Psy

Bezpieczeństwo wędrówek przyjazne zwierzętom: Napotykanie drapieżników na szlaku

Zobacz także

Piesze wędrówki to niezwykle popularna aktywność przyjazna zwierzętom i świetny sposób na odkrywanie nowych miejsc podczas podróży. A zobaczenie dzikiej przyrody na szlaku to wyjątkowa atrakcja! Ważne jest jednak, aby wiedzieć, jak radzić sobie z napotkaniem drapieżników podczas wędrówki.

Piesze wędrówki to jedna z naszych ulubionych aktywności przyjaznych zwierzętom i wiem, że wielu z was czuje to samo. Oczywiście obcowanie z naturą może prowadzić do spotkań z dziką przyrodą i choć jest to ekscytujące, może być również niebezpieczne.

Odpieranie ataku lub przetrwanie go wymaga różnych zachowań w zależności od napotkanego zwierzęcia. Zanim wyruszysz w drogę, zapoznaj się z dziką przyrodą zamieszkującą obszar, po którym będziesz wędrować, i postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami dotyczącymi napotkania drapieżników na szlaku.

CZYTAJ WIĘCEJ ⇒ Najlepsze amerykańskie parki narodowe przyjazne zwierzętom

Wskazówki dotyczące wędrówek przyjaznych zwierzętom

GoPetFriendly może otrzymywać prowizję lub przychody z niektórych pozycji za pośrednictwem poniższych linków.

Podczas wędrówek ze zwierzętami należy pamiętać, że wiele dzikich zwierząt uważa psy za śmiertelne zagrożenie. Nawet jeśli twój pies jest pluszowym misiem, który nie skrzywdziłby muchy, jego obecność w otoczeniu zwierząt może powodować, że zachowują się one defensywnie. Wierzą one również, że napotykają drapieżniki! Tak więc, jak w przypadku każdej aktywności, ważne jest, aby podjąć środki ostrożności, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojemu zwierzakowi.

Oto kilka rzeczy, które mogą sprawić, że Ty i Twój pies będziecie mniej groźni dla napotkanych dzikich zwierząt:

– Najlepszą strategią jest unikanie zaskakiwania zwierząt poprzez hałasowanie podczas wędrówki i zwracanie uwagi na otoczenie – szczególnie na odcinkach szlaku o ograniczonej widoczności.

– Przypięcie niedźwiedzich dzwonków do obroży psa zaalarmuje dzikie zwierzęta o Twojej obecności i da im czas na uniknięcie Ciebie.

– Jeśli wędrujesz w kraju niedźwiedzi, pamiętaj, że niedźwiedzie są bardziej aktywne o świcie i zmierzchu, więc odpowiednio zaplanuj swoje wędrówki.

– Nie noś słuchawek. Zamiast tego dostrój się do otoczenia, aby usłyszeć wszystkie zwierzęta, które mogą poruszać się w pobliżu.

– Zwracaj uwagę na ślady, świeże odchody, wykopaliska i inne oznaki aktywności zwierząt w okolicy.

– Nie biegaj po szlakach, na których często spotyka się drapieżniki. Bieganie aktywuje instynkt drapieżnika do pościgu i ataku.

– Trzymaj psa na smyczy, aby nie narażał siebie i Ciebie na niebezpieczeństwo, goniąc napotkane zwierzęta. Jeśli pies zareaguje na zwierzę, staraj się trzymać go blisko i pod jak największą kontrolą. Spokojnie oddal się od zwierzęcia, uważając, aby nie biec ani nie pozwolić psu biec, ponieważ może to spowodować, że zwierzę zacznie cię gonić.

– W miejscach, w których dozwolone są wędrówki bez smyczy, rozważ trzymanie psa na smyczy, jeśli nie ma on solidnego przywołania. Nawet jeśli tak jest, trzymaj zwierzęta blisko siebie i w zasięgu wzroku przez cały czas.

– Upewnij się, że ktoś wie, dokąd idziesz i kiedy planujesz wrócić.

– Miej przy sobie apteczkę pierwszej pomocy i telefon komórkowy.

– Noś ze sobą spray na niedźwiedzie i upewnij się, że przećwiczyłeś jego użycie przed atakiem.

