Psy

Jak sprawdzić, czy pies ma gorączkę i co robić w jej przypadku?

Zobacz także

W przeciwieństwie do ludzi, psy nie potrafią powiedzieć, kiedy źle się czują. Ty jednak wiesz, kiedy coś jest nie w porządku. Ustalenie, czy Twój pies ma gorączkę, może pomóc Ci dotrzeć do sedna tego, co powoduje jego dyskomfort.

Zacznę od stwierdzenia, że nie jestem weterynarzem. Miałem jednak sporo praktyki w wykrywaniu gorączki u psów. Blitzen, nasz pierwszy Shar-pei, zmarł tuż przed swoimi czwartymi urodzinami z powodu niewydolności nerek spowodowanej gorączką Shar-pei.

Umiejętność szybkiego wykrycia nadchodzącej gorączki była niezbędna podczas choroby Blitzena. Umiejętności te przydały mi się, gdy Ty zaczął mieć niewyjaśnione gorączki. Poniżej przedstawiam to, czego nauczyłem się o gorączce u psów podczas opieki nad moimi pupilami.

Dr Linda J. M. Tindle, DVM opisała rodzinną gorączkę Shar-Pei jako „okresowy zespół gorączkowy, który charakteryzuje się przypadkowymi zdarzeniami zapalnymi z wysoką gorączką, czasami z obrzękiem stawów lub twarzy, które zwykle trwają 12-36 godzin”.

Często towarzyszy mu amyloidoza, stan, który powoduje nieprawidłowe gromadzenie się białka w nerkach i wątrobie, co może prowadzić do przedwczesnej śmierci z powodu niewydolności narządów.

Rozpoznawanie gorączki u psów

Najważniejszym krokiem w ustaleniu, czy pies ma gorączkę, jest poznanie jego normalnej, zdrowej temperatury.

Dowiedz się, co jest normalne

Podobnie jak u ludzi, normalna temperatura ciała psów nieco się różni. Temperatura ciała Ty’a wynosiła zazwyczaj 100,8°F, a Bustera około 100,5°F. Ale to całkowicie normalne, że temperatura psa waha się między 100,4°F a 102,5°F.

Aby dowiedzieć się, co jest „normalne” dla twojego psa, musisz zmierzyć jego temperaturę termometrem doodbytniczym, gdy czuje się dobrze. Możesz również zanotować ją podczas rutynowej wizyty u weterynarza, gdy szczeniak nie jest chory.

Należy pamiętać, że temperatura może się nieco różnić w ciągu dnia. Temperatura Ty’a naturalnie wzrosła nieco w nocy. Zrozumienie „zdrowej temperatury” psa może więc oznaczać śledzenie jego odczytów o różnych porach dnia przez kilka dni.

Znajomość zdrowego pulsu psa, częstości oddechów i czasu napełniania naczyń włosowatych są również przydatnymi narzędziami w ocenie potencjalnej choroby.

CZYTAJ WIĘCEJ ⇒ Naucz się mierzyć parametry życiowe swojego psa

Obserwuj objawy

Gdy już określisz „zdrową” temperaturę swojego psa, musisz zwracać uwagę na oznaki, że nie czuje się on dobrze. Każda zmiana w zachowaniu psa może oznaczać, że coś mu dolega. Wiesz, jak to jest mieć gorączkę, a Twój pies prawdopodobnie czuje się podobnie.

Moją pierwszą wskazówką, że Ty nie czuje się dobrze, było to, że stał się przygnębiony. „Chillaxing” był jego preferowaną prędkością. Ale jeśli nie chce iść na spacer lub przybiec, gdy ruszamy do kuchni, wiedziałem, że coś jest nie tak.

Jak wiele Shar-pei, Ty również miał szeroką, blokową kufę. Ale kiedy był chory, wyglądał inaczej – jakby jego twarz była spuchnięta. Nawet po szybkim spojrzeniu łatwo było stwierdzić, że coś jest nie tak.

