwierząt został zarejestrowany jako „zdający” ten test, co wspiera ideę, że wskazuje on na pewną ilość wyższych funkcji poznawczych. Słonie, małpy człekokształtne, delfiny, orki i niektóre krukowate to zwierzęta, które najczęściej wymienia się jako „samoświadome” ze względu na przejście testu lustra.

Related Article: 5 Best Binoculars for Wildlife Viewing (2023)

Photo by Dylan Shaw on Unsplash

Test lustra przeprowadza się poprzez umieszczenie lustra w otoczeniu zwierzęcia i umożliwienie mu obserwowania swojego odbicia. Następnie lustro zostaje usunięte, a zwierzę zostaje oznaczone w widoczny sposób. Zazwyczaj na ciele zwierzęcia umieszcza się kolorową kropkę. Kiedy zwierzę jest ponownie wprowadzone do lustra, test jest uważany za udany, jeśli zwierzę zwraca się do znaku na własnym ciele na podstawie wizualizacji w lustrze. Wskazuje to, że zwierzę rozpoznaje lustrzane odbicie jako swoje własne ja.

Ostatnio badanie przeprowadzone z wykorzystaniem dzikich pingwinów Adelie wskazało, że ptaki te mogą przejść test lustra, jednak metodologia została zmieniona dla testu pingwinów, a wyniki są uważane za niejednoznaczne. W przypadku tego testu, głównym priorytetem badaczy było zminimalizowanie stresu wywołanego u dzikich ptaków, o których mowa. Tak więc, lustra zostały najpierw umieszczone na otwartej przestrzeni, a następnie otoczone lejkiem z kartonowych ścian, co spowodowało, że każdy pingwin znalazł się w bliskiej odległości od lustra. Naukowcy od razu zauważyli, że pingwiny nie reagowały na lustra tak, jak należałoby się spodziewać, że zareagują na obcego pingwina. Nie wykazywały żadnej agresji wobec swoich odbić. Zamiast tego, gdy były skupione w bliskim sąsiedztwie lustra, pingwiny wydawały się pozować i poruszać w sposób, który sugerował, że mogą badać siebie.

W obawie przed zestresowaniem dzikich pingwinów badacze oznaczyli lustra, a nie ciała pingwinów. Wydawało się to wzburzać ptaki, które często były nagrywane przy próbach usunięcia znaków. W ostatnim etapie testu pingwiny zostały wyposażone w łatwe do usunięcia śliniaki, które uznano za mniej uciążliwe niż inne metody znakowania. Co dziwne, po umieszczeniu ich przed lustrami, pingwiny nie wydawały się przejmować śliniakami i nie próbowały ich usunąć. Stało się tak pomimo wzburzenia, jakie wywołały u tych ptaków oznaczone lustra. Naukowcy zasugerowali, że być może kolor śliniaków mógł wypaść poza spektrum kolorów, na które wrażliwe są oczy pingwinów.

Chociaż żaden z testów nie przyniósł rozstrzygającego wyniku, reakcje, które badacze zarejestrowali w dzikich pingwinach Adelie, które wzięły udział w teście, są uważane za obiecujące oznaki samoświadomości.

Zobacz także

Popular Article: Chough Symbolism & Meaning (+Totem, Spirit & Omens)

Powiązane artykuły
Ptaki

Symbolika i znaczenie łabędzia (+ totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie wilgi (+Totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie kawki (+ totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.