Drzewa

„Zmiana kierunku nosorożca”: wykorzystanie standardów naukowych do wzmocnienia restytucji i walki z kryzysem klimatycznym

Zobacz także

„Najlepsze projekty renowacji” teraz widoczne na platformie Plant-for-the-Planet

„Jeden komar nie może nic zrobić przeciwko nosorożcowi” – powiedział kiedyś nasz założyciel Felix Finkbeiner podczas wystąpienia w ONZ. „Ale tysiąc komarów może zmienić jego kierunek”. Plant-for-the-Planet zjednoczył więc pod swoim parasolem (www.pp.eco) ponad 200 projektów, które chronią i przywracają ekosystemy na naszej planecie – bo tylko razem możemy rozwiązać kryzys klimatyczny.

Jest jednak również jasne, że przywracanie ekosystemów oznacza znacznie więcej niż tylko sadzenie drzew. Dlatego opracowaliśmy oparte na naukowych standardach wytyczne do weryfikacji projektów restytucji, które chcą stać się częścią naszej platformy. Plant-for-the-Planet kontroluje je za pomocą dwuetapowego procesu weryfikacji: tzw. „Off-Site Review” przed umieszczeniem projektu na platformie oraz „On-Site Review” po jego zakończeniu. Off-Site Review” polega na ujawnieniu się organizacji i dodatkowym kwestionariuszu w celu wyjaśnienia, między innymi, jej statusu non-profit oraz ujawnienia raportów rocznych i finansowych. Oceniane są również dane satelitarne oraz dokonywany jest przegląd gatunków drzew projektowych.

On-Site Review” oznacza wizyty na miejscu przez ekspertów Plant-for-the-Planet. Dane są rejestrowane, zadawane są pytania, a wyniki porównywane są z naszymi standardami. Nie wszystkie projekty przeszły jeszcze przez ten proces, ponieważ są one zlokalizowane na całym świecie i chcielibyśmy rozsądnie wykorzystać do tego celu drogi transportowe.

Po „On-Site Review” nasza niezależna 5-osobowa „Restoration Project Review Board” decyduje o kontynuacji projektów renowacyjnych na naszej platformie. Członkiem tej rady jest Stuart Pimm, profesor ekologii konserwatorskiej na Duke University i jeden z czołowych światowych ekspertów w dziedzinie wymierania gatunków.

Standardy przeglądu uwzględniają aspekty biologiczne, społeczne i finansowe i są oparte na naukowych i międzynarodowych standardach (SER, IUCN, ONZ, FAO). Wszystkie wymagania zostały opublikowane przez Plant-for-the-Planet.

Aby znaleźć się na liście platformy Plant-for-the-Planet, projekty restytucji muszą spełniać co najmniej 27 z 31 głównych standardów. Aby zakwalifikować się jako najlepszy projekt, organizacje muszą spełnić co najmniej kolejne 12 z 19 „głównych standardów”.

Główne standardy obejmują sadzenie wyłącznie rodzimych gatunków drzew (z wyłączeniem projektów agroleśniczych), monitorowanie wszystkich podarowanych drzew (np. poprzez TreeMapper) lub ochronę drzew przez co najmniej 50 lat. Inne najwyższe standardy społeczne obejmują zaangażowanie lokalnej społeczności w proces podejmowania decyzji oraz obsadzenie co najmniej 60 procent pracowników i 30 procent stanowisk kierowniczych przez lokalną ludność. Wszystkie najlepsze projekty wraz z raportem oceniającym wszystkie projekty, które przeszły proces, można obejrzeć na naszej platformie. W ten sposób Plant-for-the-Planet gwarantuje wysoki poziom przejrzystości w zakresie projektów restytucji.

Top projekty wraz z raportem z przeglądu można teraz przeglądać na stronie www.pp.eco. Taki raport z przeglądu najlepszych projektów powstaje po kilkudniowym przeglądzie na miejscu.

Przegląd naszej własnej restytucji: Yucatán Restoration to topowy projekt, ale jest też miejsce na poprawę

Nasz własny projekt renowacji na Jukatanie jest obecnie również „topowym projektem”. Ponieważ nie mogliśmy sami przeprowadzić audytu naszego projektu, wyznaczyliśmy dr Luisę Fernandę Pinzò Pérez z Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku do przeprowadzenia audytu. to. Projekt spełnił 13 z 19 kryteriów głównych i 29 z 31 kryteriów standardowych. Według badania, istnieje możliwość poprawy w zakresie zaangażowania lokalnej społeczności w procesy decyzyjne oraz w obsadzaniu stanowisk kierowniczych.

Zobacz także

W tym momencie możemy obiecać: pracujemy nad tym. I wiele już zrobiliśmy: Na przykład fundacja oferuje pracę w charakterze strażników jak największej liczbie miejscowej ludności – tak, aby zamiast z wycinki drzew mogli żyć z ochrony lasów i klimatu.

Powiązane artykuły
Drzewa

Przycinanie drzew a przycinanie

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Apel o przeciwdziałanie pożarom

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

12 miesięcy do wejścia w życie: Rozporządzenie UE w sprawie wylesiania

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.