CZYTAJ WIĘCEJ ⇒ 7 niezbędnych rzeczy na pustynne wędrówki z psem

Wskazówki dotyczące napotkania drapieżników na szlaku

Jeśli zobaczysz lwa górskiego (kuguara)

– Według U.S. Forest Service należy spokojnie stanąć twarzą w twarz z lwem i utrzymywać kontakt wzrokowy. Wskazówki Humane Society of the U.S. zaleca zamiast tego wpatrywanie się w stopy pumy.

– Trzymaj się ziemi lub powoli się wycofuj.

– Stój prosto – nie kucać ani nie pochylać się. Sprawiaj wrażenie dużego – podnieś ręce lub trzymaj kurtkę lub plecak nad głową.

– Mów głośno i stanowczo głębokim głosem.

– Podnieś swojego psa (jeśli jest wystarczająco mały), aby nie uciekł, lub trzymaj większego psa blisko siebie.

– Jeśli lew zachowuje się agresywnie, rzuć w jego kierunku kamienie, patyki lub swoje rzeczy.

Jeśli zostaniesz zaatakowany przez lwa górskiego

– Nie uciekaj.

– Walcz, używając wszystkiego, co masz pod ręką – kijów, narzędzi, kluczy, kamieni, a nawet gołych rąk.

– Chroń głowę i szyję, używając plecaka lub kurtki jako tarczy.

Jeśli spotkasz kojota

– Kojoty czasami polują w małych stadach, więc miej oko na swoje otoczenie.

– Spokojnie i powoli wycofaj się i utrzymuj kontakt wzrokowy. Nie odwracaj się.

– Podnieś swojego psa (jeśli jest wystarczająco mały), aby nie uciekł, lub trzymaj większego psa blisko siebie.

– Podnieś ręce lub trzymaj kurtkę lub plecak nad głową, aby wyglądać na większego.

– Klaszcz w dłonie i krzycz głębokim głosem.

Jeśli zostaniesz zaatakowany przez kojota

– Nie uciekaj.

– Krzycz głośno i rzucaj w niego kamieniami, patykami lub swoimi rzeczami.

– Jeśli się zbliży, rzuć mu w oczy ziemią, żwirem lub piaskiem.

Jeśli spotkasz niedźwiedzia

– Jeśli widzisz niedźwiedzia, ale on nie widzi ciebie, zejdź z drogi szybko i cicho, ale nie uciekaj. Daj niedźwiedziowi dużo miejsca, pozwalając mu na niezakłócone kontynuowanie aktywności.

– Podnieś swojego psa (jeśli jest wystarczająco mały), aby nie uciekł, lub trzymaj większego psa blisko siebie.

– Jeśli niedźwiedź cię zobaczy, nie ruszaj się, stój na swoim miejscu i unikaj gwałtownych ruchów.

– Chcesz, aby niedźwiedź wiedział, że jesteś człowiekiem, więc mów spokojnie normalnym głosem i poruszaj rękami.

– Niedźwiedź może podejść bliżej lub stanąć na tylnych łapach, aby uzyskać lepszy widok. Pamiętaj, że stojący niedźwiedź nie zawsze jest oznaką agresji.

– Jeśli niedźwiedź obserwuje cię, ale się nie porusza, powoli odsuń się od niego. Pozwoli ci to obserwować niedźwiedzia i uniknąć potknięcia. Jeśli niedźwiedź podąża za tobą, zatrzymaj się i utrzymaj pozycję.

– Rzuć coś na ziemię (np. kapelusz lub aparat fotograficzny), jeśli niedźwiedź zbliża się do ciebie. Może to odwrócić uwagę niedźwiedzia i umożliwić ucieczkę.

– Nigdy nie karm ani nie rzucaj niedźwiedziowi jedzenia.

Jeśli niedźwiedź cię zaatakuje

– Pamiętaj, że niedźwiedzie szarżują jako blef, biegnąc w twoją stronę, a następnie gwałtownie skręcając lub zatrzymując się. Stój na swoim miejscu, aż niedźwiedź się zatrzyma, a następnie powoli się wycofaj.

– Nigdy, przenigdy nie uciekaj przed niedźwiedziem. Będą gonić, a niedźwiedzie mogą biec szybciej niż 30 mph.

