Psy

6 kroków do skłonienia psa do pozowania do zdjęć

Zobacz także

Podróżowanie przez dwanaście lat z naszymi psami wiele mnie nauczyło. Nauczyłem się między innymi, jak sprawić, by pies pozował do zdjęć. Ty i Buster byli legendarni ze swoich umiejętności. Ale kiedy pojawił się nasz szczeniak, Myles, naprawdę musiałem wykazać się kreatywnością!

Pstrykanie i udostępnianie zdjęć Ty’a i Bustera w przepięknych miejscach, które odwiedziliśmy, było częścią zabawy podczas podróżowania z nimi. Cóż, nazwanie tego „zabawą” może być nieco naciągane. Kiedy zaczynaliśmy, „chaos” byłby bardziej odpowiednim opisem naszych sesji zdjęciowych. Ale wymyśliliśmy kilka sztuczek, aby skłonić psa do pozowania do zdjęć! Wkrótce zaczęliśmy otrzymywać tego typu komentarze:

„Jestem pod wrażeniem, że twoi chłopcy pozują!”.

„Gdybym puścił smycz, mój pies byłby w następnym hrabstwie”.

„Zobacz, jacy są grzeczni! I jacy fotogeniczni!”

„Czy wiesz, ile zdjęć musiałbym zrobić mojemu stadu, żeby jedno wyglądało tak dobrze?”.

Po tym, jak Ty i Buster odeszli i pojawił się Myles, nauczenie go pozowania do zdjęć było priorytetem. Testowanie moich teorii na naszym nowym szczeniaku przekonało mnie, że jestem na dobrej drodze. Myles już uwielbia aparat, a ty możesz ocenić, jak wychodzą jego zdjęcia!

Możesz nauczyć swojego psa pozowania do zdjęć

Nauczenie psa grzecznego siadania do zdjęcia to nie fizyka jądrowa. Jeśli my możemy to zrobić, to każdy może! Wszystko, czego potrzebujesz, to aparat fotograficzny, garść smakołyków i mnóstwo cierpliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ ⇒ Najlepsza amerykańska podróż przyjazna zwierzętom

Krok 1 – Zacznij od solidnej pozycji siedzącej

Aby pies pozował do zdjęć, pierwszą rzeczą, której musisz go nauczyć, jest komenda „siad”. Trener, z którym pracowaliśmy lata temu i który naprawdę rozumiał moje możliwości, stwierdził, że najlepiej będzie zachować prostotę… więc tutaj siad oznacza siad.

Kiedy mówię „siad”, oznacza to, że opuść tyłek na ziemię i trzymaj go tam, dopóki nie otrzymasz innego polecenia lub nie zostaniesz zwolniony. Nie używamy komend „czekaj” ani „zostań”, ponieważ byłyby one zbędne.

Praca nad komendą „siad” to coś, co możesz robić 100 razy dziennie bez wysiłku. Po prostu trzymaj smakołyki w kieszeni i za każdym razem, gdy pies jest w pobliżu, poproś go, aby usiadł. Kiedy to zrobi, puść go i daj mu smakołyk.

„Gdzie jest smakołyk, o którym wspomniałeś?” -Myles

Używamy słowa „wolny”, aby zakomunikować, że nasza prośba o zachowanie się zakończyła, ale każde słowo zadziała. Z czasem możesz wydłużyć czas trwania siadania, dodać rozpraszacze, ćwiczyć w nowych środowiskach i łączyć je z innymi poleceniami, takimi jak „chodź”, które będą również przydatne, gdy zaczniesz robić zdjęcia.

(Nie tak) krótka wzmianka o tym, dlaczego nieustannie używamy smakołyków

To może być szokujące, ale psy to psy. Lubią robić psie rzeczy… wąchać drzewa, gonić wiewiórki, jeść rzeczy, których nie powinny, drzemać w słońcu i bawić się. Nie są aspirującymi modelami i nie obchodziłyby ich twoje fotograficzne ambicje.

Kiedy ludzie decydują się odłożyć na bok pragnienia swojego serca i zrobić coś innego, nazywamy to „pracą”. I zazwyczaj otrzymujemy za to wynagrodzenie. Wydaje się więc sprawiedliwe, że kiedy prosimy nasze psy, by zrezygnowały ze swoich preferowanych zajęć i zamiast tego robiły to, co my chcemy, powinniśmy zapłacić im za poświęcony czas. Może to oznaczać smakołyki, jeśli lub ulubioną zabawkę, jeśli woli się bawić. Cokolwiek trzeba, aby dać psu znać, jak bardzo doceniasz jego wybór, aby dostosować się do twoich kaprysów.

Krok 2 – Trening „Obserwuj mnie”

Powszechnie wiadomo, że psy nie lubią, gdy się na nie patrzy. A kiedy już się na nie patrzy, niewiele psów odwzajemnia spojrzenie. Zwykle odwracają wzrok, co staje się problemem, gdy zdamy sobie sprawę, że obiektyw aparatu wygląda jak wielkie oko, a my chcemy, aby nasze psy na niego patrzyły.

Wysiłek, jaki trzeba włożyć w to, by pies poczuł się komfortowo z obiektywem, zależy od używanego aparatu i osobowości psa. Jeśli robisz zdjęcia telefonem komórkowym, prawdopodobnie łatwiej będzie ci nakłonić psa do rozgrzania się. Obiektyw aparatu w telefonie komórkowym jest mały, a nasze psy cały czas widzą nasze telefony, więc nie jest to nowy obiekt, który wymaga ostrożności. Jeśli używasz większego aparatu, może to potrwać dłużej.

