Ptaki

Zarówno dzikie pożary, jak i kontrolowane pożary zagrażają australijskim strzyżykom

Zobacz także

Strzyżyk fioletowokoronowy to ptak o bardzo trafnej nazwie. Te niewielkie australijskie ptaki śpiewające są nieskończenie urocze i łatwo je rozpoznać po ich kolorowych, fioletowych koronach i elektrycznie niebieskich ogonach. Strzyżyk purpurowy jest uznawany za gatunek najmniejszej troski przez Czerwoną Listę Gatunków Zagrożonych IUCN. Mimo to te żywe małe ptaki śpiewające stoją w obliczu wielu zagrożeń ekologicznych. Spośród tych zagrożeń pożary mogą być najbardziej katastrofalne w skutkach.

Powiązany artykuł: Sekwencjonowanie genomu wymarłego wargacza Bachmana

Sezon pożarów w Australii w latach 2019-2020 był bardzo zabójczy, co spowodowało utratę dziesiątek ludzkich istnień i mienia wartego miliardy dolarów. Skutki ekologiczne były również katastrofalne, ponieważ zniszczeniu uległo około 15 milionów hektarów ziemi, a niezliczona liczba dzikich zwierząt zginęła, została ranna lub wysiedlona. Był to najgorszy pożar buszu w Australii w ostatnim czasie, jednak nie był to jedyny niszczycielski pożar w Australii.

Pożary są powszechne w Australii, szczególnie w tropikalnych biomach monsunowych sawanny, gdzie deszcze w porze deszczowej powodują ogromny wzrost roślinności, która następnie wysycha i działa jak krzesiwo dla niszczycielskich pożarów.

Dlatego jedną z praktyk stosowanych w celu ograniczenia intensywnych pożarów jest kontrolowane spalanie roślinności w tych biomach przed rozpoczęciem sezonu pożarów. Jest to powszechna praktyka zarządzania gruntami, która przynosi oczywiste korzyści, ale nie jest pozbawiona wad.

Terytoria nadbrzeżne, na których prowadzone są kontrolowane wypalenia, są domem dla wielu różnych gatunków zależnych od tych delikatnych siedlisk. Jednym z takich gatunków jest strzyżyk. Niedawne badania wykazały, że w populacji liczącej od 200 do 300 strzyżyków intensywne niekontrolowane pożary zmniejszyły liczebność ptaków o połowę. Stwierdzono również, że kontrolowane pożary o niższej intensywności nadal powodowały znaczną redukcję populacji przez kilka lat.

W rzeczywistości, w trakcie i krótko po okresie, w którym miały miejsce kontrolowane pożary, sukces lęgowy ostrygojadów zmniejszył się aż o 80%.

Chociaż strzyżyk purpurowy może nie być na skraju wyginięcia, nadal polega na tych siedliskach, aby się rozwijać. Tak drastyczne zmniejszenie sukcesu lęgowego może być sygnałem jeszcze bardziej dramatycznego spadku. W takim razie, jakie jest rozwiązanie? Jeśli kontrolowane wypalanie jest jedynym sposobem na zapobieganie jeszcze bardziej niszczycielskim pożarom, zaprzestanie tej praktyki jeszcze bardziej zagroziłoby wróżce purpurowo-koronowanej. Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć związek między tymi ptakami a pożarami związanymi z zarządzaniem gruntami. Dzięki dalszym badaniom możliwe jest zidentyfikowanie nowych praktyk, które mogą zmniejszyć ryzyko pożaru, jednocześnie chroniąc delikatną przyrodę.

Zobacz także

Popularny artykuł: Rybitwy Maryland utrzymywane na powierzchni przez kolonię „tratw ratunkowych”

Powiązane artykuły
Ptaki

Symbolika i znaczenie łabędzia (+ totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie wilgi (+Totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie kawki (+ totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.