– Nie biegnij w kierunku drzewa ani nie wspinaj się na nie. Zarówno niedźwiedzie czarne, jak i grizzlies mogą wspinać się na drzewa, a wiele niedźwiedzi zostanie sprowokowanych do pościgu, jeśli zobaczą, że się wspinasz.

Jeśli zaatakuje niedźwiedź brunatny lub grizzly

– Użyj sprayu na niedźwiedzie, jeśli go masz. Spryskaj niedźwiedzia, gdy znajdzie się w odległości 40 stóp od ciebie, aby uciekł we mgłę. Celuj w twarz niedźwiedzia.

– Graj martwego! Połóż się twarzą do ziemi z rękami na karku.

– Zachowaj ciszę ii staraj się nie ruszać.

– Nogi powinny być rozstawione, a plecak powinien być założony, aby chronić plecy.

– Walka zazwyczaj zwiększa intensywność ataku. Jeśli jednak niedźwiedź będzie się upierał, walcz energicznie. Użyj wszystkiego, co masz, aby uderzyć niedźwiedzia w twarz.

– Gdy niedźwiedź się wycofa, zachowaj ciszę i spokój tak długo, jak to możliwe. Niedźwiedzie często obserwują z daleka i wracają, gdy zobaczą ruch.

Jeśli niedźwiedź czarny zaatakuje

– Użyj sprayu na niedźwiedzie, jeśli go masz.

– Niedźwiedzie czarne są generalnie mniej agresywne niż ich kuzyni niedźwiedzie brunatne i grizzly, więc walcz! Bądź agresywny, koncentrując swoje ciosy na twarzy i pysku niedźwiedzia.

Jeśli napotkasz łosia

– Choć może wydawać się głupie umieszczanie łosia w artykule o „napotykaniu drapieżników”, wiadomo, że nie lubią one psów. Jeśli więc zobaczysz go na szlaku, podnieś psa lub trzymaj go blisko na smyczy.

– Mów spokojnie i wycofaj się, dając łosiowi dużo miejsca.

– Łosie często nie schodzą ze szlaku, więc być może będziesz musiał przejść przez zarośla, aby je ominąć.

– Uważaj na oznaki, że łoś może zaatakować, takie jak uszy do tyłu, podniesione włosy na garbie (lub „garb”), chrząkanie lub tupanie nogami.

– Łosie będą również szarżować jako blef, biegnąc w twoją stronę, a następnie skręcając lub zatrzymując się gwałtownie. Stój na swoim miejscu, aż łoś się zatrzyma, a następnie powoli się wycofaj.

Jeśli łoś zaatakuje

– Wycofaj się i uciekaj. Schowaj się za drzewem lub skałą – czymkolwiek, co oddzieli cię od łosia.

Skul się z rękami na głowie i szyi, używając plecaka jako tarczy.

Nie ruszaj się, dopóki łoś nie oddali się na znaczną odległość. Jeśli spróbujesz wstać, gdy jest blisko, może to wywołać kolejny atak.

Za każdym razem, gdy zobaczysz agresywne zwierzę, powinieneś zgłosić incydent strażnikowi, wydziałowi parków i rekreacji w okolicy, kontroli zwierząt, lokalnemu centrum dzikiej przyrody lub podobnej organizacji.

Czy są jakieś wskazówki dotyczące napotkania drapieżników na szlaku, które chciałbyś dodać?

Amazon Affiliate Disclosure: GoPetFriendly.com LLC jest uczestnikiem programu Amazon Services LLC Associates Program, afiliacyjnego programu reklamowego mającego na celu zapewnienie właścicielom stron internetowych środków do zarabiania na opłatach reklamowych poprzez reklamowanie i linkowanie do amazon.com, audible.com i innych stron internetowych, które mogą być powiązane z programem Amazon Service LLC Associates Program. Jako partner Amazon, właściciel tej strony zarabia prowizję od kwalifikujących się zakupów.

Zobacz także

(Odwiedzono 39 410 razy, 1 wizyta dzisiaj)

Powiązane artykuły
Psy

Przyjazne psom plaże, wycieczki łodzią, przejażdżki pociągiem i nie tylko na Florydzie!

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Psy

Pomysły na przygody przyjazne zwierzętom jesienią i zimą

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Psy

6 kroków do skłonienia psa do pozowania do zdjęć

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.