Niezależnie od metody zbierania zdjęć, warto zacząć uczyć psa komendy oznaczającej „patrz na aparat”. Dla nas to polecenie to „patrz na mnie”. Wyciągnij smakołyki, zacznij powoli i nagradzaj go, gdy się poprawi.

Na początku możesz uzyskać tylko niewielki zwrot głowy w Twoją stronę. To dobrze – rozwijaj to! Może minąć trochę czasu, zanim pies nabierze pewności siebie na tyle, by przezwyciężyć naturalną skłonność do odwracania wzroku od kamery.

Ćwiczymy „patrz na mnie” za każdym razem, gdy karmimy Mylesa. Po odstawieniu miski prosimy go, by utrzymywał kontakt wzrokowy, dopóki nie zostanie wypuszczony. Bardzo szybko się tego nauczył!

Krok 3 – Rozwijaj swoją cierpliwość

Granica między zabawą a frustracją jest cienka jak brzytwa, gdy próbujesz zrobić idealne zdjęcie swojego psa. Twój szczeniak może mieć gorszy dzień, ludzie mogą blokować twoje ujęcie lub ustawienia aparatu mogą być nieprawidłowe. Tak wiele rzeczy może pójść nie tak!

Kiedy poczujesz narastający niepokój, weź głęboki oddech i pamiętaj, że dobrze się bawisz. Psy potrafią wyczuć, kiedy czujemy się zirytowani, co może wywoływać u nich niepokój. A sam widok futrzanego kumpla robiącego wszystko, co w jego mocy, aby dostosować się do twojego szalonego planu, powinien roztopić twoje serce.

CZYTAJ WIĘCEJ ⇒ Najlepsze parki narodowe przyjazne zwierzętom

Krok 4 – Ćwicz, ćwicz, ćwicz

Podobnie jak w przypadku wszystkiego, czego uczysz swojego psa, im więcej praktyki, tym lepsze wyniki. Zacznij od robienia zdjęć w miejscach, w których niewiele rzeczy rozprasza psa i powoli przechodź do bardziej wymagających ustawień. Oznacza to, że jeśli chcesz, aby twój pies pozował na następnych wakacjach, musisz zacząć robić mu zdjęcia w kuchni już teraz!

Ponieważ zawsze dzieliliśmy się naszymi zdjęciami, Myles pozował do zdjęć kilka razy w tygodniu. Oto kroki, które wykonujemy:

  • Prosimy Mylesa, aby usiadł, podczas gdy my ustawiamy się do zdjęcia.
  • Następnie, w zależności od zdjęcia, czasami wydajemy mu polecenie „patrz na mnie”, podczas gdy robimy kilka zdjęć.
  • Kiedy uważamy, że mamy ujęcie, puszczamy go z „chodź” i płacimy mu smakołykami. Liczba smakołyków zależy od tego, jak trudna była sytuacja. (Psy przechodzące obok lub wiele osób w pobliżu oznacza więcej smakołyków dla Mylesa).

Gdy nauczył się naszej rutyny, byliśmy w stanie robić świetne zdjęcia podczas wszystkich naszych przygód.

Krok 5 – zaakceptuj niedoskonałość

Czasami najlepsze ujęciasą tymi, których najmniej się spodziewałem. Po latach spędzonych w roli modeli, nawet Ty i Buster nie współpracowali w 100% za każdym razem. I zdałem sobie sprawę, że to, co uchwyciliśmy w tych chwilach, było po prostu cenne.

Jeden z moich ulubionych przykładów miał miejsce podczas wizyty nad jeziorem Louise. Poszliśmy nad jezioro Agnes i robiłam zdjęcia psom, podczas gdy Rod przynosił nam kanapkę. Podczas robienia zdjęć Ty spojrzał w dół i odkrył martwą wiewiórkę pod skałą, na której siedział. Wyraz jego twarzy i wspomnienie próby nakłonienia dwóch psów do upuszczenia martwego gryzonia wciąż mnie przeraża!

Kiedy dobrze się bawisz ze swoimi zwierzakami, aparat rejestruje uczucia w sposób, którego nie potrafię wyjaśnić. Więc zaakceptuj niedoskonałość i bądź wdzięczny za to, że razem doświadczacie świata. Ponieważ – bez względu na to, jak wyjdą zdjęcia – zawsze będziesz mieć wspomnienia.

Krok 6 – Wiedz, kiedy odejść

Żadne zdjęcie nie jest warte tego, by wymagać od psa więcej, niż jest w stanie dać. Kiedy Myles był szczeniakiem, łatwo się rozpraszał i nie był całkowicie niezawodny w „siad” i „chodź”. Ty i Buster również mieli swoje własne wyzwania behawioralne.

Chodzi o to, że każdy pies ma swoje ograniczenia – tak jak ludzie. A Twoim zadaniem, jako jego opiekuna, jest zrozumienie i uszanowanie granic psa.

I to już wszystko! Przy odrobinie praktyki możesz sprawić, że Twój pies będzie pozował do zdjęć w mgnieniu oka. Aby ułatwić zapamiętanie tych wskazówek dotyczących pozowania psa do zdjęć, nasi przyjaciele z PetHub stworzyli przydatną grafikę informacyjną:

Zobacz także

(Odwiedzono 36 647 razy, 5 odwiedzin dzisiaj)

Powiązane artykuły
Psy

Przyjazne psom plaże, wycieczki łodzią, przejażdżki pociągiem i nie tylko na Florydzie!

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Psy

Pomysły na przygody przyjazne zwierzętom jesienią i zimą

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Psy

Disney Vacation Club planuje pierwszy ośrodek przyjazny zwierzętom

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.