Szkliste oczy i uczucie ciepła w dotyku były kolejnymi wskazówkami. Można również zaobserwować dreszcze, dyszenie, katar, utratę apetytu, spadek energii i depresję. Każda kombinacja tych objawów oznacza, że czas wyciągnąć termometr.

Wykonaj pomiarTemperatura g

Aby zmierzyć temperaturę psa, zacznij od dobrego termometru cyfrowego przeznaczonego do użytku doodbytniczego i oznacz go jako „Termometr dla psa”. Przechowuj go w dowolnym miejscu, z wyjątkiem ludzkiej apteczki. Nie chcesz przecież, aby chory członek rodziny przypadkowo włożył go pod język w gorączkowym zamroczeniu!

Denise Fleck, guru bezpieczeństwa zwierząt domowych, udziela następujących porad dotyczących mierzenia temperatury psa:

Po nasmarowaniu końcówki termometru cyfrowego wazeliną lub rozpuszczalną w wodzie galaretką, unieś ogon psa do góry i na bok, aby zapobiec jego siadaniu. Następnie ostrożnie włóż termometr do odbytu na głębokość od ½” do 1″. Poczekaj, aż termometr wyda sygnał dźwiękowy, wskazując, że zarejestrował temperaturę psa.

Jeśli temperatura szczeniaka jest wyższa niż normalnie, być może nadszedł czas, aby skontaktować się z weterynarzem.

CZYTAJ WIĘCEJ ⇒ Co zrobić, gdy zwierzę zachoruje podczas podróży?

Co zrobić, gdy pies ma gorączkę?

Podobnie jak u ludzi, temperatura ciała psa wzrasta, aby zwalczyć infekcję lub stan zapalny. Zakażona rana, ropień zęba, wirus, infekcja dróg moczowych i zapalenie płuc to tylko kilka z wielu stanów, które mogą powodować gorączkę. Skąd więc wiedzieć, kiedy należy się naprawdę martwić?

Moim zdaniem każda gorączka uzasadnia wizytę u weterynarza. Nawet jeśli chodzi tylko o poinformowanie weterynarza o tym, co dzieje się z psem i uzyskanie jego porady. Temperaturę poniżej 103°F można zazwyczaj monitorować w domu przez maksymalnie 24 godziny. Ale gorączka wyższa lub trwająca dłużej niż jeden dzień wymaga wizyty u weterynarza.

Temperatura 106°F lub wyższa może uszkodzić narządy wewnętrzne psa i może być śmiertelna. Jest to więc bardzo poważny stan, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ ⇒ Co należy wiedzieć o weterynarzach ratunkowych, ZANIM ich potrzebujesz?

Poza podawaniem niewielkich ilości wody, przed podjęciem działań mających na celu obniżenie gorączki u psa należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Podanie aspiryny może na przykład uniemożliwić zastosowanie innych leków, które są bardziej skuteczne w obniżaniu temperatury.

W przypadku gorączki na tyle poważnej, że wymaga wizyty u weterynarza, należy spodziewać się, że pies otrzyma płyny dożylne i leki przeciwzapalne. Weterynarz prawdopodobnie zasugeruje również wykonanie badań krwi w celu ustalenia przyczyny gorączki zwierzęcia.

Niestety, ponieważ tak wiele rzeczy może powodować gorączkę, ustalenie winowajcy może być trudne. Dlatego staraj się wspierać swojego psa, zapewniając mu nawodnienie i wygodę, dopóki nie poczuje się lepiej. Miejmy nadzieję, że jego układ odpornościowy szybko pokona wszystko, co jest przyczyną problemu!

Zobacz także

(Odwiedzono 613 209 razy, 3 wizyty dzisiaj)

Powiązane artykuły
Psy

Przyjazne psom plaże, wycieczki łodzią, przejażdżki pociągiem i nie tylko na Florydzie!

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Psy

Pomysły na przygody przyjazne zwierzętom jesienią i zimą

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Psy

6 kroków do skłonienia psa do pozowania do zdjęć

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.